ברוכים הבאים לאתר החדש של
רצינו להראות לכם מה חדש
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תוכלו להירשם לאתר, לנהלאזור אישי
ולהגדיר ניירות למעקב
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו את כל המדורים בתחום
שוק ההוןבמקום אחד
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את כל הנתונים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
כל הנתונים והכתבות
במדורהמטבעות הדיגיטליים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
בואו לצפות
בתוכניות החדשות שלנו
להמשך הדרכה מעבר לאתר
נתוני אג“ח
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גרפים אינטראקטיביים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תצוגת נתוני מט“ח חדשה
להמשך הדרכה מעבר לאתר
מניות ארביטראז‘
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את הקרנות
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גלישה נעימה
מערכת
להמשך הדרכה מעבר לאתר

הקיפאון נסדק? סימני שבירה ראשונים מצד רוכשי הדירות

בנייה חדשה, צילום: לילך צור
שוק הדיור נכנס בתחילת 2017 להאטה משמעותית, בין היתר בשל התייקרות מחירי המשכנתאות לצד האצת תכנית מחיר למשתכן והניסיון להעביר את החוק למיסוי דירה שלישית. הציבור עלה על הגדר ומשרדי המכירות של חברות הנדל"ן התרוקנו כאשר באוויר נישאה רוח של שינוי מגמה אפשרי במחירי הדירות. אלא שהערכות במערכת הבנקאית שנאספו ע"י Bizportal לגבי היקף המשכנתאות שנטל הציבור בחודש יוני מצביעות על כך שהציבור מתקשה להישאר על הגדר לאורך זמן. 
לפני 10 ימים פרסם בנק ישראל נתון עדכני לפיו בחודש מאי נטל הציבור משכנתאות בהיקף של 4.55 מיליארד שקלים, נתון שיא מתחילת השנה. עם זאת, מדובר בנתון שעליו ניתן להגידכי היווה סוג של תיקון מתבקש על מיעוט המשכנתאות שנטל הציבור (3.65 מיליארד שקלים בלבד) באפריל שהיה חודש עם מיעוט ימי עבודה בשל חופשת פסח. אבל הערכות שמגיעות כעת למערכת Bizportal מצד הבנקים מצביעות על כך שבחודש יוני היקף נטילת המשכנתאות המשיך לטפס - והדבר מאותת על התאוששות בשוק הדיור ואולי תחילתה של יציאה מהקיפאון שאפיין את הענף בחודשים הראשונים של השנה.
באחד הבנקים סיפקו הערכה לפיה בחודש יוני נטל הציבור משכנתאות בהיקף של 4.8 עד 5 מיליארד שקלים, בבנק אחר סיפקו הערכה לפיה היקף המשכנתאות שנטל הציבור ביוני הסתכם ב-4.5 עד 4.7 מיליארד שקלים. אמנם עדיין לא מדובר על היקפי המשכנתאות שראינו בתקופה המקבילה אשתקד והגיעו לסביב 5.5 מיליארד שקלים בחודש ואפילו למעלה מכך (ביוני אשתקד נטל הציבור משכנתאות בהיקף של 5.74 מיליארד שקלים) אבל ניתן להגיד שהקיפאון בשוק הדיור הדיור אינו מחריף ואף קיימת התאוששות של ממש.
בעניין זה נציין כי היקף המשכנתאות הממוצע שנטל הציבור ברבעון הראשון של השנה הסתכם ב-4.35 מיליארד שקלים בלבד כאשר בפברואר שהיה חודש קצר (28 יום) היקף המשכנתאות הסתכם ב-4.12 מיליארד שקלים בלבד. עוד נציין כי הפעם האחרונה שבה היקף המשכנתאות החודשי הסתכם במעל 5 מיליארד שקלים זה היה באוגוסט אשתקד, כמעט לפני שנה שלמה.
היקף המשכנתאות החודשי הוא אולי האינדיקציה הטובה ביותר למצב הפעילות בשוק הדיור. ושר האוצר כחלון ודאי ער למגמה. אתמול חשף כחלון כי בכוונתו לפתוח השנה הגרלות לעוד 30 אלף דירות במסגרת מחיר למשתכן, בנוסף, להגרלות ל-15,000 דירות שאליהן הרישום כבר נפתח לאחרונה. המטרה של כחלון היא לספק מענה לזוגות הצעירים ולמנוע מהם להגיע לשוק החופשי שכן הגעה לשוק החופשי עלולה להניע שוב את עליית מחירי הדירות. למעשה, כל זוג צעיר שרוכש דירה במסגרת התכנית של כחלון, זה זוג צעיר שירד ממעגל הביקושים בשוק החופשי. 
ומה לגבי מחירי הדירות? לפי הלמ"ס, מבדיקת העסקאות שבוצעו בחודש מארס-אפריל לעומת העסקאות שבוצעו בפברואר-מארס עולה כי מחירי הדירות עלו 0.5% בחודש אפריל האחרון. מדובר כמובן באכזבה עבור כחלון ועבור אלו המצפים לראות שינוי מגמה במחירי הדירות. עם זאת, האכזבה הגדולה באמת היא הנתונים המעודכנים שהציג הלמ"ס לחודשים הקודמים (ראו כתבה בעניין). ועדיין, קצב מחירי הדירות מתמתן ולפי הלמ"ס עומד כעת עד 4.4% בלבד בשנה האחרונה, זאת לעומת מעל 8% במהלך 2016.
תגובות לכתבה(71):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה