כיצד מזהים ומנצלים עד תום ימי היפוך?

אייל גורביץ, המנתח הטכני של Bizporta, מציג דרך אחרת לניתוח השוק. כיצד ומתי יש להשתמש בה?
 |  (11)
אייל גורביץ'
אחד מן היתרונות הגלומים בגרף העמודות על פני גרף שערי סגירה, מתמצה באינפורמציה עודפת אותה נוטה לספק זה הראשון. טכנאים העושים שימוש בגרף העמודות, נהנים מן היכולת לזהות מבעוד מועד ימי או שבועות מסחר המעידים על היפוך מגמה, לפחות בטווח הקצר. ימים אלה מכונים ימי היפוך (reversal days).

כאשר אלה עומדים בפני עצמם, אין לימים אלה אלא חשיבות מינורית וקצרת טווח, שיכולה לסייע לסוחרים הנוהגים לעשות שימוש במגמות קצרות. מנגד, חשיבותם של ימים אלה עולה משמעותית, כאשר הם משמשים חלק ממכלול שלם של איתותי אזהרה או מופיעים בממדי זמן ארוכים יותר

Reversal days קשים מאוד לזיהוי ואיתור במשך התהוותם, למרות היותם שכיחים. הקושי בזיהוי נעוץ בכך שימי ההיפוך אינן תבניות במובן המקובל של המילה. תבניות ההיפוך עוסקות בשינוי הדרגתי של מגמה המצויה בתהליך של שינוי לאורך זמן, ונדחפת למצב בו שרויים כוחות הביקוש וההיצע במצב של איזון יחסי. ה"מלחמה" בין המוכרים לקונים, היא שתקבע בסופו של דבר את כיוון שיוטו העתידי של השוק.

המחירים נעים תקופה מסוימת הצידה, מדשדשים להם, ונותנים שהות בידי הטכנאי, לבחון את השוק, התבנית המתהווה ולנסות לדלות רמזים שיובילו אותו למסקנות כאלה או אחרות. בתהליך זה אתה יכול לאגור איתותים מרכזיים על פני תקופה ארוכה.

יום ההיפוך הבודד
בניגוד לתבניות המקובלות, שמשך זמן התהוותן אורך לעיתים חודשים מספר, מהווים ימי ההיפוך שינוי רדיקלי מנטייתו של השוק להחליף כיוון בצורה הדרגתית. ההתרחשות הרלוונטית היא שינוי פתאומי במגמה ללא כל התראה מוקדמת. איך בכל זאת, יכול הטכנאי לזהות ולהשתתף ביום היפוך או לפחות לחשוד שאכן אחד כזה מתהווה לנגד עיניו?

כדי לזהות יום היפוך, יש להכיר היטב את מבנהו ואת הדינאמיקה המתרחשת בשוק טרם הופעתו. יום ההיפוך, מתרחש בשערי שיא של המגמה או בשערי שפל. הגדרתו המקצועית היא "קביעת שיא חדש עבור מגמה נתונה ולאחר מכן שער סגירה נמוך יותר".

כדי להסביר את המשפט האחרון, נניח ששוק מהלך עליות חד. בבוקרו של יום מוצף השוק בביקושים ערים במיוחד ועושה דרכו מעלה בחדות. מצב הרוח מצוין, מחזורי המסחר מאמירים ומרקיעים, ודומה כי הכרטיס הוא בכיוון אחד. אלא שבשלבים מאוחרים יותר מצטרפת למשחק קבוצת מוכרים אגרסיבית ביותר ומתחילה היחלשות דרמטית, השוק מתחיל לצלול מטה ומחסל את מלוא מהלך העליות. מחזורי המסחר ממשיכים להתעצם ובסיום המסחר השוק ננעל ברמת השפל היומית.

