ברוכים הבאים לאתר החדש של
רצינו להראות לכם מה חדש
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תוכלו להירשם לאתר, לנהלאזור אישי
ולהגדיר ניירות למעקב
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו את כל המדורים בתחום
שוק ההוןבמקום אחד
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את כל הנתונים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
כל הנתונים והכתבות
במדורהמטבעות הדיגיטליים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
בואו לצפות
בתוכניות החדשות שלנו
להמשך הדרכה מעבר לאתר
נתוני אג“ח
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גרפים אינטראקטיביים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תצוגת נתוני מט“ח חדשה
להמשך הדרכה מעבר לאתר
מניות ארביטראז‘
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את הקרנות
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גלישה נעימה
מערכת
להמשך הדרכה מעבר לאתר

ההאטה נמשכת - שימו לב לנתון העדכני שמפרסם כעת בנק ישראל לגבי שוק הדיור

בנק ישראל מאשר כעת את ההערכות שפרסם Bizportal בתחילת השבוע. ומה הצפי לגבי החודש הנוכחי?
משכנתא, צילום: Getty images Israel
שוק הדיור ממשיך להתקרר. לפי נתונים שמפרסם היום בנק ישראל, היקף המשכנתאות שנטל הציבור במהלך חודש אפריל הסתכם ב-3.65 מיליארד שקלים בלבד. מדובר בירידה חדה של כמעט 20% לעומת חודש מארס, אך נציין כי בחודש אפריל היו לא מעט ימי חג (פסח, חג שני ובין לבין עוד יומיים של חול המועד). כלומר ניתן היה לצפות להאטה משמעותית בפעילות שכן בעוד בחודש מארס מספר ימי העבודה היה 21, באפריל מספר ימי העבודה המלאים עמד על 15 בלבד. 
בתחילת השבוע פרסמו ההערכות במערכת הבנקאית לפיהן באפריל היקף נטילת המשכנתאות יסתכם בקצת מעל 3.5 מיליארד שקלים כאשר ההערכות לגבי החודש הנוכחי הן להיקף נטילת משכנתאות בהיקף של קצת מעל 4 מיליארד שקלים ונציין כי החודש כולל את החופשים של יום העצמאות ושבועות.
כלומר נראה שנרשמת התייצבות בהיקף נטילת המשכנתאות לאחר התכווצות משמעותית שהחלה בספטמבר אשתקד ועד ינואר האחרון. אחרי שהיקף נטילת המשכנתאות בחודש אוגוסט 2016 עמד על מעל 5.5 מיליארד שקלים, בחודש ספטמבר ההיקף התכווץ ל-4.9 מיליארד שקלים וכעת הקצב עומד על קצת מעל 4 מיליארד שקלים.   
ובינתיים נבלמה גם עליית מחירי הדירות. לפי נתוני הלמ"ס, בחמשת החודשים האחרונים נרשמה התייצבות במחירי הדירות ואף ירידה קלה. בשבוע שעבר עדכן הלמ"ס כי מהשוואת העסקאות שבוצעו בחודשים פברואר-מארס 2017 לעומת העסקאות שבוצעו בחודשים ינואר-פברואר 2017 נמצא כי מחירי הדירות רשמו ירידה של 0.5%. בתוך כך, הלמ"ס עדכנו את שינוי המחירים מהעדכון הקודם מעלייה של 0.1% לירידה של 0.1% וכעת מתוך 4 החודשים האחרונים נרשמו 3 חודשים של ירידות מחירים. בהסתכלות שנתית מחירי הדירות עלו בשיעור של 4.7% בלבד. כלומר קצב עליית מחירי הדירות מתמתן במהירות.
אתמול הצגנו ניתוח להיקף מכירת הדירות מצד שיכון ובינוי שהינה חברת הנדל"ן למגורים הגדולה בישראל. מהניתוח עולה כי קצב מכירת הדירות החודשי מצד שיכון ובינוי נחתך בצורה דרמטית בחודשים האחרונים - לכתבה המלאה
 
תגובות לכתבה(25):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה