ברוכים הבאים לאתר החדש של
רצינו להראות לכם מה חדש
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תוכלו להירשם לאתר, לנהלאזור אישי
ולהגדיר ניירות למעקב
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו את כל המדורים בתחום
שוק ההוןבמקום אחד
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את כל הנתונים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
כל הנתונים והכתבות
במדורהמטבעות הדיגיטליים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
בואו לצפות
בתוכניות החדשות שלנו
להמשך הדרכה מעבר לאתר
נתוני אג“ח
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גרפים אינטראקטיביים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תצוגת נתוני מט“ח חדשה
להמשך הדרכה מעבר לאתר
מניות ארביטראז‘
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את הקרנות
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גלישה נעימה
מערכת
להמשך הדרכה מעבר לאתר

"אתרי המכירות ריקים, יזמי נדל"ן בלחץ אטומי"

שוק הדיור נכנס בחודשים האחרונים להאטה ברורה. Bizportal שוחח עם גורמי שטח
בנייה חדשה, צילום: לילך צור
שוק הדיור בהאטה שנראה שהולכת ומחריפה. לפי נתונים שפרסם בשבוע שעבר בנק ישראל, הציבור נטל בחודש ינואר משכנתאות ב-4.4 מיליארד שקלים בלבד. להוציא את חודש אוקטובר שהיה חריג בשל ריבוי חגים, חודש ינואר היה החלש ביותר בשוק הדיור מזה חודשים ארוכים, כלומר ניכרת התקררות ברורה בשוק הדיור.

בניסיון להבין את תמונת המצב בשטח, שוחחנו עם מספר מתווכים בת"א ופעילים בשוק שעובדים גם בפריפריה. "יש הרבה פחות טלפונים ופחות פגישות. במצב רגיל ושוק חי, היינו מקיימים 10 פגישות מכירה ביום. כרגע זה אולי 2 פגישות. פעם היינו מפרסמים נכס חדש באתר וישר היו מתקשרים אנשים ומביעים עניין. היום כשאנחנו מקבלים נכס אנחנו אלה שמתקשרים ללקוחות שאנחנו מכירים כדי להציע להם אותו", כך אמר לנו דן אלישע, בעלי סוכנות התיווך 'נכסים שינקין' שבת"א. לדבריו של אלישע, "השוק פשוט נעצר. תושבי החוץ, משביחי הדירות והמשקיעים הכבדים כל אלה נמצאים בעמדת המתנה ויש חוסר וודאות במיוחד סביב מיסוי דירה שלישית".

אבל לטענתו של אלישע, זה לא רק המיסוי על הדירה השלישית. "אין הרבה מכירות כרגע כי אין היגיון במחירים. הקפיצה הזו של השנתיים-שלוש האחרונות תקעה את השוק. 50 אלף למ"ר זה כבר ממש יקר. קשה מאוד לעשות עסקה במחירים האלה וברקע המשקיעים מפחדים שהמחירים יירדו. תוסיף לזה את התייקרות המשכנתאות ותבין מה קורה. במשרד שלי ירדנו בשל המצב מ-5 סוכנים שהיו לי ל-3 סוכנים בלבד".

מתווך אחר בהמשך הרחוב מספר ל-Bizportal שהיחידים שקונים הם אלה שמכרו דירות בתל אביב, ובעיקר משפרי דיור בתוך העיר. "בחדשות מספרים שהרבה דירות של משקיעים יוצאות לשוק. זה לא מה שקורה בשטח. אבל זה נכון שהכל תקוע".

משרד תיווך ריק בלב העירהמתווך אלישע ביקש להתייחס לסוגיית ניפוח המחירים כדבריו, "צריך להבין שאין כמעט קרקעות בת"א, ונוצר מצב שבונים דירות בעיר על הגגות במסגרת תמ"א 38. והרי דירות על גגות הן מראש יקרות. חוץ מזה, רוב העסקאות באזור זה אנשים שבאים מחו"ל ורוצים לקנות דירות. אח"כ אותם אנשים באים אליי שאנהל להם את הנכס או אמכור אותו שוב. התג מחיר שהם שמים לדירה אחרי ששיפצו והשביחו אותה הוא כ"כ גבוה וככה השוק נעצר".

