על טיבו של הטיפ במסחר בשוק ההון

אייל גורביץ, המנתח הטכני של Bizportal, מתייחס לגישה של המשקיעים בשוק ההון באשר לטיפ של 'יודעי דבר' - מהו המשקל הנכון שיש לתת לעצות במסחר בניירות ערך
 |  (12)
אייל גורביץ
"כאשר איננו יודעים לאיזה נמל מועדות פנינו, שום רוח אינה פועלת לטובתנו" (סנקה)

רובנו אוהבים טיפים. לא רק לקבל, אלא גם לתת. יש לנו נטייה לחשוב שהאחר יודע טוב יותר. לטיפ המצוי יש צד מפתה אך גם מסוכן - לא צריך לחשוב וישנה תחושה שהנה, מגיע הכסף הקל. לגבי דידו של מקבל הטיפ - מסחר בניירות ערך מסתכם בקנייה בלבד. מבחינתו, מישהו אחר כבר יעשה את העבודה השחורה. מקבל הטיפ מסתער על ההזדמנות כמוצא שלל רב. העניין הוא, שרבים וטובים לא הפנימו את אחד השיעורים הבסיסיים של החיים - "אין ארוחות חינם".

מהותו וטיבו של הטיפ
האמת אודות מהותו וטיבו של הטיפ שונה בתכלית מהאופן בו היא מצטיירת בעיניי רבים. פתיחת פוזיציה הנסמכת על טיפ, משמעותה ביסוס קבלת ההחלטה על תקווה, פחד או רחמנא לצלן, חמדנות. משמעה כניסה לשוק על בסיס מוטעה. הבסיס הנכון חייב להיות מגובה בראיות וסיבות מוצקות השלובות בתוכנית פעולה מותווית מראש. אחת מן הצרות של משקיע המנסה לבסס את בניית הונו (או שמא נאמר חיסולו השיטתי) על טיפים, מקבלת ביטוי בדמותה של תקווה המקננת בלבו מאותה נקודה בה החל השוק לנוע כנגד רצונו של ידידנו - הוא תלוי בנותן הטיפ.

במקום לחתוך בהפסד זעיר ולטפל בהונו כפי שצוללן מטפל באספקת האוויר, יושב המשקיע הלא ממולח, ומתפלל לבורא עולם שמנייתו האהובה תחזור לפחות לשער הקנייה, ואם יותר אז יותר - כך יוכל להיפטר ממנה ללא נזק רציני, צריך לדאוג גם לאגו. לטיפ צורות ואיכויות שונות, ופעמים רבות הוא עטוף בצלופן מרשרש המקנה לו מראה מכובד. בסופו של דבר, אף אחד לא ממש הצליח להתקדם על פי דבר הנאמר לו מאחר.

מצאנו את האשמים
מרבית מקבלי הטיפים אינם מוכנים לשאת באחריות על הפסד שגרמו במו ידיהם, וכך מתגלגלת האשמה לפתחו של נותן הטיפ - 'הספק' לצורך העניין. "הפסדתי בגללו הרבה כסף", הוא משפט שתשמע לא מעט פעמים. אלא שמשפט זה מבטא יותר מכל את חוסר רצונו ויכולתו של מקבל הטיפ לקחת אחריות ולהודות שמה שבעצם דפק אותו זו המנטאליות והעצלות שלו - הרצון לעשות כסף קל וחוסר הנכונות להתאמץ כדי לדאוג לפרנסתו. כאן נכנסים למעגל שלרבים אין ממנו מוצא - חוסר היכולת לקחת אחריות ולהודות בכישלון שהוא יציר כפיך, גורם לרבים לשוב ולחפש טיפים חמים, והמעגל לעולם לא ייפרץ.

אז מה לעשות עם זה?
כל טיפ, שמועה או מידע המובילים לפעולה, חייבים להיבדק שנית במערכת השיקולים של מקבל ההחלטה. כלומר, אמרו לך לקנות? תבדוק. פשוט. אם מתאים לך וברור לך שזו ההחלטה הנכונה מבחינתך, לך על זה. קח אחריות. בנה תוכנית שכוללת לא רק את פעולת הקנייה עצמה, כי אם גם חיתוך הפסד. בסופו של דבר, אף אחד לא ישלם על ההפסדים שלך.

אחרית דבר
אני מתנצל על הישירות ואף הבוטות, אך "לעשות כסף בבורסה" אינו דבר קל ופשוט. זו עבודה, היא מצריכה ידע רב והיבטים מנטאליים שנבנים לאורך שנים כגון סבלנות, משמעת עצמית, יכולת לשלוט בדחפים ויכולת לדחות סיפוקים. מי שחושב שהוא בר מזל ונולד עם התכונות הללו - שיקום.
תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  מזור ואפריקה
  שורטיסט 25/01/2014 15:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה לכל הפריירים על השמצת גורביץ.תמשיכו להשקיעה במנות הללו.. מיזה אני מתפרנס בכבוד.תודה לכם.
  סגור
 • מזור שורט?
  ערן 26/01/2014 08:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ידידי השורטיסט, אם אתה חי משורטים על מזור הפסדת המון כסף בחודש האחרון.
  סגור
 • 8.
  א
  א ב ג ד 23/01/2014 18:35
  הגב לתגובה זו
  22 1
  ....לעיתים אני חובט בעכוזם של שני הבנים (שכבר כתבתי כאן עליהם) במידה ומתברר שלא הקשיבו לעצות הזקן....חבל שאיני יכול לעשות זאת לאנשים יקרים שאינם בנים שלי! שבת טובה ומבורכת!
  סגור
 • 7.
  לא להקשיב לנותני טיפים כי הם לא יודעים כלום!
  ברק 23/01/2014 17:27
  הגב לתגובה זו
  6 3
  וגם אם הם יגידו לכם מתי לקנות הם לא יגידו מתי למכור. כמעט ולא ניתן להרווח ממסחר לפי ניתוח טכני כי עלמנת לזהות שינוי מגמה צריך לפחות שינוי של 5 אחוז אם המגמה נמשכה לאורך 8 אחוזים אזי המשקיע הפסיד 2 אחוז. 5 אחוז עד שניכנס והוא יצא באיחור של 2 אחוז. נותן הפסד של שני אחוזים. לעולם לא להשקיע רק על סמך ניתוח טכני!
  סגור
 • 6.
  אייל שלום , האם להיות מנוי לבורסהגרף
  מש 23/01/2014 09:00
  הגב לתגובה זו
  8 2
  האם להיות מנוי לבורסהגרף ולקבל תמורת כסף טיפים ממך? זה מהות הכתבה... זה אומר שאני עצלן ולא רציני.......
  סגור
 • 5.
  מסכים עם 4 כל מילה
  רועי 23/01/2014 08:16
  הגב לתגובה זו
  5 1
  כמי שעוקב אחרי גורביץ שנים, יכול לומר שלפני כמה שנים היתה לו עדנה, אבל בגדול לא ממליץ להסתמך יותר מידי על "נותני טיפים" ע"ע גורביץ..
  סגור
 • 4.
  בואו אני יתן לכם טיפים.....
  נותן הטיפים 22/01/2014 12:14
  הגב לתגובה זו
  13 2
  לעולם לא להיות סוחר יומי. לעולם לא להתעסק עם ניתוח טכני. לעולם לא ללכת ללמוד אצל אנשים שפותחים מכללות כי אם הם היו עושים כסף הם לא היו מלמדים. חובה ללמוד לקרוא דוחות כספיים. חובה סבלנות וחובה לקנות כמה מניות לטווח ארוך בלי לגעת. בהצלחה לכולם ושנה טובה ומוצלחת
  סגור
 • 3.
  אייל תודה על הניתוחים המקצועיים!! (ל"ת)
  תודה!! 22/01/2014 10:30
  הגב לתגובה זו
  0 6
  סגור
 • 2.
  כתבה ענקית
  טלי מקדומים 22/01/2014 10:08
  הגב לתגובה זו
  0 4
  מעולה נפלא אין מילים בפי. בהצלחה.
  סגור
 • 1.
  גורביץ אתה בתור נותן טיפים מקצועי כורת את הענף שלך
  עוף החול 22/01/2014 09:54
  הגב לתגובה זו
  10 2
  מה אתה אומר פה בעצם? שאנשים לא יאשימו אותך כשאתה טועה (לעתים קרובות באופן מרשים)? אם כך אנא הפסק לכתוב בעיתון כלכלי כי כמה "טיפים" שלך היו מוטעים כל כך באופן חשוד ביותר.
  סגור
 • גם כשבניתוח טכני מצויינת מגמה זה לא אומר שזה יקרה בכל
  שי 23/01/2014 09:12
  הגב לתגובה זו
  6 0
  רגע נתון,ולכן גם את הניתוח הטכני יש לקחת בערבון מוגבל לגבי מסחר שעתי,יומי וכ'
  סגור
 • גורביץ גאון.
  מנן 25/01/2014 14:51
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בדרך כלל זה קורה.אייל גאון.
  סגור