נפל מגובה ונהרג: כתב אישום נגד מעסיק בגין גרימת מוות ברשלנות

במסגרת עבודה לתיקון גג במפעל בקרית גת נפל עובד בן 40 כשהוא אינו מאובטח כנדרש ונעדר הדרכה מוסמכת לעבודה בגובה. המדינה עשויה לבקש עונש מאסר בפועל

 |  (2)
יריעות פלדה לכיסוי משטחי גג, צילום: Istock
פרקליטות מחוז דרום (פלילי) הגישה לבית משפט השלום באשקלון כתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות נגד בעל עסק לעבודות מתכת ומסגרות כללית בקריית גת, אשר העסיק עובדים בגובה בניגוד לתקנות בטיחות בעבודה וכתוצאה מכך, עקב רשלנותו, נפל אחד העובדים מהגג ונהרג.  
על פי כתב האישום, בעלי החברה, יצחק בן חמו, סיפק שירותים למפעל של חברת "איסכור שירותי פלדות בע"מ" הממוקם באזור התעשייה בעיר. בין הצדדים הוסכם כי בן חמו יבצע תיקון גג באחד המבנים במפעל שגובהו כ-9 מטרים. העבודה כללה פירוק איסכורית מפלסטיק שהונחה על הגג, וסיכוכו מחדש של הגג בלוחות איסכורית העשויה מפח.
בהתאם למתואר, ביום התאונה, ה-6 באוקטובר 2016, הגיע בן חמו למפעל כשהוא מלווה בארבעה עובדים, ביניהם העובד דאהר אבו זלטה ז"ל, תושב השטחים בן 40, לצורך תחילת ביצוע העבודה. זאת מבלי שנערכה בידי מהנדס או הנדסאי בניין בדיקה יסודית של הגג על כל רכיביו כדי לוודא שטיבם וחוזקם מאפשר ביצוע העבודה עליו בבטחה, ומבלי שמסר לעובדים תמצית בכתב של מידע בדבר סיכונים בעבודה שאותה הם היו עתידים לבצע על הגג.
כמו כן, נטען כי העובדים ביצעו את העבודה מבלי שקיבלו הדרכה ממדריך מוסמך לעבודה בגובה וללא אישור בתוקף המעיד על ההדרכה. זאת, תוך שהם אינם מאובטחים כנדרש למניעת נפילה וחסרי ציוד מגן אישי.
בשלב מסוים, כך תואר, דרך המנוח על אחד מלוחות האיסכורית עשוי פלסטיק שהונח במקור על הגג. כתוצאה מכך, הלוח נשבר, והוא נפל מהגג דרך הפתח שנפער בו. תוך כדי הנפילה, הוא נחבט בעוצמה במכונה שעמדה על רצפת המבנה, מתחת לגג. כתוצאה מכך, נחבל חבלות קשות בכל חלקי גופו ונפטר כעבור מספר שעות בבית-החולים. 
לפיכך, כתב האישום שהוגש באמצעות עו"ד ואדים סיגל, מייחס לנאשם ביצוע עבירה של גרימת מוות ברשלנות, וכן עבירות רבות לפי פקודת הבטיחות בעבודה. עוד עדכנה הפרקליטות על האפשרות לפיה יתבקש בית המשפט להטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל במידה ויורשע.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  ומה עם העובד ?? הוא לא אשם ?? מספיק להאשים קבלנים. (ל"ת)
  רמי 27/05/2019 21:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אתה דביל
  עבד 28/05/2019 14:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה דביל
  סגור