עוד מספר אלישע, "אני מכיר אנשים שפגשתי פה ככה סתם בסופר לפני כמה שנים, קנו ממני דירות ב-1.6 מיליון והיום הדירות שוות פי 2. אותם אנשים עזבו את התחום שלהם ועוסקים היום בנדל"ן. פשוט כל שנה עלייה של 10% משביחה לך את ההון יופי. אין יותר תשואה שנתית וחודשית בעסק הזה. אולי בדירות מחולקות שאנחנו לא מתעסקים, רואים תשואות יותר גבוהות משכ"ד. יש גם דירות AIRBNB שעושים תשואה יפה להבנתי".

יועץ משכנתאות בכיר שעובד בליווי פרויקטים אמר בשיחה עם Bizportal כך: "אתרי המכירות ריקים. היזמים בלחץ אטומי. יזם שתכנן מכירה של 6-7 דירות בחודש, מוכר אולי דירה אחת או שתיים. תקופת החגים היא התקופה הטובה ביותר של היזמים לצאת עם מבצעי פרי-סייל וכרגע אנחנו לא רואים שום פרי-סייל של פרויקטים גדולים. יותר מזה אגיד לך, אני הייתי אמור להתחיל לטפל בקרוב בפרויקט חדש, ולאחרונה הודיעו לי שדוחים את היציאה עם הפרי-סייל. זו אינדיקציה לכך שהשוק עצר. לא תשמע מהיזמים שהמצב גרוע, כי הם רוצים לשדר מצב כרגיל, אבל זה המצב בשטח. והבעיה האמיתית היא שבהסתכלות קדימה ליזמים שלא רוצים להיכנס לסיפור של מחיר למשתכן פשוט אין קרקעות לבנות עליהן, לכן ברור שהם בלחץ כי אין להם משהו לגלגל, שלא לדבר על רווח. כרגע השוק מיובש".

יועץ משכנתאות אחר איתו שוחחנו שאינו עובד עם יזמי נדל"ן אלא רק עם לקוחות פרטיים, אמר כך: "בחודשים ינואר-פברואר בהחלט כבר הרגשנו האטה משמעותית. אני לא אגיד לך שהמצב קטסטרופה אבל בהחלט האטה. וזה גם ניכר מצד הבנקים. לקוחות שלפני חודשיים-שלושה הבנקים סירבנו להם, עכשיו פתאום יועצי המשכנתאות בבנקים מתקשרים אליהם ואפילו רודפים אחריהם, כי הם הבינו שנעלמה להם העבודה. אני לא רואה את המצב מוביל לכך שהריביות בבנקים יירדו אבל בהחלט יש שינוי בגישה מצב הבנקים, ואגב - אני גם לא רואה את מחירי הדירות יורדים כרגע".

יועץ משכנתאות נוסף איתו שוחחנו טען כי "כל מה שקשור לדירות חדשות, אכן יש האטה מאוד משמעותית וזה מזכיר את מה שקרה בתקופתו של לפיד כשר אוצר. לגבי דירות יד-2, השוק באופן יחסי מתנהל בצורה סבירה".

צריך להגיד שבראיון ל-Bizportal אמר לאחרונה ארנון פרידמן, מנכ"ל אשדר שהינה אחת מחברות הנדל"ן למגורים הגדולות בישראל, כך "ההאטה הזו מדאיגה אותי כי היא אומרת שיש ביקושים כבושים שעתידים להתפרץ בהמשך. והתופעה הזו שבמקום שאנשים יקנו כשהם צריכים הם מחכים ואז הקונים באים בגלים. זה לא טוב לנו. אנו מעדיפים קצב מכירות שיהיה זהה לאורך כל השנים ולכל תקופת הבנייה. אנחנו לא מעוניינים שיהיו לנו חודשים 'מתים' מה שנקרא עם קצב מכירות נמוך ואחרי זה חודשים אחרים עם קצב מכירות גבוה. זה לא משהו שמתאים לנו. אנו מעדיפים קצב אחיד ושהמחירים לא ימשיכו לעלות".

בעניין המחירים אמר פרידמן באותו ראיון כי "אני אומר שאם תהיה ירידה במחירים היא תהיה בפריפריה או באזורים בהם יש כמות עצומה של דירות שנמצאות בבנייה ולא נמכרו. עלולים להיות שם יזמים קבלנים שעושים את אותו שיקול שאני אמרתי קודם לכן ומסתכלים ואומרים 'רגע, יש בניין שמסתיים עוד חצי שנה, נשארו הרבה דירות. אז אנחנו מגדילים את שיעור ההנחה באותו האתר'. אבל אני חייב לומר שאני לא רואה לפחות באתרים שלנו את המצב הזה קורה".
תגובות לכתבה(161):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה