ברוכים הבאים לאתר החדש של
רצינו להראות לכם מה חדש
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תוכלו להירשם לאתר, לנהלאזור אישי
ולהגדיר ניירות למעקב
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו את כל המדורים בתחום
שוק ההוןבמקום אחד
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את כל הנתונים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
כל הנתונים והכתבות
במדורהמטבעות הדיגיטליים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
בואו לצפות
בתוכניות החדשות שלנו
להמשך הדרכה מעבר לאתר
נתוני אג“ח
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גרפים אינטראקטיביים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תצוגת נתוני מט“ח חדשה
להמשך הדרכה מעבר לאתר
מניות ארביטראז‘
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את הקרנות
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גלישה נעימה
מערכת
להמשך הדרכה מעבר לאתר

"המשוואה לא תומכת בירידת מחירי הדירות - והחישוב הוא פשוט"

נדל"ן, צילום: Bizportal
כנס הנדל"ן של EY ו-SHG מתקיים היו בת"א ברקע לאי הוודאות הגדולה כיום בשוק הדיור סביב כיוון מחירי הדירות וכאשר ההגרלה הגדולה של כחלון נמצאת בעיצומה.
אביגדור יצחקי, יו"ר קבינט הדיור: "כותבים בעיתונים 'שנתיים ועדיין אין מפתח', מי יכול לתת מפתח תוך שנתיים?! אני שומע הערות שאני לא מבין מאיפה הם באות. אני אומר לכם - בואו תשמעו את אלו שזכו... עשינו את ההגרלה הגדולה והיא בעיקר במרכז הארץ ולא בפריפריה כמו שמתעקשים להגיד. 2,000 דירות במודיעין זה במרכז הארץ וכך גם ביבנה או בהרצליה. חילקנו את ההגרלות לסדרה א' וסדרה ב' ועכשיו אני שונע שסידרה ב' כועסים, אני אומר שזה טוב שהם כועסים, זה רק אומר כמה הם מעוניינים במוצר הזה שאנחנו מתכוונים לתת להם". נסביר כי ההגרלות הפתוחות כיום מיועדות רק ל-46 אלף הנרשמים שמרכיבים את סדרה א' ורק לאחר מכן יפתחו הגרלות לסדרה ב'.
אורן הוד, מנכ"ל אפריקה מגורים: "נוצרה משוואה שלא יכולה לתמוך בהורדת מחירי הדיור, ואני מבין מהממשלה שגם הם מפנימים את זה. המספרים הם כאלו: מספר העסקאות בשנה בשוק הדיור עומד על סביב 100 אלף, מתוך זה רק כ-40% זה דירות חדשות. מתוך הפלח הזה מחיר למשתכן רלוונטי אולי ל-20 אלף דירות. כלומר כל האנרגיה שמושקעת היא רלוונטית רק ל-20% מהשוק. ועוד לא דיברתי על אלו שלא יזכו בהגרלות ויחזרו לשוק החופשי וייצרו אפקט גדול. אני שוב אומר, המשוואה הזו לא תומכת באפשרות של ירידה במחירי הדירות. מה שכן קורה זה שהממשלה עוזרת לחלק מהזוגות הצעירים לקבל דירה במחיר מוזל, אבל זה לא מביא לירידות מחירים".
תמיר דגן, מנכ"ל שיכון ובינוי נדל"ן: "במצב היום, אני חושב שהמדינה לא הפנימה לחלק סיכונים עם היזם בכל הקשור למחיר למשתכן. המדינה זורקת עלינו את הסיכונים והם גדולים. למשל היינו וצריכים לגשת אתמול למכרז באור יהודה, יומיים לפני זה פרסם רמ"י מפרט שמקפיץ את המחיר ב-50 או 100 אלף שקל ליחידת דיור. אז לא רצינו להיכנס לסיכון שכזה ומבחינתי מחיר למשתכן לא מצדיק את רמות הסיכון ולכן אנחנו לא ניגשים".
עדיאל שמרון, מנכ"ל רמ"י השיב על הדברים: "אם הטענה היא שהמפרט גבוה מידי אז זו טענה שאני יכול לחיות איתה. תבינו מה נאמר פה, נאמר שהמפרט של הדירות באור יהודה הוא כמו דירות יוקרה בת"א, הזוכות הצעירים צריכים לשמוע את זה. זה מצוין."
יגאל דמרי, בעל שליטה בי.ח דמרי: "המדינה לקחה ליזמים והקבלנים בישראל את חומר הגלם שלהם, לקחו לנו את הקרקעות. כל השיווקים הם רק במחיר למשתכן. ואני לא נכנס לעניין הכדאיות של מחיר למשתכן למרות שאני אומר לכם שרק במודיעין המדינה רשמה אובדן הכנסות של מעל מיליארד שקל. המדינה גורמת נזק שאנחנו נראה אותו בעוד שנתיים-שלוש. 70% מהקבלנים שמשתתפים במחיר למשתכן הם משתתפים כי אין להם ברירה, הרי אין להם קרקעות והם רוצים לעבוד. הקבלנים מסתכנים, כל דבר קטן יעביר אותם להפסד. והמחירים ממשיכים לעלות, גם בפריפיריה. למשל שווקו באופקים אלפי מחירי דירות והמחירים שם עלו ב-10%. למה זה קרה, בגלל שגובה המענק של זה סביב 100 אלף שקל, וזה בדיוק הכסף שהזוגות הצעירים יוציאו על שכירות בזמן שהם מחכים לדירה במחיר למשתכן. המקום שבו השוק תקוע זה הדירות במחיר של 1.3 עד 2 מיליון שקלים. לכן אנחנו רואים האטה באזורים כמו באר שבע או אשקלון. שם השוק תקוע. רק צריך להבין שאת הדירות ששווקו הקבלנים את הקרקע רק עוד לפחות שנתיים, זה אומר שהזוגות יקבלו את הדירות רק עוד לפחות 5 שנים". 
ארנון פרידמן, מנכ"ל אשדר: "כשיסתיימו ההגרלות אנחנו נראה הרבה מאוד מאוכזים, אלו שלא זכו איפה שקיוו לזכות. אני מכין את אנשי המכירות שלי, לא מאשר לא חופשות לתקופה שאחרי שיסתיימו ההגרלות הגדולות".
תגובות לכתבה(65):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה