ראשוני הפועלים הסינים בדרך ארצה: "מדיניות 'השמים הסגורים' הביאה לזינוק של 75% בשכרם"

כך לפי רוני בריק, נשיא התאחדות בוני הארץ. אביגדור יצחקי: "בשביל להגדיל את התחלות הבנייה ל-60 אלף בשנה צריך עוד 20 אלף עובדים"
 |  (4)
בוני הארץ
לאחר שנים ארוכות וניסיונות בלתי פוסקים של הממשלה והקבלנים לחדש את הבאת עובדי הבנייה מסין, נחתם בחודש אפריל השנה הסכם בילטרלי בין ממשלת ישראל לסין, במסגרתו סוכמו התנאים להבאת 20 אלף עובדים סינים מקצועיים, במקצועות הטיח, הריצוף והשלד בענף הבנייה בישראל. באמצע אוקטובר הקרוב עשרות פועלי הבניין הראשונים מסין צפויים לנחות בישראל, כאשר מדובר ב-6,200 עובדים בסבב הראשון. סבב נוסף צפוי לכלול 8,000 עובדים ב-2018.
הבוקר קיימו התאחדות בוני הארץ, בשיתוף עם מטה הדיור - משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון ורשות ההגירה, כנס היערכות לקראת הגעתם של אלפי העובדים הסינים לעבודה באתרי בנייה בישראל, במסגרתו הציגו את מערכת יחסי העבודה בתחום זה על כל חלקיו.  
רוני בריק, נשיא התאחדות בוני הארץ: "תשע שנים עברו מאז שממשלת ישראל סגרה את השמיים ודרשה מאיתנו להפסיק להעסיק עובדים זרים בעובדות רטובות בענף הבנייה. שנים ישבנו עם הפקידות הבכירה בממשלה, כדי להסביר עד כמה מסוכן להפסיק להעסיק כאן עובדים זרים במקצועות הרטובים (טיח, ריצוף ושלד). אבל כל הזמן הזה, דיברנו אל הקיר. ב-9 השנים האלה, פעלנו כדי לגייס עובדים ישראלים לעבודות רטובות ללא הפסק. לשם כך אף חתמנו שני הסכמים קיבוציים שהביאו לעלייה של כ-45% בשכר המינימום בענף. זה לא הספיק. ישראלים לא מגיעים לעבוד בעבודות רטובות בענף שלנו. להערכתנו, מדיניות 'השמיים הסגורים' הביאה לכך ששכר העובדים הזרים המעטים שהמדינה אפשרה לנו להעסיק בשנים האלה, זינק בכ-75% בממוצע".
בריק סיפר על המשלחת הראשונה שביצע את מיון עובדים בסין: "מזמן לא התרגשתי כמו שהתרגשתי ביום המיונים הראשון, כשראיתי אלפי עובדים מגיעים בסדר מופתי למבחן. יחד עם אנשי התאחדות הקבלנים הסינית צ'ינקה, בחנו 7,200 עובדים ועברו מעל 6,200 מהם. התהליך הוא תהליך מובנה שכל הצדדים בו צריכים לפעול בשיתוף פעולה, כדי שהבאתם הפיזית של עובדים תבוצע כראוי. בסופו של דבר מה שהתחלנו יחד לפני כחצי שנה בפגישות עם הנציגים של הממשל הסיני כאן בארץ, הוא כלי מרכזי להבטחת היציבות והיעילות של הענף שלנו. זה כלי מרכזי שיבטיח שיהיו פה הרבה פחות תאונות עבודה. וזה כלי מרכזי שיבטיח את הספקת הזינוק של מחירי הדיור".
על העלות הכבדה של המיסוי שיחול על העובדים החדשים, בריק אמר ראש מטה הדיור במשרד האוצר, אביגדור יצחקי, מעל הבמה: "אני שומע מכם על נטו משפחה, נטו נטו תעשייה - הגיע הזמן שתורידו מסים גם על עבודה בענף הבנייה שהאוצר 'שודד' - מענף זה. זה מכביד ולא הגיוני ובסוף יגיע לכיסו של הציבור".
אביגדור יצחקי: "לפני שנתיים בפגישה הראשונה שהייתה לי בהתאחדות בוני הארץ, הבנתי שבשביל להגדיל את התחלות הבנייה ל-60 אלף בשנה, צריך 20 אלף עובדים נוספים לענף, אין ספק שזה כיום החסם העיקרי להצלחה שלנו. נסענו לסין, קבלנו גיבוי של התאחדות הקבלנים הסינית. חתמנו הסכם אבל אז התחילו הבעיות. הבנו שיש בעיה עם המשכורות. חשבנו, איך לוחצים על שר האוצר? מפסיקים את הטיפול בהבאת העובדים הסינים ואנשי משרד החוץ הצליחו בלחץ שלהם ועיכבו את הסיפור. על פי ההסכם עם הסינים אנחנו לא יכולים להביא את העובדים למקומות מסוכנים, אז איך מתמודדים עם הדבר הזה? שלחנו להם רשימה של 300 אתרים ובינתיים אישרו רק 30, שזה מספיק בשביל הקבוצה הראשונה שתגיע ונמשיך.  בסופו של דבר יצטרכו להגיע איתנו לאישור אתרים נוספים".
"נמשיך להביא גם עובדים ממולדובה ונתחיל בקרוב להביא עובדים מאוקראינה. במקביל, אני אפעל להשלים החלטה שניתן יהיה להעסיק עובדים זרים בעבודות בנייה ציבורית ותשתיות בניגוד למצב היום ואני מבטיח להפחית את המסים על העובדים הזרים לפני שאסיים את תפקידי".
נתנאל לפידות, מנהל האגף האסטרטגי במשרד השיכון: "הבאת הסינים תחל החודש. אנחנו עומדים להביא אותם בטיסות סדירות ולכן מגבלים להגעה של כ-250 איש בשבוע. כלומר 1000 בכל חודש לאורך חצי שנה".
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  כמה בילבולים...חבל שלא כתבתים מה המחיר של עובד לפ י שהו (ל"ת)
  סינימיני 08/10/2017 07:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  לא מדובר בחברות בניה סיניות אלא פועלים,איפה החברות???
  קפה ולימון 26/09/2017 20:56
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אני מסכים שבאחוז קטן מסוים העובדים כן יצליחו לעזור למשק הישראלי, אבל העזרה האמיתית - חברות בניה סיניות - סיימו עם האישורים לפני שנתיים. איפה החברות??? או שיביאו 3 חברות קטנות ומסכנות שבונות בקצב של הישראלים???? מה עשינו בזה? יש להם חברות מתקדמות שיודעות לבנות בתים וערים בקצב של טיל. איפה החברות האלה??? למה לא כאן???
  סגור
 • יקרות מידי, יעלה עוד יותר את מחירי הדיור. (ל"ת)
  סיני 28/09/2017 10:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  התקווה של הקבלנים שהסינים האלה יקנו את הדירות. יש מחסור
  חכם סיני עתיק 26/09/2017 18:20
  הגב לתגובה זו
  6 1
  חמור ברוכשי דירות לאחרונה.
  סגור