הדינאמיקה עבור מגמת ירידה הפוכה. תחילת היום מאופיינת בירידות מחירים חדות. השוק קובע רמות שפל וממשיך להתדרדר עם תחושה של מכירת חיסול כללית. מחזורי המסחר גבוהים מאוד וגם כאן מצב הרוח בכי רע. אלא שבשלבים מאוחרים יותר קבוצת קונים הופכת את המגמה על פיה. ממצב של ירידות חדות מתחיל השוק לצבור תנופה, וככל שנוקפות השעות האווירה הולכת ומשתפרת. מחזורי המסחר ממשיכים להתרחב ובסיומו של יום השוק ננעל בסמוך לשער הגבוה היומי.

הכללים והפוטנציאל
כדי לקבוע את מידת הפוטנציאל של יום ההיפוך, יש לבנות כלל אצבע בסיסי, הגורס כי "ככל שטווח ומחזור המסחר היומי יהיו גדולים יותר - יום ההיפוך טומן בחובו פוטנציאל רב יותר בהקשר של המגמה העתידית". מחזור המסחר הגדול יוצר מעין וואקום וחוסר לחץ של מוכרים, המאפשר לשוק לעלות במהירות. הגם שיום היפוך מסוג זה אינו מעיד על שינוי כללי של המגמה, הרי שהוא מבטא תחתית חשובה.

**כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.

***אין בסקירה זו משום המלצה לקנות או למכור את השוק או מניות ספציפיות. סקירה זו מוגשת כאינפורמציה טכנית נוספת העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.
תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  איזה גיבוב של שטויות (ל"ת)
  z 26/05/2013 18:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  אני אגיד לך איך
  אדי המשקיע 23/05/2013 09:15
  הגב לתגובה זו
  1 1
  תנאי ראשון הכרחי לא לקרוא ולא להתייחס לכתבות של אייל גורביץ'.
  סגור
 • 2.
  שאלה לערן קנית כסף /זהב בת סל או בחב כריה/סוחרת (ל"ת)
  מושיקו 21/05/2013 11:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אני סוחר במט''ח
  ערן 21/05/2013 21:54
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שלום מושיקו, אני מנתח טכני וסוחר במטח בלבד. אני די אובייקטיבי כי אני ניתחתי את הנפט כשאני מחוץ למשחק. מי שנכנס בלונג, שיעשה את זה בנרות של 15 דקות ובזהירות. אני אישית הייתי מחכה ליום היפוך כלפי מטה ואז נכנס בשורט.
  סגור
 • התכוונתי לזהב (ל"ת)
  ערן 22/05/2013 22:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  האם המסחר אתמול בזהב והסילבר היה בבחינת יום היפוך ? (ל"ת)
  שחר 21/05/2013 09:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • תשובה
  ערן 21/05/2013 10:47
  הגב לתגובה זו
  1 0
  היה יום היפוך בזהב אך רק לטווח המיידי הקצר מאוד היות ו-3 המגמות הינן ירידה(יומי,שבועי,חודשי), לכן יש לקחת בערבון מוגבל את ההיפוך. לי נראה שהגענו לתחתית כפולה ויש קפיצה של "dead cat bounce",גם חתול מת קופץ כשזורקים אותו מקומה עשירית, וזה מה שקרה לזהב, הוא בגדר חתול מת בשלב זה. יש לנהוג בזהירות עם הזהב כי המגמה היא מטה! שבירה של 1350 תוביל ל-1250 בשלב הראשון.
  סגור
 • slv
  שמוליק 21/05/2013 09:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הי, גם לי נראה שהיה אתמול היפוך בזהב וכסף,בדיוק כמו שאייל מתאר. קניתי כסף ,מקווה לחזק בהמשך
  סגור
 • לא חיזוק ...שורט! (ל"ת)
  ערן 22/05/2013 22:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • גם אני קניתי כסף נראה אם יחזיק מים (ל"ת)
  h 21/05/2013 11:20
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • סכין נופלת לא תופסים (ל"ת)
  מנחם 21/05/2013 11:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור