מדד נאסד"ק: עלייה משמעותית ברמת הסיכון

אייל גורביץ, המנתח הטכני של Bizportal, סוקר את מדד הנאסד"ק, ממדדי וול סטריט הבולטים ביותר כסמן לכיונם של שוקי ההון בעולם
 |  (2)
אייל גורביץ, צילום: Bizportal
מדי שבוע אני מקפיד לתת ביטוי למדד ה-S&P500 כסמן ימני של שוק המניות האמריקני. עד לפני שבוע היו שני המדדים האחרים מיושרים עם הקו שהכתיב המדד המוביל. אלא שבשבוע האחרון, לקראת תום החודש, תקופת זמן קריטית בעיני, מגלה מדד חולשה משמעותית המעלה את רמת הסיכון באופן שאי אפשר להתעלם ממנו. לכן בניתוח הנוכחי בחרתי לנתח את הנאסד"ק כמדד המרכזי.

הנחת העבודה ארוכת הטווח
מזה תקופה ארוכה חזרתי על הנחת העבודה, שעמדה בבסיס הניתוחים, על פיה כל ירידה הינה לצורך עלייה . במשך תקופה ארוכה שוק המניות האמריקני יישר קו עם הנחה זו. אלא שכעת, בעקבות הצטרפותם של נתונים מסוימים, עולה רמת הסיכון. לא לסיומה המוחלט של מגמת העלייה כי אם לתיקון טכני משמעותי וגדול מזה שהכרנו.

1. מבט על הגרף החודשי מראה כי הנחת העבודה שהמגמה ארוכת הטווח היא מגמת עלייה. הנחה זו מלווה אותנו מזה תקופה ארוכה למדי ואינה עוברת שינוי.
2. בגרף החודשי המצורף אפשר לראות את סידורן העולה של נקודות השיא והשפל .
3. הסיבה לכך מעוגנת במספר עובדות, בראשיתן עומדת ההנחה שמגמות עלייה אינן נוטות להסתיים עם שיא בודד בצמרת, אלא נדרשת בחינה חוזרת של אותה רמת שיא.
4. עוד אפשר לראות את סידורם העולה של הממוצעים הנעים בהם אני עושה שימוש בגרף החודשי (10/20).
5. מהלך העליות, שעדיין לא עמד לתיקון, הוא זה שהחל ברמת 2,810 הנקודות בנובמבר 2012 ובשיאו הגיע לרמת 4,371 הנקודות במארס 2014.
6. כפי שזה נראה כעת, אם לא יחול שיפור דרמטי, הרצף החודשי עומד בפני שבירה. המשמעות היא ששבירת רצף עולה מובילה במרבית המקרים לירידה של מספר חודשים רצופים.
7. כלומר, במידה וביום רביעי הקרוב ינעל המדד מתחת לרמת 4,131 הנקודות תהיה המשמעות בבחינת שבירת רצף עולה.

הנקודות המצביעות על עלייה ברמת הסיכון
1. אם כן הנקודה הראשונה היא האיום בשבירת רצף עולה שעלולה לגרום לירידה של מספר חודשים רצופים.
2. לראשונה מאז תחילת הרצף העולה האחרון ברמת 2,810 הנקודות, מצוי המדד מתחת לממוצע נע ל-5 חודשים. אפשר לראות היסטורית את ההשפעות של אירוע מסוג זה.

3. מבחינת הגרף השבועי, לראשונה מאז תחילת מהלך העליות האמור, נמצא המדד מתחת לממוצע הנע ל-20 שבועות - ההשלכות נראות על הגרף במקרים קודמים.

4. לראשונה מאז סיום 2012, נמצא הממוצע הנע ל-20 יום מתחת לממוצע הנע ל-40 יום ושניהם משופעים כלפי מטה - ניתן לראות זאת בגרף היומי


כל הנקודות אותן מניתי בסעיף הנוכחי מעידות על חולשה ואינן מתאימות למצבים של מהלכי עליות. לכן, עד לסיומו של החודש הנוכחי יוותרו כל הנקודות הללו על כנן, תעלה רמת הסיכון והסבירות להמשך מהלך הירידות תגדל משמעותית.

*הגרפים בסקירה זו הופקו באמצעות תוכנת ואתר בורסהגרף לניתוח טכני www.bursagraph.co.il מבית קו מנחה ואייל גורביץ

**כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.

***אין בסקירה זו משום המלצה לקנות או למכור את השוק או מניות ספציפיות. סקירה זו מוגשת כאינפורמציה טכנית נוספת העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מצחיק כיצד כולם תוקפים את אייל באופן קבוע....
  ירון 28/04/2014 13:17
  הגב לתגובה זו
  0 14
  ולפתע נאלמים דום כאשר עולה האפשרות לירידות. נכון לרגע זה התמיכה שהתקבלה מממוצע 200 יום ונבלמה ע"י ממוצע 100 יום היא בבחינת אנקדוטה חולפת. העיקר מופיע בסעיף 7 ותלוי בסגירה החודשית.
  סגור
 • ירון אליוט
  מנתח.......לב וכליות 28/04/2014 19:59
  הגב לתגובה זו
  12 1
  כמה קל לזרוק כמה בירבורים ושטויות ולחזור להתחבא בפינה...קח פיקוד ואחריות על דבריך שלעיתים קרובות הן ממש לא לעניין...מה עוד שאתה סך הכל נשמע כבחור נחמד ואף משכיל מאד....לפי טענתך אתה מחזיק כ 687 תארים וכלכלה הוא רק אחד מהם.....אולי התארים גם כוללים אליפות הג'ולות של רחוב אחד העם בפתח תקווה או מר ישראל לילדים עד 12 או.....בהצלחה חמוד. אל תיקח ללב ...
  סגור