כיצד להינצל בשוק ההון: עשה ואל תעשה

אייל גורביץ, המנתח הטכני של Bizportal, מפרט את השלבים המקלים את המסחר בשוק ההון
 |  (5)
אייל גורביץ, צילום: Bizportal
לאור בקשות חוזרות של קוראי אני מפרסם שוב את הכתבה על האיסורים הבסיסיים במסחר בשוקי ההון.

במסחר בניירות ערך ישנם מספר איסורים הנוגעים לכל אחד ולכל ממד זמן. שמירה על איסורים אלו מקטינה את הסבירות להפסדים, שאינם מחויבי המציאות הנטייה.

האיסור הראשון - אין לרכוש במגמת ירידה
תלוי איך אתה מסתכל, אבל מגמות הן דבר נבזי כאשר הן מצביעות דרומה. מה שנראה זול היום יהפוך מחר ליקר, ומה שנראה כתחתית מחר יהפוך לפסגה מחרתיים. לאיש אין את היכולת לחזות את נקודת סיומן של מגמות ירידה, כאשר האיסור הראשון הוא פשוט לא לרכוש כאשר הן עדיין בעיצומן.

האיסור השני - אל תרכוש ברצף יורד
רצף יורד יכול להיות מוגדר כמצב בו שער הסגירה של כל נר נמוך מהגבוה של קודמו. הנרות ברצף היורד יכולים להיות ירוקים או אדומים, כל עוד הם מקיימים תנאי זה. רצף יורד יכול להיות חלק ממגמת ירידה או אפילו תיקון טכני זמני. אין לזה חשיבות, שכן ברצף יורד השליטה שייכת למוכרים, כך שהמחירים נלחצים מטה - כל עוד הרצף לא השתנה רמת הסיכון גבוהה.

האיסור השלישי - אל תרכוש בנר אדום
נר אדום הוא נר המייצג שליטת מוכרים - נר בו שער הסגירה נמוך משער הפתיחה. המוכרים שולטים ולא ברור מה תהיה המדיניות בנר הבא. רמת הסיכון נותרת גבוהה עבור המשקיע הפרטי, שלא מסוגל להעריך מתי יחזרו הקונים לזירה.

האיסור הרביעי - אל תרכוש כאשר יש נר של מוכרים
נר של מוכרים הוא נר עם גוף קטן המצוי בחלקו התחתון של הנר וצללית תחתונה ארוכה. נר זה יכול להופיע בכל נקודה על הגרף, ובדרך כלל משמעותו היא שיש לחץ מכירות. כאשר הוא מופיע בעיצומה של מגמת עלייה, או ברצף עולה, הוא עלול להעיד על שיא משמעותי או על קירבה לשיא כזה. בכל מקרה רמת הסיכון גבוהה.*הגרפים בסקירה זו הופקו באמצעות תוכנת ואתר בורסהגרף לניתוח טכני www.bursagraph.co.il מבית קו מנחה ואייל גורביץ

**כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.

***אין בסקירה זו משום המלצה לקנות או למכור את השוק או מניות ספציפיות. סקירה זו מוגשת כאינפורמציה טכנית נוספת העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  איסור חמישי - אל תנסה לתזמן את השוק.
  סמי 17/07/2014 12:21
  הגב לתגובה זו
  2 0
  קרי, אל תקשיב לשום דבר שאייל ג'ורביץ כותב.
  סגור
 • 3.
  חלק מההמלצות קשות ליישום
  אחד מהעם 15/07/2014 15:44
  הגב לתגובה זו
  4 2
  מה זאת אומרת לא קונים בנר של מוכרים? צריך לחכות לסוף היום ולראות את הנר ורק אז לקנות? ואולי למחרת? אבל שוב אתה לא יודע איך היום ייגמר ואולי זה יהיה שוב נר של מוכרים? זה מאוד קל לבוא בדיעבד ולהגיד כאן זה נר של מוכרים! כאן זה רצף יורד שלא נגמר!
  סגור
 • 2.
  האיסור החמישי
  בני 15/07/2014 12:05
  הגב לתגובה זו
  8 0
  ליקח אותך ברצינות
  סגור
 • 1.
  למר גורביץ
  מעריץ אלמוני 15/07/2014 11:07
  הגב לתגובה זו
  21 1
  קראתי את הכתבה..וכולי אחוז צמרמורת והתרגשות רבה לנוכח הדברים החכמים שכתבת.. אני גם מודה לכל היקירים שביקשו להעלות פעם נוספת את הכתבה וכולי תודה להם..שרצו לראות הכתבה כתובה פעם נוספת...ולא טרחו לחפשה בכוחות עצמם... הדברים בכתבה באים ממקומות עמוקים ושנות מחקר שאדם כמוני לא היה מסוגל לחשוב עליהם. עכשיו אנו יודעים בדיוק מה לא לעשות...אבל לא יודעים מה כן לעשות! אני מציע לכבודו להוציא כתבה דחופה על הקריסה שמיתדפקת בשערינו...בהוקרה.
  סגור
 • למעריץ
  יעקב 15/07/2014 11:38
  הגב לתגובה זו
  14 0
  אני לא מבין מה אתה כל כך מהלל ומשבח.
  סגור