הקשר שבין מחיר לבין זמן גאן על קצה המזלג

אייל גורביץ, המנתח הטכני של Bizportal, מציג את תיאוריית ניתוח השוק של וויליאם גאן - דרך אחרת לבדוק את השוק
 |  (2)
אייל גורביץ
וויליאם גאן, מגדולי הסוחרים לפי שיטת הניתוח הטכני, חי במהלך השנים 1878-1955, היה הראשון שעמד על טיבו של הקשר שבין מרכיב המחיר לבין מרכיב הזמן, בניגוד לענפים אחרים של הגישה הטכנית, השמים דגש רק על מרכיב המחיר. לגבי דידו של גאן ודידם של רבים, מרכיב הזמן הוא החשוב מבין השניים, כאשר הנחת היסוד גורסת שלא תהיה תנודה משמעותית בשווקים, אלא רק כאשר הזמן יהיה בשל.

בשמיעה או בקריאה ראשונה הדברים אינם נתפשים. הבנת המושג של רמות תמיכה או התנגדות קל הרבה יותר, משום הוויזואליות שבעניין. איתור נקודת תמיכה או התנגדות מצריכה שימוש בעיניים, מבט בגרף - אפשר לחוש ולראות. ניתוח מרכיב הזמן דורש כישורים והבנה מסוג שונה לחלוטין. חלונות זמן משמשים בסיס לתמיכה ולהתנגדות, כשם שמספרים ומחירים עושים כן. לכן, ראש פתוח במקרה הנוכחי הוא כורח.

גאן אף לקח את אופי הניתוח שלו כמה צעדים רחוק יותר, כאשר החל לעסוק בתנועות פלנטאריות והשפעתן על תנודות השוק. הגם שניתוח מסוג זה עשוי להישמע מיסטי למדי, הרי שהתוצאות שהראה העמידו אותו ברמה אחת מעל כולם. היות ובכתבה זו, לנוכח היעדר מקום, יהיה קשה לפרוס את מלוא היריעה, בחרתי להסתפק במספר דוגמאות פשוטות לחישוב יעדי זמן. כהערת אזהרה מקדימה, אומר שמי שאינו מכיר את הדינאמיקה של הזמן, את הדרך לחשב, להצליב מידע ולהשתמש כפרמטר זה במשקל הנכון שלו, מן הראוי שלא יסב לעצמו נזק מיותר, ישאיר את הדברים ברמה התיאורטית בלבד ולא יעשה בהם שימוש פעיל לצורכי ניתוח שווקים.

ימי הולדת
גאן טען שימי הולדת, מהווים, כמעט תמיד, ימי יעד מעניינים. הכוונה אינה ליום הולדת שלך או של בני משפחתך, אלא לימי הולדת של נקודות מפנה משמעותיות בשוק במהל ההיסטוריה. כדי לסדר טבלה תקנית, הציע גאן לרשום בצורה מסודרת את תאריכי נקודות המפנה העיקריות בשווקים בשנים עברו, כאשר הרישום יכול להגיע לנקודות בעבר הרחוק, של עשר שנים ויותר. הטכניקה פשוטה - הצלבה של מספר "ימי הולדת", המתכנסים לתאריכי יעד קרובים, עשויה להעיד על קיומו של חלון זמן בו צפוי מפנה.

השנה כמחזור
גאן יצא מנקודת הנחה שהשנה הקלנדארית מהווה את מחזור הזמן החשוב ביותר. חלוקה תת שנתית יוצרת פלחים של 45 ימים קלנדאריים כאשר כפולות שלהם עשויות להעיד על מפנה או על חלון זמן העשוי להיות משמעותי. למשל, אחת מהטכניקות של גאן גרסה שמהלך רציף בשוק / / סחורה / מטבע, יטה להסתיים בטווח תקופה של 42-45 ימים קלנדאריים, ולכל היותר עשוי להימשך עד 52 יום. הידיעה הזאת, שהיא בסיסית ביותר בתורתו של גאן, מסייעת למשקיע לתכנן טוב יותר את נקודות הכניסה והיציאה.

איזון וחוסר איזון
גאן טען שבעת שוק מגמתי, תיקונים טכניים נוטים לייצר זהות, הן במחיר והן בזמן. לדוגמא, שוק נתון במגמת עלייה, התיקון הטכני הראשון מסיג לאחור 10 נקודות וארבעה ימי מסחר. גאן מניח שגם התיקון הבא, יהיה זהה באופיו. אם אכן כך יהיה, תגדל ההסתברות לעסקה מוצלחת על רקע גל עליות נוסף. ברגע בו נותר תיקון הגדול משמעותית מ-10 נקודות או מארבעה ימי מסחר, מופר האיזון המגמתי וגדלה הסבירות להיפוך מגמה. עוד על גאן ותורתו, בכתבות נפרדות.

*כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.

**אין בסקירה זו משום המלצה לקנות או למכור את השוק או מניות ספציפיות. סקירה זו מוגשת כאינפורמציה טכנית נוספת. העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  חבל שכל כך קצר
  raazz 11/02/2014 21:26
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מחכה לחלק ב גאן
  סגור
 • 1.
  השילוב עם אליוט
  ירון אליוט 11/02/2014 09:48
  הגב לתגובה זו
  0 2
  במניות "סמול קאפ" רבות ניתן לזהות 5 גלים עולים שהסתיימו בתחילת ינואר אשר ארכו 45 יום וכללו 2 תיקונים (גל 2 וגל 4 במסגרת 5 הגלים הנ"ל) של 4 ימים כל אחד. מאז אנו בתיקון אשר לטעמי מהווה את גל 2 במניות ה"סמול קאפ" במסגרתו מניות רבות יצרו תבנית של יתד נופלת או משולש עולה. יחסי אליוט מתקיימים גם בהיבט הזמן ובמינימום (!) נדרש שגל 2 יארך כ 50 אחוז מגל 1. תבניות אלו ופרק הזמן שעבר מגדילות את הסיכוי לכך שגל 3 ב"סמול קאפ" יצא לדרך במהלך 7 ימי המסחר הבאים. לא נותר אלא להמתין לפריצת התבניות כלפי מעלה -)).
  סגור