19:00 מדד קייס שילר: מחירי הבתים בארה"ב ממשיכים לעלות >>

16:10 אילת: רוכב אופניים בן 32 נפצע באורח בינוני מפגיעת רכב

16:18 איש העסקים גרשון זלקינד הלך לעולמו בגיל 87 >>

14:50 נתניהו למרקל: "היחסים המיוחדים בין גרמניה לישראל ימשיכו לשגשג"

13:09 הקלת מס למשקיע הישראלי: מסלול חדש לביצוע השקעות בחו"ל >>

11:20 אינטק פארמה עולה 3.6% ומשלימה עלייה של 67% מתחילת השנה

10:42 בולטות בת"א: דלק קבוצה עולה 1%, אופקו הלת' עולה 1.3%

09:56 הדולר מוסיף 0.3% ונסחר ברמה של 3.523 שקלים

08:09 טבע הודיעה על השקת הגרסה הגנרית של DEPO-PROVERA בארה"ב >>

08:05 טרור בהר הדר: מחבל פתח בירי - שלושה הרוגים ישראלים

07:56 בורסות אסיה: הניקיי יורד 0.4%, שנחאי עולה 0.1%

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תויגתב יכה
הכי בתגיות

חוק שכירות הוגנת אושר סופית - הנה עיקרי החוק (והתגובות)

 |  37
שוק הדיור
Share
ברוב מוחץ של 64 בעד מול אפס מתנגדים אישרו אמש חברי הכנסת את חוק שכירות הוגנת שקידמו ח"כ סתיו שפיר מהמחנה הציוני וח"כ רועי פולקמן מכולנו. נושא העלאת שכר הדירה אמנם לא נכנס לחוק, אבל רבים מהנושאים האחרים הקשורים ביחסי שוכר-משכיר הוסדרו בחוק. באופן כללי החוק קובע שני דברים, האחד הוא מה צריכה לכלול דירה שנחשבת ראויה למגורים והשני הוא מה צריך לכלול חוזה שכירות (או מנגד, מה אסור שיהיה בו).


בין היתר נקבע בחוק נושא הערבויות אותן יכול לדרוש בעל הדירה. בחוק נקבע כי המשכיר יהיה רשאי לגבות ערובה מראש בגובה של עד שליש מדמי השכירות עבור כל התקופה, ולא יותר מפי שלוש מדמי השכירות לחודש.

סעיפים נושאים מהותיים שנכנסו לחוק:תיקון פגמים או תקלות בדירה: בחוק נכתב כי "השוכר יתקן על חשבונו כל ליקוי בדירה המושכרת שהוא קל ערך וניתן לתקנו באופן סביר על ידי מי שאינו בעל מקצוע. הכוונה לפגמים שהם בגדר זוטי דברים, ואין הצדקה להטריד את המשכיר בדרישה לתיקונם. בנוסף, השוכר יתקן על חשבונו כל ליקוי אחר שנגרם עקב שימוש בלתי סביר בדירה המושכרת. למעט שני דברים אלו (ליקויים קלים או נזק שנגרם בשל שימוש בלתי סביר), המשכיר יהיה מחויב כלפי השוכר לתקן את הפגמים בדירה, גם אם הוסכם בין הצדדים אחרת או היה מקובל אחרת באותן נסיבות. בעניין זה נכתב בהצעת החוק כי התיקון מצד המשכיר יהיה תוך זמין סביר ולא יאוחר מ–30 ימים מיום שקיבל דרישה לכך מהשוכר. לגבי פגם שתיקונו דחוף, קרי, פגם שאינו מאפשר מגורים באופן סביר, על המשכיר לתקן את הפגם בתוך זמן סביר ולא יאוחר משלושה ימים מיום שקיבל דרישה לכך".מימוש הביטחונות שהופקדו בידיו של המשכיר: החוק קובע בברור באילו מקרים ראשי המשכיר לממש את הבטוחות שהופקדו בידי ע"י השוכר. השוכר יהיה מחוייב לשלם את דמי השכירות לפי החוזה, לשלם מסים החלים על המחזיק בדירה (ארנונה), לשלם תשלומים בגין צריכה של שירותים שוטפים הניתנים לשוכר בדירה למגורים (מים, חשמל, גז, חימום) ולשלם תשלומים לוועד בית משותף. המשכיר יהיה ראשי לפעול למימוש הבטוחות רק רק אם השוכר לא העביר תשלומים אלו בזמן, או במקרה שהשוכר לא פינה את הדירה במועד המוסכם או לא שילם על נזקים אותם אמור היה לתקן. עם זאת, בחוק נכתב כי המשכיר יודע לשוכר "זמן סביר מראש" טרם מימוש הבטוחות כדי לאפשר לשוכר לתקן את הדרוש תיקון. נציין כי הדרישה הקבועה בחוזים לפיה השוכר יחזיר את הדירה מסוידת בלבן - זו דרישה שעדיין עומדת בגבולות החוק החדש. 

החזרת הדירה למשכיר: בחוק החדש נכתב כי הנוסח יהיה "עם סיום תקופת השכירות ישיב השוכר למשכיר את המושכר, כשהוא פנוי מכל אדם או נכס, למעט נכס של המשכיר המשמש את המושכר". נציין כי בדברי ההסבר נכתב כי ההוראה המוצעת אינה קובעת כי על השוכר להשיב את המושכר במצב זהה למצב שבו קיבל אותו. עם זאת יובהר, כי השבת נכס שאינו כשיר לשימוש, בדומה למסירת נכס שאינו כשיר לשימוש, לא תיחשב "השבת נכס".

יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן: "שמח וגאה להוביל יחד עם ח"כ סתיו שפיר את הבשורה לשוכרי הדירות בישראל. החוק המקודם מביא חידושים גדולים לשוק השכירות. דירות שכורות עד היום לא נתפסו כאלטרנטיבה אך כאשר יהיו דירות איכותיות להשכרה עם רמת אחזקה מספקת, ויחסים מוסדרים בין השוכר למשכיר, הדבר יהווה תחליף אמתי לרכישת דירות בשלב מוקדם מידי בחיים. זה הפתרון האפקטיבי ביותר לאזורי הביקוש.

אחרי העברת החוק בוועדת החוקה בתחילת החודש אמרה ח"כ סתיו שפיר כך: "אני גאה ומתרגשת להוביל את המהפיכה הזו לטובת שני מיליון שוכרים שחיים בישראל, הסדרת כללי משחק הוגנים בשוק השכירות הוא אחד מהיסודות החשובים ביותר לפתרון משבר הדיור בישראל. המפכה הזו תשפיע על החיים של כל שוכר ושוכרת בישראל שלראשונה יזכו לתנאים הוגנים ולוודאות קורת הגג שתחתיה הם חיים. אני מודה מכל הלב לשותפים הרבים שלנו להעברת החוק בכנסת, בעיריית תל אביב בהתאחדות הסטודנטים ובוועד שוכרי הדירות, ובמיוחד לאלפי שוכרות ושוכרי דירות בישראל שהיו השותפים החשובים ביותר בארבע השנים האחרונות להעברת החוק הזה. כולי תקווה ואמונה כי ייכנס במהרה לספר החוקים של מדינת ישראל".

מי שפחות מתלהב מהחוק החדש הוא פרופ' עומר מואב שבעמוד הפייסבוק שלו כתב כך: "מי שיקרא את החוק יראה שהוא לא רלוונטי כלל לכמעט כל שוכרי הדירות ובכל מקרה ההשפעה שלו די זניחה (ומזיקה) לכל היותר (הסברתי למה בפוסט קודם). מצד שני, אם החוק הזה יאפשר לו לרדת מהעץ של פיקוח שכר דירה אז יצאנו בזול. הבעיה היא שאני לא כזה אופטימי ונראה שהצמד פולקמן-שפיר לא מתכוונים לעצור כאן". מואב שהתייחס גם לברכות שהרעיף ראש עיריית ת"א על החוק שעבר כתב עוד כי "מה שעצוב כאן זה שראש העיר תל אביב, כמו פוליטיקאים רבים אחרים, רוצה לקדם חקיקה תוך התעלמות מוחלטת מכל המחקר שמראה את הנזק הרב של פיקוח שכר דירה. תזכורת קטנה: כן, היה ועדיין יש פיקוח שכר דירה במאות מקומות בעולם. לכן כדאי ללמוד מהניסיון של אחרים (וגם שלנו - חוק הגנת הדייר), ולא פשוט להעתיק חוקים גרועים. אין דוגמה אחת שפיקוח אפקטיבי, שהוריד מחירי שכירות, לא גרם לנזק לשוק השכירות ופגע בסופו של דבר בשוכרים. תמיד, ללא יוצא מן הכלל, זה מוביל למחסור, הזנחה, שוק שחור, והרס של שוק השכירות כחלופה זמינה למגורים בדירה בבעלות עצמית". מואב צירף את עבודה המחקר שעשה בנושא הרגולציה על שוק השכירות בישראל

הנה ח"כ פולקמן מסביר את החוק החדש - והדרך לאכוף אותו:
 
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לסיכום היומי של תחום הנדל"ן וקבל מידע למשקיע וחדשות מהארץ ומהעולם
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

37 תגובות ב-21 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
21 נמרוד לנגר 28/08/2017 17:44 חוק שכירות הוגנת קישור
http://nlanger.co.il/%D7%97%D7%95%D7%A7-%D7%94%D7%A9%D7%9B%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%94%D7%95%D7%92%D7%A0%D7%AA/
20 lihi 28/07/2017 15:42 למר עומר מואב
אנשים שמאמינים בדת של שוק חופשי (עומר מואב) אשר על פיה צריך לבטל קצבאות, הם בדיוק כמו אותם אנשים שהאמינו בדת שיהודים עם גזע נחות שמחייבים בפתרון סופי. אנשים כאלה הם בדיוק כמו היטלר, עדיף שימותו במוות מוקדם ממחלה ממארת מאשר שימשיכו להפיץ את הדת המזיקה והבלתי אנושית שלהם ושיפסיקו להרעיל את האנשים שהם חיים איתם בזילזול בכבודם של בני אדם.
19 מחירים יעלו 23/07/2017 13:11 מחירים יעלו . כל התערבות סופה להזניק את השוק למעלב
מחירים יעלו . כל התערבות סופה להזניק את השוק למעלה.
18 אבי 21/07/2017 09:33 השמאלנים הטיפשים האלו יטיסו את מחירי הדירות ובסוף
יגידו שביבי אשם
אזרח 23/07/2017 10:02 הוא באמת אשם - אם היה רוצה היה פותר את הבעיה מזמן
על ידי בנייה ממשלתית בכל הארץ , על ידי חקיקה נגד כל מיני עיוותים כמו דירות רפאים , אזרחי חוץ שאוספים פה דירות. אבל הוא לא רוצה, הוא לא סופר את אזרחי ישראל.
17 שמואל 20/07/2017 13:12 כל המגיבים התמאים רק חושבים על הכסף שלהם כל היום
משכירים יצאתם בזול מאוד, יושבים בבית החשוך שלכם וסופרים כל הכסף וחושבים איפה לדפוק עוד קצת את הדיירים. די לכם חזירים גנבים, בית הוא לא נכס ובית הוא מקום מגורם ומוצר בסיסי שאין לאדם כזה או אחר זכות עליו, ואם הוא נכס יאה שיפקיעו מכם את בתיכם ואולי תבינו מהו חשיבותו של בית
שמואל 24/07/2017 18:19 תשובה
כמו משה, אגיד לך , כשתגדל אז תבין שאין לאיש זכות לשלוט על כסף שאחרים מרוויחים ביושר ומשלמים עליו מס הכנסה כדין. חוסכים ומתנהלים נכון.תאמין לי שגם ממשכורת קטנה עם התנהלות נכונה ובסבלנות ובלי עיניים גדולות לקפוץ יש למרכז ודירה גדולה אז אפשר ולאט ,לאט להתקדם. בהצלחה לך.ותפסיקו לקטר 50% מהדירות המושכרות של ספרדים .אני מכירה אנשים שהגיעו ארצה עם מזוודה ו8 ילדים והצליחו כי רצו ועבדו קשה ,חינכו טוב את הילדים ולא חיכו ל "מגיעה לי".די להתבכיין.
משה 23/07/2017 16:18 שמואל אתה טיפש
כשאתה תגיע לגיל בו תחשוב על הפנסיה ותקנה דירה נוספת להשקעה, אזי תתבטא אחרת. דירה היא נכס כמו כל נכס. במידה ואין לך דירה אז תגור בשכירות. כך זה קיים ויהיה קיים בישראל וקיים בכל העולם. אין לך שום זכות (או יכולת) לומר לאנשים איפה ישקיעו את כספם. כאן זו לא מדינה קומוניסטית. מספיק עם הבכי והיללה אכלו לי, שתו לי, מגיע לי.
16 ???? ???? 19/07/2017 19:31 עליית מחירי שכירות ומחירי דירות בדרך...
בקרוב מאוד
15 בן אהרון 19/07/2017 17:26 מה לגבי זכויות המשכיר ??? מה לגבי חובות השוכר ???
מי מכריח שוכר לשכור דירה שאיננה ראויה למגורים ??? אולי רק בדיוק הציבורי זה יכול לקרות.
זאב 21/07/2017 13:34 אצל פולקמן הכל פופוליזם כמו בחוק מיסוי דירה שלישית
באמצעות החוק מיד עלו מחירי השכירות ועוד יעלו אם החוק ייושם. כאשר אנשים רדודים מנסים לשחק במגרש של הגדולים זאת התוצאה.
14 אביקול 19/07/2017 14:32 שאלה לח"כ פולקמן:איפה זכויות המשכיר? ראה בתגובה:
במידה והשוכר לא משלם שכירות מספר חודשים ... הפינוי נדרש רק דרך הוצאות נוספות עו"ד ובית משפט להוצאת צו פינוי...הובלה על חשבון המשכיר...שכ"ט עו"ד על חשבון המשכיר...והחודשים שהשוכר לא שלם...הערבויות בהמחאה שהמשכיר בטל עם נתינתה למשכיר...מה עלי לעשות? השוכר מוגן ואני שעבדתי במשך כל חיי ואני בן 75 צריך לספוג את הנזק ?
צופה 21/07/2017 13:06 ועוד שאלה, מה עושים עם שוכר תלאביבי מפונק שעוד מסבלט את
הדיררה ללא אישור? תשובה=זכותו של השוכר לדפוק את בעל הבית כמה שאפשר
13 מאוכזבת 19/07/2017 10:11 לא מבינה מה החגיגה
החוק דואג רק למשכירים לא לשוכרים. וגם אם אין הגבלה כלשהי על העלאת שכר הדירה אנחנו שוב בג'ונגל הנצלני והחזירי. קורת גג זה דבר בסיסי ולא יכול להיות ששוכרים יתרוצצו כל קיץ כמו עכברים מסוממים מדירה לדירה כי עושים עליהם סיבוב. המדינה יצרה מחסור בדירות ומפקירה את השוכרים לנפשם. החוק נראה ונשמע כמו "עשינו משהו שם בכנסת"
12 בן אהרון 19/07/2017 05:06 מה לגבי זכויות המשכיר ??? מה לגבי חובות השוכר ???
מי מכריח שוכר לשכור דירה שאיננה ראויה למגורים ??? אולי רק בדיוק הציבורי זה יכול לקרות.
המשכיר לא נפגע 22/09/2017 20:53 ההיצע של הדירות קטן מהביקוש. לכן רק השוכר נפגע (ל"ת)
11 ואם דייר לא התפנה? 18/07/2017 19:10 איך מוציאים דייר שמסרב לשלם, ולא רוצה לצאת? (ל"ת)
צופה 21/07/2017 13:01 בקרית משה ברחובות בעל בית שדייר סירב לשלם ולהתפנות זרק
את החפצים שלו מהמרפסת, ואח"כ גם את הדייר הסרבן....
בן אהרון 19/07/2017 21:32 החוק מגן רק על השוכרים. למשכירים שמישהו אחר ידאג !!! (ל"ת)
זאביק 19/07/2017 10:43 יוצאים החוצה ואומרים לו come here (ל"ת)
גיא 20/07/2017 13:04 רק היום? (ל"ת)
10 יוסף 18/07/2017 15:10 אקדמיה מנותקת. פרופסורררררר מואב היקר
בגרמניה מתקיים פיקוח על דמי השכירות וזה כשלעצמו נותן יותר כוח לשוכרים. אבל כאן הפרופסור חושב שזה לא ראוי. למה? כדי שמשכירי הדירות בתל אביב ובנותיה ימשיכו להזניח את הדירות, לא להשקיע בהן אגורה. גם ככה תמיד ימצאו המטומטמים שישכרו את הדירה. בגרמניה יש ייקים ואיזו שהיא ערבות הדדית. אבל כאן?????
גרמניה 18/07/2017 16:33 הפיקוח בברלין הוליד שוק שחור וזסינוק בשכ"ד. נזק גדול (ל"ת)
9 שאלה 18/07/2017 12:18 לגבי "ערובה מראש בגובה של עד שליש מדמי השכירות"
האם מדובר על ערבונות כגון צק ביטחון/ שטר חוב או על תשלום שכר דירה מראש ?
ערובה מראש? 18/07/2017 19:08 ולא יותר מ-3 חודשי שכירות (שזה 1/4 משכ"ד שנתי)
וכמה לרשום בצ'ק ביטחון? או בשטר חוב? ואם אני גר 20 שנה בדירה , האם אני חייב להחזיר הדירה מסויידת בלבן?
אאאא 20/07/2017 23:29 אם קבלת דירה מסוידת למה שבעל הבית יקבל חורבה? (ל"ת)
8 eby 18/07/2017 12:05 חוק הזוי ומיותר מלבד למדינת תל-אביב.
הח"כים רועי פולקמן, אורלי לוי־אבקסיס, תמר זנדברג, יאיר לפיד, יעל גרמן, סתיו שפיר, דב חנין ואחרים. תתביישו לכם לרשום חוק דרדלה שמראש יועד למדינת תל-אביב הארורה וליחס אותה לכל מדינת ישראל.הסעיפים שהתקבלו אינם ולא יכולים לקרות מחוץ לתל-אביב.אולי היו פעם במושבים שמעסיקים תאילנדים.ולגבי קיבוע שכר דירה לכמה שנים (לא בתל-אביב):מי שמכם להיכנס לי לכיס חתיכות בני בליעל.במדינה בה הכל קומבינות.מדינה שחסמה כל מסלול לשמירת ערכו של כספינו עם המפלצות הבנקאיות ששודדות את אזרחיה .עם יוקר מחיה מטורף ומחירי דירות בשמיים.אתם רוצים להכתיב לבעלי דירות מחוץ למדינת תל אביב כמה לדרוש כשבמילא שכר הדירה נמוך ולא מתקרב למה שקורה בעיר מגוריכם.מנוולים ברישיון.
7 אחד 18/07/2017 11:59 מר מואב:חוקי פיקוח על שכירות ושכר דירה עובדים בארופה!
אז למה שלא יעבדו גם פה???
גרמניה 18/07/2017 16:34 אז זהו. שלא עובד. (ל"ת)
6 גלית 18/07/2017 11:44 סתם חוק שמחסיר הבטים נוספים .הכל כדי לצאת ידי חובה .
אין כלום לגבי זכויות המשכיר. חוק לא מאוזן.במה בדיוק סתיו שפיר מתגאה ??
5 בן אהרון 18/07/2017 11:20 אין כלום לגבי זכויות המשכיר. חוק לא מאוזן. (ל"ת)
4 זב 18/07/2017 11:10 חוק השכירות
ביידיש אומרים גורנשט מיט גורנשט (כלום עם שום דבר) למה בגרמניה יש פיקוח על גובה שכר דירה ועל עליית שכר דירה .בישראל הולכים לפי שיטת קח לפי יכולתך.עוטפים את זה במונח שוק חופשי
גרמניה 18/07/2017 16:35 2 שגיאות במשפט אחד
1. בגרמניה זה ממש אבל ממש לא עובד ויש שוק שחור. 2. כך לא אומרים את המשפט באידיש.
3 אבי 18/07/2017 11:09 החוק הזה אומר לבעלי הדירות דבר אחד:
תעשו את המינימום. וממש לא חייבים לשפץ דירה מעופשת, העיקר שהברז ייפתח וייסגר ומתגי האורות יעבדו. תריסים רופפים? קירות מתקלפים? רטיבות קלה? דלתות עץ ישנות? ריצפה רופפת או שבורה? תגידו בכלל תודה שיש לכם איפה לגור בצל בועת הנדל"ן הזאת (שאנחנו ניפחנו). הנה חברי הכנסת דאגו לכם. אבל שוויץ? לא כאן. מה קורה בשוויץ? אגלה לכם: פעם בכמה שנים בעל הדירה משפץ את הדירה המושכרת על חשבונו (כפי הנדרש) ודואג לפצות את השוכר על אי הנעימות. מצד שני לשוכר לא ניתנת הזדמנות לפגר בתשלומים. הנה התחלה טובה לחוק שכירות הוגנת.
2 אבי 18/07/2017 11:03 אם בכותרת רשום הסכם דיור או מגורים אז החוק לא תופס (ל"ת)
1 עבדו עליכם 18/07/2017 10:41 בדיחה עצובה
נראה לכם שההצעה היתה עוברת ב-100 אחוז אם החוק הזה היה פוגע בחברי הכנסת עמוסי הדירות להשקעה? מה קיבלו השוכרים? כלום אחד גדול. אפילו את הליקויים "הקלים" בדירות העלובות שהם שוכרים הם יצטרכו לתקן על חשבונם (!). המשכירים מצידם מובטחים עם בטחונות, אין התחייבות לתקופה ארוכה וכל ההוצאות השוטפות יהיו לפי חוק תמיד על חשבון השוכר למרות שזה לא מחוייב המציאות. מה שטוב הולנד, גרמניה ועוד מדינות לא מתאים למואב שהוא פרופסור מומחה לדיור להשקעה. יופי סתיו ופוקלמן - הצלחתם בגדול. אין אין על מדינת היהודים....
שוכר 20/07/2017 23:59 אני לא מסכים עם מה שאתה אומר כי:
עם התיקו בחוק או ללא התיקון בחוק אמורים להסכים עם בעלים של הדירה שליקויים הוא מסדר. אם הדירה לא מסודרת - אני לא משלם שקל מראש - רק כשהכל מסודר. ואם מתגלה ליקוי כשאני כבר נכנס - מסכימים שבעלים של הדירה יתקן. או שאני אתקן על חשבוני והסכום יתקזז - נחליף צ'ק. מי שלא מוכן לדברים הבסיסייים כאלה - לא עושים איתם עסק. זה הכל.
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.