ברוכים הבאים לאתר החדש של
רצינו להראות לכם מה חדש
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תוכלו להירשם לאתר, לנהלאזור אישי
ולהגדיר ניירות למעקב
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו את כל המדורים בתחום
שוק ההוןבמקום אחד
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את כל הנתונים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
כל הנתונים והכתבות
במדורהמטבעות הדיגיטליים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
בואו לצפות
בתוכניות החדשות שלנו
להמשך הדרכה מעבר לאתר
נתוני אג“ח
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גרפים אינטראקטיביים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תצוגת נתוני מט“ח חדשה
להמשך הדרכה מעבר לאתר
מניות ארביטראז‘
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את הקרנות
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גלישה נעימה
מערכת
להמשך הדרכה מעבר לאתר

רינה דגני: "תקרת הזכוכית בשוק הדיור לא נפרצה - והביקוש הכבוש מושך מעלה"

כך אומרת מנכ"לית גיאוקרטוגרפיה בתגובה למדד מחירי הדיור שפורסם ביום שישי. הפרדוקס החריף בשוק הדיור
בנייה, צילום: גטי אימג'ס ישראל
ביום שישי האחרון פורסם מדד מחירי הדירות ולפיו מבחינת העסקאות שבוצעו בחודשים אפריל-מאי השנה לעומת העסקאות שבוצעו בחודשים מארס-אפריל השנה  עולה כי מחירי הדירות רשמו עלייה של 0.1% ובכך השלימו חודש רביעי רצוף של עליית מחירים. הנתון מהחודש הקודם עודכן ללא שינוי לעלייה מחירים של 0.5%, זאת בהמשך לעלייה חודשית של 0.6% קודם לכן ועלייה חודשית של 0.2% בעדכון הראשון ל-2017 (ינואר-פברואר).
כלומר קצב עליית המחירים אמנם הואט להתייקרות של 4.5% ב-12 החודשים האחרונים, אבל לפי הלמ"ס שינוי מגמה עדיין לא רואים - ואפילו לא התייצבות. כל זאת בשעה שהפעילות בשוק הדיור מתכווצת למצב של קיפאון של ממש. כך לדוגמה, היקף מכירת הדירות של שיכון ובינוי שהינה חברת הנדל"ן למגורים הגדולה בישראל מצביע על ירידה של למעלה מ-50% בקצב המכירות החודשי - ראו כתבה.
ד"ר רינה דגני מנכ"ל קבוצת גיאוקרטוגרפיה: "במהלך הרבעונים האחרונים קיימת אמנם מגמה ברורה של ירידה במספר העסקאות בשוק הדיור, אולם בעיית ההיצע הדליל לא נפתרה כלל ועיקר. הן מחיר למשתכן והן הסכמי הגג ייצרו בשנה האחרונה תמונה מטעה של "הרבה התחלות בנייה", כביכול, אולם בפועל מספר ההתחלות לא השכיל לשבור את תקרת הזכוכית של 50 אלף, זאת שעה שהשוק זקוק להרבה יותר התחלות, ובראש וראשונה התחדשות עירונית בערים ותיקות, שם קיים הפוטנציאל הגדול. כל עוד מצב זה לא ישתנה, ימשיכו ביקושים כבושים למשוך את שוק הדיור כלפי מעלה".
ארז כהן, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין: "מי שסבר שמחירי הדיור שינו פאזה כלפי מטה, התבדה, בדיוק כפי שקרה בעקבות המחאה החברתית של 2011 או חוק מע"מ אפס של 2014. אני רואה כאן בעיה חמורה מאוד של "מעט עסקאות במחירי שיא", כלומר שוק דיור מכווץ, כשיותר ויותר ישראלים נמצאים מחוץ למעגל רכישת דירה ואף על פי כן רמות המחירים נותרות גבוהות. זוהי בעיה אינהרנטית כלכלית כמו גם חברתית, שעלולה אף לפגוע בתחזית הצמיחה של המשק ויש לתת לכך את הדעת וככל המוקדם כך גם ייטב!"  
נציין כי סקירה שפרסם לאחרונה יו"ר לשכת השמאים לשעבר, אוהד דנוס, הציגה ירידה של 0.6% במחירי הדירות ברבעון הראשון של השנה. לדברי דנוס, "ניתן לומר כי עליית מחירי הדירות הפכה להיות סלקטיבית ואינה גורפת כבעבר לכל חלקי המדינה. האופטימיים יאמרו כי עליית מחירי הדיור בבלימה אך הרוב מסכימים כי הרבעון הראשון אינו חייב להעיד על שיתרחש בהמשך". מהסקירה עולה כי נרשמה ירידה של 6% בירושלים, 5% בתל אביב ו-5% בחיפה. עליות מחירים בשיעור של 4% בערי הדרום אשקלון ורחובות, עליות של 3% ו-2% בערים רמלה ובאר שבע בהתאמה, קיפאון במחיר במודיעין.
תגובות לכתבה(45):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה