כיצד ניתן לפרש את מדד העוצמה היחסית RSI (חלק ב')?

אייל גורביץ, המנתח הטכני של Bizportal, ממשיך בסדרת הכתבות אודות מדד העוצמה היחסית, והרדכים הנכונות להשתמש בו
 |  (2)
אייל גורביץ
נבנה לפני שנים, על ידי וולס ווילדר, כמדד לבדיקת מידת עוצמתו של שוק, מסוימת או למעשה כל שוק פיננסי שהוא. פשטות הנוסחה הפכה את מדד העוצמה היחסית לאחד ממדדי התאוצה הפופולריים ביותר, תרמה גם העובדה שהוא ניתן כחלק מחבילות תוכנה על ידי ספקי השירות המקומיים. אפשר למצוא אותו בכל מקום כמעט והוא מהווה חלק מרכזי ובולט במערך הטכני של מנתחים רבים. עם זאת יש להביט עליו בעין עקומה וחשדנות. פשטות קריאתו וקלות בנייתה של הנוסחה ותחזוקתה, מביאות לא פעם למספר טעויות בפירוש המדד. הכתבות הקרובות יוקדשו להבהרת הנושא.

קניות יתר ומכירות יתר
בכתבה הקודמת הצגתי את הנוסחה לחישובו של מדד היחסית: [RSI = 100 – [100/1+RS ואת תהליך בנייתו המחייב, באם נעשה שימוש בגיליון אלקטרוני ולא בחבילת תוכנה, במספר טורי חישוב. תהליך הבנייה הוצג בכתבה הראשונה בסדרה אודות המדד.

כפי שאפשר לראות מן הנוסחה, מדד העוצמה היחסית נע על סקאלה של 0-100. לעיתים נושק לגבול התחתון ולעיתים לעליון. העובדה שבשל הנוסחה המתמטית המגדירה אותו הוא תחום בין שני גבולות אלה, הופכת אותו נוח לקריאה. מרבית המשתמשים במדד נוטים לחשוב שכאשר מעפיל מדד העוצמה מעל לרמה של 70, נוטה השוק לבשר על היותו מצוי במצב של "קניות יתר", כלומר, רווי קניות. לפי הגדרה זו נטו עליות המחירים להיות חדות ומהירות מדי, לכן גדלים הסיכויים להיפוך מגמה. מנגד, ירידה מתחת לרמה של 30, מבשרת על היותו של השוק שרוי במצב של "מכירות יתר". כלומר, מצב בו השוק רווי במכירות, ומכאן שגדולים הסיכויים לשינוי מגמה, והפעם בגיוון מעלה. אין טעות גדולה מזו מכמה סיבות מרכזית:

1. מדד העוצמה היחסית הוא מדד עוצמה . כלומר, ככל שהוא גבוה יותר, פירוש הדבר שהשוק מגלה יותר עוצמה, לכן גדולים הסיכויים להמשך המגמה ולא להיפוכה. כאשר מדד העוצמה היחסית מעפיל מעל לרמה של 70, גדלים הסיכויים שכל תיקון טכני יהיה זמני וכיוונו של השוק ימשיך להיות מעלה.

מנגד, כאשר מדד העוצמה היחסית נלחץ מתחת לרמה של 30, גדלים הסיכויים שכל תיקון טכני בכיוון מעלה יהיה זמני וכיוונו של השוק ימשיך להיות מטה.
כלומר, רמתו של מדד העוצמה מעידה על כוחו של השוק. ככל שהוא גבוה יותר, השוק חזק יותר וככל שהוא נמוך יותר, השוק חלש יותר.

2. כל זמן שאין איתותי חולשה מקבילים מכיוונו של השוק, כלומר משילוב התנהגות המחירים ומחזורי המסחר, לקריאתו של מדד העוצמה היחסית יש ערך דל ביותר.

ניקח מצב היפותטי בו מצויה מניה בתהליך ארוך של דשדוש, ומדד העוצמה היחסית מדשדש אף הוא בטווח רמות של 30-70. בשלב מסוים מסתיים תהליך הדשדוש והמניה פורצת מעלה, כאשר מדד העוצמה מעפיל לרמה של 90, בדיוק ביום הפריצה. המשמעות פשוטה. הקריאה הגבוהה במדד העוצמה מעידה על אמינותה ומהימנותה של הפריצה ומחזקת אותה, בניגוד לדעה הרווחת הגורסת שקריאה גבוהה מעידה על סיום מהלך עליות.

קיימת נטייה מסוימת לייחס למדד העוצמה היחסית תכונות של ספק פתרונות בית ספר. כלומר, מדד שדי בהצצה חטופה בו כדי לגלות ולחשוף את העתיד להתרחש בשוק בימים הקרובים - טעות - מדד העוצמה אינו מספק פתרונות בית ספר, ואינו מדד שמטרתו להוביל את השוק או לקבוע מראש האם הבשילו התנאים להיפוך מגמה.

מדד העוצמה נבנה ומיועד כדי לאשר את הנחות העבודה הנגזרות מפעילות השוק ומקריאה "עירומה" של גרף המחירים, ללא כלי עזר. אחרי גיבוש המסקנות ובנייתה של הנחת עבודה, אפשר להציץ במדד העוצמה היחסית כדי לשאוב אישורים או סתירות להנחת העבודה הכללית.


*הגרפים בסקירה זו הופקו באמצעות תוכנת ואתר בורסהגרף לניתוח טכני www.bursagraph.co.il מבית קו מנחה ואייל גורביץ

**כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.

***אין בסקירה זו משום המלצה לקנות או למכור את השוק או מניות ספציפיות. סקירה זו מוגשת כאינפורמציה טכנית נוספת. העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  חבר יקר מר גורביץ
  א ב ג 08/04/2014 16:08
  הגב לתגובה זו
  8 1
  ...אז מה היה לנו? 1)הכתבה ודומות לה היו מקבלות ציון 100 בפקולטות לכלכלה. אני תוהה, מה אני כאיש פשוט מהישוב אמור להסיק, ואיזה מסקנות עלי לקבל. בנוסף , הכתבה מסובכת ולא הבנתי הרבה. למרות ששמחתי שאני קורא חומר שאנשים חכמים וחשובים קוראים. 2)שאלה שניה : איך אני בתור עמך יודע מה לעשות עם הכתבה ואיזה ערך מוסף יש לי מימנה לצורך השבחת הנכסים שלי. 3)האם הכתבה מלמדת אותי אם לקנות או למכור? האם יש סיכון היום בשווקים? נישארתי תוהה! 4)ברכות והצלחות.
  סגור
 • יעלה או ירד
  דניאל 10/04/2014 16:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השוק יעלה או ירד? זאת השאלה. למעשה אין אפשרות לדעת. בכל רגע נתון יש 50% סיכוי שיעלה ו 50% שירד ניתוח טכני כזה או אחר בא לעזור לך לקבל החלטה "מושכלת". במציאות אתה יכול להשתמש גם במפה אסטרולוגית כדי לנבא את העתיד. בהצלחה
  סגור