ברוכים הבאים לאתר החדש של
רצינו להראות לכם מה חדש
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תוכלו להירשם לאתר, לנהלאזור אישי
ולהגדיר ניירות למעקב
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו את כל המדורים בתחום
שוק ההוןבמקום אחד
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את כל הנתונים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
כל הנתונים והכתבות
במדורהמטבעות הדיגיטליים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
בואו לצפות
בתוכניות החדשות שלנו
להמשך הדרכה מעבר לאתר
נתוני אג“ח
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גרפים אינטראקטיביים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תצוגת נתוני מט“ח חדשה
להמשך הדרכה מעבר לאתר
מניות ארביטראז‘
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את הקרנות
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גלישה נעימה
מערכת
להמשך הדרכה מעבר לאתר

"הסיכוי להתחדשות עליית מחירי הדירות עלה בחדות"; תגובות להחלטת בג"צ

תחזית נדל"ן, צילום: Getty image4s Israel
שופטי בג"צ הטילו אתמול פצצה כאשר הודיעו כי הם ממליצים למדינה להחזיר את חוק מיסוי דירה שלישית לוועדת הכספים, כלומר להליך חקיקה מחודש והמשמעות היא שלא ברור האם כחלון שראה בחוק זה כחוק דגל מבחינתו - מסוגל לבצע את הכל מהתחלה (ראו התייחסות של דוד ביטן בהמשך). השאלה כעת היא ההשפעה הצפויה על שוק הדיור. 
יניב חברון, הכלכלן הראשי באקסלנס: "בג"צ הצליח לסנדל את שר האוצר כחלון. ההערכה שלנו בתחילת השנה היתה לבלימת מחירים השנה ולשינוי מגמה כבר ב-2018, אולם בג"צ שינה היום את התמונה. כעת, הסיכוי לחזרה של הציבור בהמוניו אל שוק הדיור ועליית מחירים מתחדשת עלה בחדות, בדומה למה שהיה לאחר גניזת תכנית 'מע"מ אפס' ופירוק הממשלה".
חברון סבור אמנם כי "מס דירה שלישית הוא לא הפתרון למשבר בשוק הדיור - אבל הוא הרחיק את המשקיעים משוק הדיור, לפחות לתקופה, העביר את הציבור אל הגדר ונתן לשר האוצר חלון זמן להמשיך ולעבוד במרץ כדי להגדיל היצע ולשנות את המומנטום בשוק הדיור. מגמת עליית המחירים נבלמה מעט, וסיכוי לשינוי אמתי יכול היה להגיע בתוך מספר רבעונים, אבל כעת, כשבג"צ שלח את החוק לטייל במסדרונות הכנסת (וועדת הכספים), המגמה הזו עשויה להתפוגג בתוך מספר חודשים".
עדינה חכם, מנכ"לית אנגלו-סכסון: "זה נכון שהדיבורים על העברת החוק למיסוי דירה שלישית גרמו ללא מעט משקיעים להתרחק משוק הדיור, אבל אני לא בטוחה שכעת הם יחזרו באותה מהירות אל השוק. אותם משקיעים מצאו בתקופה האחרונה אפיקי השקעה נוספים כו השקעות בחו"ל, וייקח זמן עד שנראה אותם חוזרים לשוק הדיור. באופן כללי אגיד כי זו התייקרות הריבית על המשכנתאות שהינה הגורם המרכזי כעת להאטה בפעילות - יותר מכל שינוי כזה או אחר במיסוי, שלדעתי רק יוצר עיוותים ומעשיר את קופת המדינה. ובכל אופן אני לא חושבת שביטול החוק למיסוי דירה שלישית יגרור עלייה במחירי הדירות". 
מוקדם יותר שלח יו"ר הקואליציה דוד ביטן רמז ברור לכיוונו של כחלון בכל הקשור לעתידו של החוק למיסוי דירה שלישית - לכתבה המלאה 
נזכיר כי אם אכן יוחזר החוק לדיון ואישור ועדת הכספים, משם יצטרך החוק להגיע לאישור הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. לכן משמעות החזרת החוק לוועדת הכספים עשויה למעשה להיות ביטולו - בטח במצב העניינים הנוכחי בין כחלון שמוביל את החוק לראש הממשלה נתניהו, שלא ממש רוצה לאפשר לכחלון לרשום הישגים. או כמו שכחלון כבר אמר לא מזמן - הוא וביבי כבר לא, ואולי גם חוק מיסוי דירה שלישית כבר לא. (לכתבה המלאה - לחץ כאן)
תגובות לכתבה(57):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה