"הליכה לבחירות ללא ספק תגרום לעליית מחירי הדירות"

שורה של בכירים בענף הנדל״ן התייחסו לשאלה מה יקרה לשוק הדיור במצב בו נלך לבחירות
 |  (38)
בנייה חדשה, צילום: לילך צור
ריח חריף של בחירות באוויר. הקרע הנוכחי בקואליציה, בין נתניהו לכחלון, סביב סוגיית תאגיד השידור הציבורי עלולה להסתיים בהקדם הבחירות, ובשוק הדיור נכנסים לכוננות.
נתניהו שינה אמש את דעתו והחליט להתעקש על סגירת התאגיד. אתמול אחה"צ כינס נתניהו מספר שרים כאשר השורה התחתונה מהמפגש הייתה שכחלון לא אמור להתערב במהלך שנוגע לשוק התקשורת, כל עוד המהלך לא כולל כרוך בתוספת תקציב. התערבותו של כחלון לטענת השרים שלקחו חלק בפגישה בביתו של נתניהו, היא הפרה של ההסכם הקואליציוני. וכך נולד משבר. העניין הוא שבממשלה הנוכחית, השר כחלון הוא זה שמוביל את הניסיון לטפל במשבר הדיור של הזוגות הצעירים. אם כחלון מסיים את דרכו כשר אוצר, כל התכניות אותן הוביל נכנסות למצב של סימן שאלה מהדהד. 
באופן ספציפי הזכיר אמש נתניהו, רגע לפני שעלה למטוס בדרכו לסין, את עיניין חוק מיסוי דירה שלישית, שכחלון מקדם בניגוד לעמדת הליכוד - צפו בסרטון
בקרב הציבור זכורים אירועי הבחירות הקודמות, בהן שר האוצר דאז לפיד שהוביל את הניסיון לעצור את עליית מחירי הדירות סיים את דרכו במשרד - והמחירים הגיבו בראלי מסחרר (שכן תכנית מע"מ 0% נגנזה). האם נראה שיחזור של האירועים? דבר אחד בטוח, הכרזה על בחירות תיצור אי יציבות של ממש בשוק הדיור.
 
הנה התגובות בענף:
עדינה חכם, מנכ"לית רשת אנגלו סכסון: "הליכה לבחירות ללא ספק תעלה את מחירי הדירות, זאת לאחר שנראה כי בחודשים האחרונים הייתה בלימה מסוימת. מעבר לכך, מספיק שישנו חשש להליכה לבחירות על מנת שייווצר בשוק באזז שנובע מחוסר וודאות. אם עד היום נוצרה תחושה ששר האוצר הצליח להאט את מגמת עליית המחירים, הרי שהליכה לבחירות תוביל את השוק לפעול ללא בלמים ומשם הדרך לעליית מחירים קצרה וחדה".
 
"חוק מיסוי דירה שלישית נמצא כעת בעתירות בבג"צ ובמידה והממשלה לא תשרוד, ככל הנראה כך גם החוק, ממש כפי שקרה עם מע"מ 0% בתקופתו של לפיד. למעשה, ישנם הרבה מאוד אנשים שישמחו לראות את החוק הזה נגנז, והדבר ישפיע בעיקר על ציבור המשקיעים שתכננו למכור את דירתם או הפסיקו לרכוש דירות נוספות. מי שישב על הגדר בציפייה לראות מה יקרה, ירד ממנה ויחזור לשוק. כך גם זוגות צעירים שחיכו להגרלות מחיר למשתכן- מי שהתכוון לקנות דירה, לא ימשיך לחכות".
 
"שוק ההון מגיב בצורה חדה למערכת בחירות ולמצב של אי וודאות. להבדיל ממנו, שוק הנדל"ן נחשב יציב יחסית, ולכן אני צופה שמחזור העסקאות יגדל, זאת אחרי תקופה של ירידה בכמות העסקאות, והפער בין הביקוש להיצע ימשיך לגדול. גם נושא הסיוע של הממשלה לקבלנים והבאת עובדים זרים ארצה, מוטל בסימן שאלה במקרה בחירות".
יוסי אברהמי, הבעלים של חברת יוסי אברהמי: "בחירות יביאו לסיום מכרזי מחיר למשתכן במתכונת הנוכחית, והן הדבר הכי לא בריא כרגע לענף הנדל"ן שכן נכנס למצב של חוסר יציבות. בכל שנתיים בערך מתקיימות בחירות בישראל והתוצאה היא שהיזמים נאצלים שוב ושוב להמתין לתכנית חדשה לפתרון משבר הדיור מטעם הממשלה. בכל פעם מביאים כביכול בשורה ולא מצליחים לממש אותה. בפעמיים הקודמות ההשפעה היתה זינוק במחירי הדירות, ואני מעריך שגם הפעם נראה את אותה תופעה. הזוגות הצעירים שהמתינו להגרלות של משרד הבינוי יחזרו לשוק במהרה, הביקושים לרכישת דירה שוב יעלו ובעיית ההיצע תישאר ללא פתרון אמיתי".
רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק: ״המראות שזכורות לנו במשרדי המכירות בשל ביטול מע"מ אפס יחזרו; הממשלה תאבד את אמון הציבור. בחירות יוסיפו לאי הוודאות הרבה השוררת במשק. אני מתאר לעצמי שבמידה והבחירות יוקדמו, המראות שזכורות לנו במשרדי המכירות אחרי ביטול מע"מ אפס יחזרו והמחירים יזנקו מכיוון שאין מספיק היצע של דירות בשוק החופשי. לטווח הארוך, בחירות ימשיכו לכרסם במעמד הממשלה ובאמון הציבור בשלטון ככלי שיכול באמת לקדם רפורמות".
שאול לוטן, מנכ"ל קבוצת משולם לוינשטין: "אני סבור כי נפילת הממשלה תביא גם לנפילתן של יוזמות שר האוצר ובכלל זה אני מתכוון לרעיון של הבאת חברות בנייה סיניות לבנות את ארצנו במטרה להוזיל את מחירי הדיור. כבר בתחילתה, יוזמה זו של שר האוצר נתקלה בהתנגדות רבה מצד יזמים וקבלנים רבים ואני מאמין שאחרי שהממשלה תיפול לא יהיה לה עתיד עוד. שכן היא אולי הייתה פותרת חלקית בעיה אחת אבל היא הייתה מייצרת בעיות גדולות יותר כמו למשל הגדלת האבטלה בארץ או איכות הבנייה.
"לא ייתכן שישראל תהיה מרכז הרכב האוטונומי של אינטל בעולם והיא לא תוכל לבנות את בתיה. אם אנחנו צריכים עזרה מהסינים כדי לבנות בתים אז מצבנו באמת חמור. אני מאמין כי בסופו של דבר, אם רוצים להוזיל את מחירי הדיור ניתן לעשות זאת על ידי מגוון פתרונות מקובלים יותר, כאלו שאין סכנה ממשית בצידם כמו למשל על ידי הבאת פועלים זרים או פתיחת השערים לפלסטיניים, הפשרת קרקעות נוספות לבנייה גם למשפרי דיור, ביטול מס הרכוש ועוד".
תגובות לכתבה(38):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 24.
  איציק הגדול
  אלי 21/03/2017 06:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וואלה איציק כל הכבוד לך , צריכים עוד הרבה כמוך , חזק ואמץ!
  סגור
 • 23.
  סופבועה=שנים מונופול נדלניסט+תקשורת לפסיכו-הרצה עם טיפש
  קבלן,בנק,ממשל=חזירות 20/03/2017 19:13
  הגב לתגובה זו
  3 1
  שנים מונופול לפסיכו-הרצה= תירוץ החזירות הנדלניסטים למנועה פיצוץ סופבועה להגנת על הבנקים= שקר חזירי באישור הממשל ובנק ישראל להמשך ניצול עם טיפש שיהיה משועבד לבנקים ולממשלה במשכנתאות מטורפות של מיליון+( 70-90% )= הבנקים בישראל היו תמיד מפוקחים ל-% קטן למשכנתאות בנדל"ן=פישר ברח + עם פלוג יצרו סופבועה=אפילו פישר לאחר שברח הודע בפרסום לא מזמן שיש בישראל בועה =הם סיכנו את עתיד המדינה יצרו עדר של העם הטיפש הצעיר והוריהם לעבדות של דורי דורות! .... בושה וחרפה של מדינה שמנצל את אזרחיה!
  סגור
 • דאח מוחי דאח. הרגת אותנו עם התגובות שלך. לך לעבוד!!!! (ל"ת)
  סדאם חוסיין 21/03/2017 11:30
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 22.
  סופבועה=שנים מונופול נדלניסט+תקשורת לפסיכו-הרצה עם טיפש
  קבלן,בנק,ממשל=חזירות 20/03/2017 19:05
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שנים מונופול לפסיכו-הרצה= תירוץ החזירות הנדלניסטים למנועה פיצוץ סופבועה להגנת על הבנקים= שקר חזירי באישור הממשל ובנק ישראל להמשך ניצול עם טיפש שיהיה משועבד לבנקים ולממשלה במשכנתאות מטורפות של מיליון+( 70-90% )= הבנקים בישראל היו תמיד מפוקחים ל-% קטן למשכנתאות בנדל"ן=פישר ברח + עם פלוג יצרו סופבועה=אפילו פישר לאחר שברח הודע בפרסום לא מזמן שיש בישראל בועה =הם סיכנו את עתיד המדינה יצרו עדר של העם הטיפש הצעיר והוריהם לעבדות של דורי דורות! .... בושה וחרפה של מדינה שמנצל את אזרחיה!
  סגור
 • 21.
  לאאאא
  נכה מחוסר דיור 19/03/2017 18:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הנכים יכולים לשכוח מהעלאת קיצבאות הנכות ומחירי הדירות הולכים לטוס לשמיים לצערי
  סגור
 • 20.
  עם יהיה חמסין באפריל זה ללא ספק יעלה את מחירי הדירות...
  אדם 19/03/2017 18:14
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כמה נמוך המתווכת האינטרסנטית יכולה להגיע.
  סגור
 • 19.
  מתי תבינו שאין לאנשים כסף יא ליצנים
  תומי 19/03/2017 18:00
  הגב לתגובה זו
  4 1
  מה הקשר שמתחלפת ממשלה? זה לא רלוונטי בכלל. כנסו לעמוד "המחאה הגדולה - יחד נוריד את מחירי הדיור". יחד נפוצץ את הבועה.
  סגור
 • תומי, לאנשים יש כסף לחתונות ראווה ולטיולים ולדירה אין?
  סדאם חוסיין 21/03/2017 11:31
  הגב לתגובה זו
  0 1
  חלאס לדבר שטויות. שיקנו בקרית גת ובקרית מלאכי. אבל כולם רוצים לגור בלב תל אביב ולשלם מחיר כמו דימונה. חלאס!
  סגור
 • טומי מטעם מי אתה רץ לפוליטיקה? כנס:
  שאפיק 21/03/2017 10:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נכנסתי לדף שלכם וכשהבעץי דעה שונה שיש לפעול מול הממשלה חטפתי מקלחת של קללות ונאצות. ישר חושבים שאני משקיע או קבלן. חבל שההתנהגות שלכם ברברית בקבוצה. בהצלחה.
  סגור
 • 18.
  המנוף בתמונה קורס תוך זמן קצר
  איזי 19/03/2017 17:20
  הגב לתגובה זו
  1 0
  למנוף יש סטיה של עשרום עד עשרים וחמש מעלותשאלה באיזה זוית המנוף נופל
  סגור
 • 17.
  לא הבחירות, המחדלים של שר האוצר הם הסיבה.
  בן אהרון 19/03/2017 17:17
  הגב לתגובה זו
  0 4
  שנה מייבש את השוק ולא מוכר קרקעות לבנייה לשוק החופשי. ואחר כך לא מבין למה המחירים עולים. זה האדם שקבל לידים שלו לנהל כלכלה של מדינה.
  סגור
 • 16.
  אם כחלון מפרק ממשלה בשביל התאגיד הוא אפס!
  שני 19/03/2017 15:53
  הגב לתגובה זו
  3 2
  התאגיד אולי חשוב ואולי לא, מה שבטוח שכחלון בא לממשלה כדי להוריד את מחירי הדיור. זה חשוב הרבה יותר מהתאגיד. אם בשביל התאגיד הוא יפרק ממשלה ומחירי הדיור יחזרו לעלות, הוא איבד את המצפן שלו.
  סגור
 • עדיף פירוק
  שרה 19/03/2017 17:02
  הגב לתגובה זו
  0 1
  גם כך הוא אפס לא מבין בכלכלה כלום והיועצים שלו גרועים מימנו וראש הממשלה פחד לפרק ממשלה ולכן ניכנע לו טוב שהבין ביבי כי רק רע יצא מיכחלון
  סגור
 • 15.
  מתי תבינו שלאנשים פשוט נגמר הכסף?!
  הפוך גוטה, הפוך 19/03/2017 15:40
  הגב לתגובה זו
  18 2
  אין קשר לממשל/לתוכנית כזאת או אחרת. כל הכסף כבר התאדה בתוך 4 קירוץ למי שעוד היה ... הרי זה לא כמו בבורסה מעבירים ממניה למניה או לאפיק אחר ..משקיעים בדירה וזהו.. ומי שעוד שכלו בראשו ובכיסו מצויה הפרוטה,מבין שנדלן בישראל היא השקעה הכי-לא -כדאית ואף מסוכנת מבחינת כל נתון כלכלי שניתן רק לקחת בחשבון.
  סגור
 • 14.
  למה כחלון כ"כ אכפת לו מהתאגיד? (ל"ת)
  מישהו יכול להסביר.. 19/03/2017 15:16
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 13.
  איזה צחוקים
  איציק 19/03/2017 15:02
  הגב לתגובה זו
  10 1
  כל האינטרסנטים קפצו על המציאה.
  סגור
 • טען עוד
 • תגיד איציק אתה לא מגדיר את עצמל אינטרסנט?
  איש 19/03/2017 16:11
  הגב לתגובה זו
  0 4
  בעצם אין לך שום אינטרס בעיניין מחירי הדיור וכל מה שאתה כותב מאטרף בכל מקום אפשרי ברשת זה מידע מנקודת מבט נייטרלית לחלוטין? או שיש לך אינטרס ליצור מראית עין של ירידת מחירים והצלחה של כחלון, בכל מקרה לפי רמת האינטנסיביות שבה אתה מגיב אני מאוד בספק אם אתה סתם איש תמים שרוצה לקנות דירה וקצת קשה לו ,או שאתה שתול של כחלון שרוצה ליצור רושם שלפעולות שלו יש איזושהי מידה של הצלחה.
  סגור
 • מה שתגיד...
  איציק 19/03/2017 17:37
  הגב לתגובה זו
  4 0
  אני אינטרסנט, מגיב בתשלום, מה שתגיד.. . העיקר שאנשים יבינו שכתבות כאלה הן דעות וניתוחים של בעלי עניין שכל שינוי בשוק מבחינתם זה רק סימן לעלייה. מוזר שבעל דעה מנוגדת כמוני לא מראיינים אף פעם. אז מה נותר? רק להפיץ את הדעה הנגדית בתחתית העמוד. נהיה פה הרבה יותר מעניין מהכתבה עצמה....
  סגור
 • איציק הגדול
  אלי 21/03/2017 06:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וואלה כל הכבוד לך איציק צריכים עוד אנשים כמוך , חזק ואמץ
  סגור
 • 12.
  אז שיעלה , למי אכפת
  זוג צעיר 19/03/2017 14:53
  הגב לתגובה זו
  10 1
  לא יכולים לקנות וגם לא רוצים תעזבו אותנו בשקט
  סגור
 • 11.
  אם ואם
  ניחאי 19/03/2017 14:50
  הגב לתגובה זו
  11 1
  אם יהיו בחירות אז המחירים יעלו ואם לא יהיו בחירות אז המחירים יעלו, אמרו האינטרסנטים.
  סגור
 • כי המחירים באמת עולים . (ל"ת)
  אני 19/03/2017 16:12
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור
 • 10.
  אתם מנותקים מהמציאות- השוק קפוא כי אין כסף למחירים האלה
  ' 19/03/2017 14:37
  הגב לתגובה זו
  19 3
  לכן כל דברי האינטרסנטים הם שטויות במיץ . בדיוק להפך - אף אחד לא אוהב חוסר ודאות , השוק יקפא עוד יותר, דבר שני - תבינו השוק קפוא לא בגלל הממשלה אלא בגלל שהמחירים הגיעו לרמה שלא מאפשרת ביצוע מאסה של עסקאות , אני כבר שומע על אנשים שהסתבכו עם דירות שקנו להשקעה ולא מצליחים להשכיר , נאלצים לשלם ארנונה, ועד ומשכנתא עם ריבית שעולה. לא יעזור גם אם תעשו שמיניות באוויר - שוק הנדלן גמור , איבד מזמן כל קשר למציאות השכר ועכשיו שבלתי אפשרי לתדלק עוד את השוק כי אין כסף אתם תראו שהמגמה תשנה עם או בלי הממשלה.
  סגור
 • שוק קפוא כי לא משחררים לבנייה
  אלעד 20/03/2017 10:40
  הגב לתגובה זו
  0 1
  רמ"י משחרר רק למחיר למשתכן ולשוק חופשי לא נשאר ולכן אין עסקאות. מחיר למשתכן מתקדם בקצב זוחל ולכן נראה שיש האטה...
  סגור
 • לחשוב שהמחירים גבוהים מדי זו נקודת מבט צרה וילדותית
  אני 19/03/2017 16:25
  הגב לתגובה זו
  0 4
  גם לפני 5 שנים חשבו שהמחירים גבוהים מדי ושאף אחד לא יכול לקנות יותר... וכמה שהם טעו.... אתה חושה מנקודת מבט צרה של זוג צעיר שכיר עם הורים עניים שרוצה לקנות דירה ראשונה ועבורו באמת המחירים יהיו גבוהים והוא יאלץ לקנות דירה קטנה בפריפריה. אבל רוב הקונים הם בעלי נכסים משפרי דיור שהנכס שלהם צמוד למדד מחירי הדיור ולא משנה כמה שהמחירים יעלו הם תמיד יוכלו לשדרג את הבית שלהם . שהגעת לדבר על שכירות כבר היית ממש היסטרי ולא הבנתי אותך. אבל אם אנשים לא קונים אז הם שוכרים. לא יכול להיות מצב שאף אחד לא מוכר וגם לא משכיר . כאן כבר ממש התחלת לדבר שטויות. שוק הנדלן לא יכול להיות גמור אנשים תמיד יצטרכו מקום לגור בו.
  סגור
 • יחס מחיר לשכר מעל 160 משכורות ,אין לך מושג על מה אתה
  - 19/03/2017 16:49
  הגב לתגובה זו
  8 0
  מדבר. עליית הריבית בארה"ב הופכת את ההשקעה בנדלן ישראלי ללא אטרקטיבי עקב התשואה הנמוכה ביחס להזדמנויות שנוצרו והסיכון שעלה דרמטית.
  סגור
 • 9.
  ובלי בחירות המחיר יורד?
  קח LOAN 19/03/2017 14:16
  הגב לתגובה זו
  7 4
  תסמכו על כחלון. המחיר יעלה. זו מטרת הממשלה. מחיקת מעמד הביניים. פיאודלים (ביבי ומרעיו) מול פרולטריון ללא דירות !
  סגור
 • המהלכים של כחלון מובילים לירידת מחירים
  רובי 20/03/2017 05:46
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כן.
  סגור
 • 8.
  אם כחלון מפיל את הממשלה
  עידן 19/03/2017 14:16
  הגב לתגובה זו
  6 1
  על השטות הזאת, לא רק שהוא לא ייזכר כמי שהביא לסיום משבר הדיור אלא הוא ייזכר כאחד המחוללים שלו. מיותר ולא מובן.
  סגור
 • 7.
  כל עוד אין ירידת מחירים לא קונים
  חסר דירה 19/03/2017 14:07
  הגב לתגובה זו
  17 2
  ולא כי אני לא רוצה- לא יכול. משכנתא חונקת. אי אפשר לגור במדינה הזאת יותר. מה המצעד הבא? אוכל יהפוך לאפיק השקעה וגם מזון לא נוכל לקנות?
  סגור
 • 6.
  שום פעולה ממשלתית לא גרמה להאטה
  מט 19/03/2017 14:04
  הגב לתגובה זו
  20 2
  זו הריבית והריבית בלבד. הריבית על משכנתאות עולה - פחות קונים
  סגור
 • תראה לי זוג צעיר שמסוגל לקנות דירה במיליון שקל.
  בן אהרון 19/03/2017 17:18
  הגב לתגובה זו
  2 1
  זה רק לעשירון העליון.
  סגור
 • יש זוגות כאלו שבוחרים לא לעשות חתונות ראווה ולא לטוס
  המוכיח 20/03/2017 10:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כל שני וחמישי לחוץ לארץ. אנחנו זוג כזה וב"ה קנינו דירה בפריפריה בלי טובות של אף גורם בממשלה.
  סגור
 • 5.
  הלואי בחירות.כדי שחלומו של הפחלון יתרסק.שר טיפש. (ל"ת)
  eby 19/03/2017 14:03
  הגב לתגובה זו
  3 11
  סגור
 • 4.
  תוכן הכתבה רק יכול לטחון את הראש צריך
  לא משנה מה התוכן.. 19/03/2017 14:01
  הגב לתגובה זו
  13 2
  יותר מכך,ואם לא הולכים לבחירות יש מישהו שיאמר שעכשיו שמערכת פוליטית יציבה המחירים יתחילו לרדת,תחשבו כמה לחץ יש אצל הקבלנים ושותפיהם בעלי אינטרס,כליום כתבה ראיון ועשרות טוקבקיסטים עובדים לתת לנו הרגשה שצריך למהר לפני..די..הוחלט ונעול אדישות למצב ולא משנה מי וכמה,רק ברמות מחיר משמעותיות השוק יחזור לחיים ועד אז עוד ועוד כתבות..
  סגור
 • 3.
  יעלה הממשלות לא הגדילו היצע ולכן עליות (ל"ת)
  יעלה גם 19/03/2017 14:00
  הגב לתגובה זו
  0 7
  סגור
 • 2.
  מייד קופצים כל החכמים והופכים לנביאי זעם,
  עוד חוזר הניגון.. 19/03/2017 13:54
  הגב לתגובה זו
  18 4
  אין אצלם הפנמה שהשוק מת ברמות מחיר שכאלה,הציבור למד את הלקח של עוד לחץ פסיכולוגי כזה או אחר,אולם הדבר כבר לא נוגע להפחדות ספקולציות או אפילו מהלכים שונים,אין כסף ברולטת ההימורים,בית זה לא זייתון,או עוד מניית זהב,מחזור הריווחיות חייב להיות קטן בהרבה על מנת להחיות את השוק ועד שרמות המחירים לא ייתייצבו על פחות מעשרים אחוז(כולם מתחילים לרעוד..)השוק ימשיך לדשדש,גם בנתונים שלכאורה מצביעים על אפשרות לחץ,אין מה לפמפם וללחוץ יצאנו כבר מהלופ בשביל לאסוף אותנו בחזרה נדרשת עבודה רבה..
  סגור
 • 1.
  ברור, כי זה ייצור אי וודאות ויתקע את מחיר למשתכן (ל"ת)
  המוכיח 19/03/2017 13:50
  הגב לתגובה זו
  4 7
  סגור