ברוכים הבאים לאתר החדש של
רצינו להראות לכם מה חדש
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תוכלו להירשם לאתר, לנהלאזור אישי
ולהגדיר ניירות למעקב
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו את כל המדורים בתחום
שוק ההוןבמקום אחד
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את כל הנתונים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
כל הנתונים והכתבות
במדורהמטבעות הדיגיטליים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
בואו לצפות
בתוכניות החדשות שלנו
להמשך הדרכה מעבר לאתר
נתוני אג“ח
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גרפים אינטראקטיביים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תצוגת נתוני מט“ח חדשה
להמשך הדרכה מעבר לאתר
מניות ארביטראז‘
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את הקרנות
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גלישה נעימה
מערכת
להמשך הדרכה מעבר לאתר

"המשקיעים פשוט בורחים משוק הדיור - ויש להם סיבות טובות"

בתוך כך, בנק ישראל עדכן כי היקף נטילת המשכנתאות בחודש יוני הסתכם ב-4.88 מיליארד שקלים, שיא מאז ספטמבר, ועדיין נמוך ב-15% מהחודש המקביל אשתקד
נדל"ן, צילום: Bizportal
שוק הדיור ממשיך לרכז עניין וכותרות על קיפאון מתמשך. אחד הנתונים שמהווים את האינדיקציה הטובה ביותר למצב השוק הוא היקף המשכנתאות שנוטל הציבור. לפי פרסום עדכני של בנק ישראל, בחודש יוני נטל הציבור משכנתאות בהיקף של 4.88 מיליארד שקלים, מדובר בנתון הגבוה ביותר מאז ספטמבר 2016 וזאת לאחר שברבעון הראשון נטילת המשכנתאות החודשית עמדה על ממוצע של 4.3 מיליארד שקלים. כלומר נראה שיש התאוששות מסוימת בפעילות בשוק הדיור.
עם זאת, צריך לציין כי חודשי הקיץ הם באופן מסורתי הם חודשים חזקים יותר בשוק הדיור, וכך לדוגמה ביוני אשתקד נטל הציבור משכנתאות בהיקף של 5.74 מיליארד שקלים, נתון שהיווה שיא של חודשים ארוכים. אז אמנם הנתון של החודש החולף היה גבוה ביחס לחודש האחרונים, אבל ביחס לחודש המקביל אשתקד הנתון היה נמוך ב-15%.
לגבי החודש הנוכחי, אחד הבנקים מסר ל-Bizportal הערכה לפיה היקף המשכנתאות צפוי להסתכם ב-4.9-5.1 מיליארד שקלים. הערכה נוספת שנתקבלה (מבנק אחר) מדברת על היקף משכנתאות של כ-4.5 מיליארד שקלים. כלומר קשה לדבר על ירידה של הציבור מהגדר, ואפשר לספור כבר 11 חודשים של חולשה מתמשכת בפעילות בשוק הדיור. אתמול התייחסנו לכך שבשוק ההון כבר ניכרים סימנים של עצבנות - לכתבה המלאה.
בשיחה עם Bizportal מסביר פעיל בשוק הדיור: "הגידול בהיקף המשכנתאות ביוני הוא קודם כל תוצאה של עונתיות, אבל כן אני יכול להגיד לך שמורגשת התעוררות קלה בשוק, למרות שהמצב הוא שיש שני פלחי אוכלוסיה שנעלמו משוק הדירות החדשות, ואני מתכוון למשקיעים ולזוגות הצעירים".
לדבריו של אותו פעיל, "המשקיעים נאלצים להתמודד עם מס רכישה כבד ועם ההבנה שבהמשך אם ימכרו את הנכס הם יצטרכו לשלם גם מס שבח. המיסוי הזה מרחיק את המשקיעים משוק הדיור והם פונים כעת בעיקר להשקעות בחו"ל או השקעות בארץ אבל בתחום המשרדים. משוק הדיור המשקיעים בורחים, פשוט ככה. זה קרה כי הצליחו לפגוע בהם. אם לפני 3-4 שנים משקיעים קנו דירות עם מס רכישה של 5%-6% ו-4 שנים אחרי קבלת טופס 4 יכלו למכור אותם בלי לשלם 'מס שבח', אז על קניה ומכירה של דירה במיליון שקל הם היו משלמים 50-60 אלף שקל, זהו. היום מס הרכישה טיפס ל-8% ועל זה גם נכנס 'מס שבח'. אז כל הסיפור של לקנות דירה בשביל למכור אותה אחרי 4-5 שנים ירד לחלוטין מהפרק. זה כבר לא משתלם (גם אם המחירים עולים). עכשיו לגבי הזוגות הצעירים, הם ממתינים לזכות בדירה במסגרת פרויקט מחיר למשתכן ולכן לא נמצאים בשוק החופשי. ועדיין, אני לא קונה את הכותרות על ירידה צפויה במחירי הדירות. אני חושב שיש ביקוש אמיתי וגדול, ולכן ירידות אני לא צופה". 
נציין כי לפי סקירה של האוצר שפורסמה בתחילת החודש, שיעור המשקיעים מסך הפעילות בשוק הדיור עמדה במאי על 16%, זאת לעומת 20% בחודש המקביל אשתקד. עד העלאת מס הרכישה ב-2015 שיעור המשקיעים טיפס ל-35%, ולאחר מכן נע סביב 25%-27% עד שהחל לסגת לאחרונה בצורה משמעותית יותר - ראו כתבה בנושא
לסיום נציין עוד כי כאשר יוצא פרויקט שנתפש כאטרקטיבי במיוחד, אז כן רואים הסתערות של ממש, גם מצד המשקיעים והזוגות הצעירים - לכתבה המלאה
תגובות לכתבה(109):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה