ראלף נלסון אליוט - האיש והגלים

אייל גורביץ, המנתח הטכני של Bizportal, מתייחס לתיאוריית הגלים של ראלף נלסון אליוט. מה היא התיאוריה למעשה ולמי מן המשקיעים היא מתאימה?
 |  (5)
אייל גורביץ
ראלף נלסון אליוט החל את דרכו המקצועית כרואה חשבון בשנותיה הראשונות של תחילת המאה הקודמת. כעוסק במקצוע שעיקרו מספרים וחישובים, יעץ אליוט לעסקים בענף המסעדות והנחת מסילות הברזל. בשלב מסוים בקריירה נקרתה בדרכו ההזדמנות המפוקפקת לעבוד בדרום אמריקה שם תפסו חייו תפנית מהותית שמתוכה נולדה תיאוריית הגלים המשמשת אותנו עד היום.

אליוט חזר חולה מדרום אמריקה ונטול כושר ממשי לעסוק במקצועו ולהתפרנס. את שנות ההחלמה שלו בילה בניסיון להבין ולגלות מחזוריות ומגמתיות בהתנהגות המונים. בפסיכולוגיית המונים. אליוט חיפש את התחום הטוב ביותר האוגד סביבו פעילות שוקקת של המונים דרכה יוכל לבחון בזכוכית מגדלת מחד ובמבט מרוחק ועילי מאידך, התנהגויות מגמתיות ותקדימים התנהגותיים. עד אז אליוט לא היה איש בורסה, לא משקיע ולא , בוודאי לא טכנאי. הוא הגיע למסקנה כי בשוק המניות האמריקני יוכל למצוא את מבוקשו. השוק לדעתו של אליוט ולדעתם של רבים, מרכז ערב רב של אנשים מכל קצוות הקשת הכלכלית והפסיכולוגית. משקיעים עם אוריינטציה קצרת טווח מול משקיעים בעלי ראייה ארוכת טווח, מוסדיים מול פרטיים, מהמרים מול אנשים מחושבים ושונאי סיכון. הכל בכל. הוא סבר שבחינה מדוקדקת של ההתנהגות הבורסאית לאורך זמן, תוכל להביא אותו למסקנה בדבר התנהגות הציבור לאורך זמן. אליוט לא סבר ולא הייתה זו כוונתו, לבסס מודל שישמש ככלי למסחר בניירות ערך.

לראשונה נתקלתי בראלף נלסון אליוט בתחילת דרכי בטכנאי. לא אישית כמובן, שכן האיש כבר מזמן לא איתנו, אלא ברעיונותיו וכתביו שהיו מהפכניים אז ומהפכניים עדיין. בעיקר בקרב זן הטכנאים. הביוגרפיה של האיש מרשימה לא פחות מגילוייו שהביאו לעולם את אחת התיאוריות היותר מרתקות ושנויות במחלוקת של שיטת הניתוח הטכני. אתה יכול להעריץ אותו, לחלוק עליו, לקרוא אותו בשקיקה, לוותר על שימוש ברעיונותיו, אך אינך יכול להתעלם ממנו. הוא שם והוא קיים.

מנתחים טכנים רבים הנחשפים לשיטתו של אליוט נשבים בקסמיו של האיש שטען כמו גם ממשיכיו בני ימינו, שאפשר למפות את השוק עד לחוד המחט. רבים מקדישים לילות כימים ללימוד השיטה שככל שצוללים לעומקה היא הופכת להיות מורכבת, מסובכת ומגרה אינטלקטואלית יותר. לימוד מעמיק של התיאוריה והניסיון להפכה לפרקטית, כמוהו בלימוד לתואר אוניברסיטאי.

התגליות של אליוט עליהן אעמוד בכתבות הבאות היו יוצאות דופן אז וייחודיות גם היום. תיאוריית גלי אליוט מתאימה לאותם משקיעים המבינים שהשוק אינו מציע תשובות או כיוונים מוחלטים. אלה המחפשים פתרונות בית ספר, מן הראוי שיפנו לשיטות אחרות. התיאוריה משמשת כמסגרת לקבלת החלטות, להגדרת ולקביעת הסתברויות. היא אינה שיטת מסחר במובן המקובל של המילה. לא תמצאו שם כללי קנייה ומכירה מוגדרים אלא פשוט מסגרת לקבלת החלטות.

תיאוריית אליוט מקוממת עליה רבים. חלקם מן הזרם הטכני. היא טובעת בחוקים ותתי חוקים הדורשים משך זמן לימוד ארוך, שינון וחזרה עד להטמעת החומר. אחרי שלמדת אותו, אתה מגלה שמבנה מחירים מסוים יכול להכיל מספר ספירות גלים שונות המובילות למסקנות אחרות. בשלבים מסוימים, יש להודות, העניין די מתסכל שכן הדרך להסקת מסקנות רצופה מכשולים, ולפי חוקיה לעולם לא תהיה חד משמעית.

אז איך בכל זאת כדאי להתייחס לתיאוריה? ישנם כאלה שתיאורית גלי אליוט היא לחם חוקם. אחרים אינם כוללים אותה בארסנל שלהם כלל. אני מציע את דרך הביניים הכוללת שילוב התיאוריה במערך הכלים רק באותן תקופות שספירת הגלים ברורה וחדה. אז, תוכל להפיק ממנה את המיטב אם תשכיל לשמור על חוקיה הבסיסיים.

ספרים רבים נכתבו על התיאוריה. אחד מן המומלצים, לפחות לאותם אלה המבקשים להיחשף אליה בפעם הראשונה, אני ממליץ על ספרו של רוברט פרכטר Elliot Wave Principle, בהוצאת New Classics Library

לאתר בית הספר ול קורסים בשוק ההון : www.eyalg.co.il

כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.

אין בסקירה זו משום המלצה לקנות או למכור את השוק או מניות ספציפיות. סקירה זו מוגשת כאינפורמציה טכנית נוספת העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  לאילו שלא מבינים!
  שר החוץ 31/03/2012 12:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מדובר על עוד איניקטור שאמור לסייע לכם לסחור. האינדיקטור הזה הוא עוד כלי, כדי לקבל החלטות.
  סגור
 • 3.
  ל2 צודק 100%
  שמוליק 29/03/2012 19:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  באמת למה הוא לא פותח תיק וירטואלי שפעם יראה לנו את אחוז ההצלחות שלו כניראה שזה לא יקרה כי אז מימה הוא יתפרנס. אפריקה אמר שהיא תעלה מאז רק יורדת
  סגור
 • 2.
  על תבלבל לנו מוח עם תואריה לפני מאה שנה
  סמי 29/03/2012 16:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הדברים השתנו מאז. די, גורו, די! פתח תיק וירטואלי ותוכיח לנו שמסחר על פי אליוט הזה מניב רווחים ! ובכלל משיודע לא מדבר ומי שמדבר לא יודע!
  סגור
 • 1.
  בכל המדדים בעולם (ל"ת)
  המחשב = אליוט משופר 28/03/2012 19:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • יש אתרים לתחזית לפי אליוט? (ל"ת)
  אנונימי 29/03/2012 10:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור