הפעולות שישנו את גורל המשקיעים: להחליט באי וודאות

אייל גורביץ, המנתח הטכני של Bizportal, מסביר מהי בעצם שיטת הניתוח הטכני, וכיצד יש לקרוא את כליה נכון על מנת להשיג רווח מירבי
 |  (8)
אייל גורביץ
לא מעט משקיעים סבורים ששיטת הניתוח הטכני נוצרה כדי לחזות את העתיד. מעין כדור בדולח או קלפי טארוט. מכאן שתפקידו של המנתח הטכני, בכל נקודת זמן שהיא, לדעת מה יהיה - מחר, מחרתיים, עוד חודש - העיקר שיהיה מדויק, אוי ואבוי אם לא. שאלות כגון, האם תהיה מפולת? מתי תסתיים מגמת הירידה? לאן תגיע המניה? מתי היא תגיע? הן שאלות לגיטימיות בהן אנו נתקלים בכל יום. אבל השאלות הללו מסגירות יותר את חוסר הבנתו של השואל מאשר את מגבלות השיטה.

אין תשובה לשאלות אלו, משום שלא השיטה ולא המנתח אמורים לספק את התשובות עליהן. התשובות, גבירותיי ורבותי, אינן בנמצא. מי שחושב שרווחים ממסחר בניירות ערך מגיעים כתוצאה מחיזוי העתיד, כנראה שלעולם לא ירוויח. לא אחת נבחנים המנתחים הטכניים במבחנים המועדים לכישלון תמידי. העתיד נסתר והיכולת לנבא מה יהיה נשגב מבינתנו ויכולתנו. אז מה בעצם אמורה השיטה הטכנית לעשות עבורנו?

הטעות שבהבנת השיטה נגזרת מהאופן הקלוקל בה היא מוגדרת בספרות התיאורטית - "חקר פעילות השוק בהתבסס על גרפים, למטרת חיזויין של מגמות מחירים עתידיות". אז לאחר שהבנו מה השיטה הטכנית לא, הבה נבין מה היא כן, ראשית נתחיל עם כלי העבודה ולאחר מכן נגדיר את המטרות.

כלי העבודה ומשמעותם
כלי העבודה המרכזי בשיטה הטכנית הוא הגרף. הגרף מייצג את תנועת המחירים לאורך זמן והוא לעשה הפרמטר היחיד בשיטה שיכול לתת איתותי קנייה ומכירה. הגרף יכול לשקף אינספור ממדי זמן, החל מפרק זמן ארוך (גרף חודשי), דרך פרק זמן קצר (גרף יומי) וכלה בממדי זמן קצרצרים כגון גרפים תוך יומיים.

מרבית האנשים שנחשפו לשיטה הטכנית משוכנעים שיש לעשות הבחנה בין לכלכלי, שמדובר בשני דברים שונים לחלוטין, אלא שלא כך הוא הדבר. הגרף מבטא את התוצאה הסופית של משוואת קבלת ההחלטות של כל המשקיעים בשוק. כלומר, כל מידע גלוי או חסוי, הגורר פעולה של קנייה או מכירה, מתבטא בגרף, כך שהוא כולל גם את המרכיבים הכלכליים.

מה השיטה הטכנית אמורה לעשות עבורנו?

כל תהליך קבלת החלטות בחיים מתקבל בסביבה של אי וודאות - זו עובדה מוגמרת. כל החלטה בחיים מתקבלת לפי הנתונים הנוכחיים, ונשקלת לפי יחס סיכוי - סיכון. כפי שאינך הולך למגדת עתידות או שאינך מצפה לדעת מראש את העתיד לבוא, כך איננו יכולים לבקש לחזות את העתיד הבורסאי.

לפיכך שיטת הניתוח הטכני אמורה לבנות שתי יכולות מרכזיות, הראשונה היא לתת את מרבית הכלים כדי להבין את המצב הנוכחי של השוק או המניה העומדת לניתוח, וממנו לגזור את הפעולה הרצויה על בסיס שיקולים של יחס סיכוי סיכון - בדיוק כמו בחיים.

היכולת השנייה, אותה בונה עבורנו השיטה, היא היכולת להגיב כלפי שינויים במצב השוק / . מסחר בניירות ערך משול לספורט המבוצע כנגד כוחות הטבע: גלישת גלים, דאייה, טיפוס הרים וכדומה. שם, ברור לכל בר דעת, שהוא אינו יכול להשפיע על הנעשה אלא רק להגיב. כלומר, שיטת הניתוח הטכני מספקת את הכלים להגיב נכון כלפי מצבים משתנים, ולרתום את כוחות השוק לטובתנו. בנוסף, ניתן לסייע לנו לתקן טעויות טרם הפיכתן להרות גורל.

כמה מילים על טבע האדם
בדרך כלל, מה שפוגע במשקיע הפרטי אלו האינסטינקטים. הטבע שלו. חישבו על קורסי נהיגה מתקדמת, על הדרך בה מלמדים בלימה נכונה מהי. התחמקות ממכשול. חישבו על רוכב אופנוע הנכנס לסיבוב וחייב "לקחת אותו נכון". כל הפעולות הנכונות, כמעט בכל תחום שהוא, נוגדות את האינסטינקטים הטבעיים שלנו. חישבו על אומנויות לחימה. הדברים שתלמדו שם, יסתרו לחלוטין את אותו טבע. כך גם בהתמודדות עם מצבים לא מעטים בתחום ההשקעות. במרבית המקרים, הפעולה שהטבע מכתיב לך לעשות היא הפעולה שתגרום לך להפסד. דוגמאות ישנן לא מעט.

בעמוד הראשון בתורת הלחימה אייקידו כתוב: "פעולות יוצרות הרגלים, הרגלים יוצרים אופי, אופי יוצר גורל". שינוי הפעולות הבורסאיות שלנו על ידי לימוד מקצועי של השיטה, ישנה הרגלים ישנים. ההרגלים החדשים יעצבו אופי והאופי יעצב את גורלנו הבורסאי.

***כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  הפעם כיוונת
  משה החדרתי 23/03/2014 09:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בדרך כלל אני מתמלא גיחוך למקרא כתבותיך, הפעם הצלחת. הכל נכון לטעמי רק שלעיתים אינך מיישם את הכתוב ומנסה לחזות העתיד. שבוע טוב.
  סגור
 • 7.
  גורביץ חיכיתי לראות מתי הראדאר שלך יאשר לגעת בטאואר
  עוף החול 20/03/2014 16:41
  הגב לתגובה זו
  0 4
  בגלל שתיקתך המשכתי להחזיק. רוב תודודות :))
  סגור
 • 6.
  אפשר לקבל הסבר קצר על מניות התקשורת-לאן ?
  דב 20/03/2014 16:31
  הגב לתגובה זו
  0 2
  פרטנר, סלקום, ביקום
  סגור
 • 5.
  מר גורביץ היקר.
  1...חניבעל...120 19/03/2014 22:55
  הגב לתגובה זו
  24 1
  הכתבה מהיום 19.03.2014 וכן הכתבה מיום 12.03.2014 ניראות לנו מיותרות לחלוטין. ניתן היה לצפות מאדם ברמתך להנפיק כתבות איכותיות וברורות יותר. נראה כאילו נכתבו לעיניך בלבד ולמגירה! אולם יצאו בטעות לאוויר. הכתבות לא ברורות ואפילו מבולבלות ומלאות ב"עובדות" שאינך מצוי בהן! (איני מדבר על ניתוח טכני, כי כאן אנו לא מבינים דבר) אני מקווה שתחכים להוציא כתבות ברמה(כהרגלך) לילה טוב.
  סגור
 • 4.
  אהבתי הצטוט מהאיקידו - נכון מאד! (ל"ת)
  קררה 19/03/2014 14:55
  הגב לתגובה זו
  1 12
  סגור
 • 3.
  שאפו. הרשמת אותי בכתבה. אני עדיין חושד לעתים במניעיך
  עוף החול 19/03/2014 13:24
  הגב לתגובה זו
  2 10
  בעיקר לאור התוצאות בפועל שנגדו לחלוטין את הניתוחים שלך. אבל בלי קשר למניעים שלך כתבת פה טקסט יפה ופילוסופיה מגובשת. שיהיה לך יום נעים.
  סגור
 • 2.
  אייל
  פרופ. אבירם של איצ 19/03/2014 10:44
  הגב לתגובה זו
  25 0
  אתה בחור חכם ונחמד, אבל, לא הצלחתי להבין דבר מהכתבה שהבאת הבוקר! גם איני מבין מה מטרת כתיבתה! להערכתי, מילים רבות שכתבת לאחרונה על S.P וגם 25, עלולים להיות די בקרוב ממש לא רלוונטיים!!
  סגור
 • 1.
  ניתוח טכני וניתוח כלכלי אלו שתי דברים שונים......
  אנליסט אמיתי 19/03/2014 09:54
  הגב לתגובה זו
  5 4
  אי אפשר לחבר אותם ביחד זה או טכני או כלכלי. ודרך אגב השיטה של הטכני על הפנים 100 אחוז ממשתמשי השיטה מופסדים בתיק ההשקעות שלהם אבל מי שמלמד אותם שוטף להם את המוח ומאשים אותם בניהול לא נכון של "השיטה" ועוד פסיכולוגיה בשקל והם לא קולטים שהשיטה הזאת גרועה והם בסדר הם רק צריכים להחליף שיטה ומי שמרוויח גם לא מלמד
  סגור