אושרו תכניות: הקמת רכבת קלה בין חיפה לנצרת ומרכז תחבורה בקריות

הרכבת הקלה בין חיפה לנצרת עוד צריכה לעבור לאישור הממשלה. בנוסף, אושר הקמת מרכז תחבורה חדש בקריות, הכולל תחנת רכבת חדשה בקריית מוצקין "שתיתן מענה לפיתוח הדירות שווקו בקריית מוצקין במסגרת תכנית מחיר למשתכן"
 |  (4)
רכבת קלה חיפה נצרת, צילום: RDV Systems
התחבורה הציבורית בצפון צפויה להתרחב משמעותית. הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של תשתיות לאומיות (ות"ל), בראשות אביגדור יצחקי, אישרה להעביר לאישור הממשלה תכנית עבור הקמת מערכת רכבת קלה שתחבר בין מטרופולין חיפה לבין נצרת-נצרת עילית. בנוסף, הוועדה המחוזית בחיפה אישרה להקים מרכז תחבורה חדש בקריות, בחלק הצפוני הסמוך לקריית מוצקין הכולל מסופי אוטובוסים, מטרונית וחניונים. 
תוואי הרכבת הקלה הצפוי לאישור הממשלה, יתחיל בתחנה מרכזית המפרץ, במקביל לדרך 22 (כביש עוקף קריות) עד מחלף קריית אתא צפון, ימשיך לאורך דרך 781 ועד מחלף גלעם ויעבור במסלולי דרך 79 עד צומת ריינה-משהד, דרך 6400 לנצרת עילית, נצרת דרך קריית הממשלה ויסתיים בצומת המוסכים.
מנהל התכנון ציינו כי מדובר במערכת להסעת המונים עירונית ובינעירונית משולבת, אשר תשרת את תושבי הצפון. ממנהל התכנון נמסר כי הטכנולוגיה שנבחרה היא שיטת ה-Tram-Train המאפשרת נסיעה במקטעים בינעירוניים ועירוניים כאחד, ללא צורך בהחלפת מערכת הסעה.
הנסיעה ברכבת תהיה במהירות של עד 100 קמ"ש במקטע הבינעירוני ובמהירות של עד 50 קמ"ש בתוך השטח העירוני.ת כוללת תוואי באורך 43 ק"מ, מתוכו 36 ק"מ בקו הבין-עירוני. לאורך התוואי משולבים 17 תחנות (9 בינעירוניות ו-8 עירוניות), 9 חניוני חנה וסע (6 בינעירוניים ו-3 עירוניים), גשרים, מנהרות ומתקנים הנדרשים עבור תפעול המסילה והרק"ל כגון חניית רכבות ותחנות מיישרים (לאספקת חשמל).
מתכננת הות"ל, נאוה אלינסקי, ציינה כי "התכנית צפויה להקל על עומסי התחבורה באזור ותשפר את נגישותם של תושבי נצרת, נצרת עילית והישובים לאורך דרך מס' 79 לעיר חיפה. כמו כן, התוכנית תאפשר שירות תחבורתי איכותי לשכונות החדשות של קרית אתא המקודמות כיום בותמ"ל ותקשר אל האתרים התיירותיים בנצרת". אלינסקי הוסיפה, כי לתוכנית חשיבות רבה בהיותה תשתית תחבורתית תומכת לפיתוח יחידות הדיור באזור חיפה ונצרת.
מרכז תחבורה  מצפון לקריית מוצקין ובגבול עם קריית ים
הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה חיפה שבמינהל התכנון, אישרה מרכז תחבורה חדש בקריות המשלב אמצעי תחבורה רבים - מסופי אוטובוסים ומטרונית, תחנת רכבת וחניון חנה וסע. כמו כן, התכנית מוסיפה 90 אלף מ"ר עבור שטחי מסחר ותעסוקה בתחום הרשות המקומית קריית מוצקין.
 
שהתכנית מתפרשת על שטח של כ-105 דונמים וממוקמת בחלק הצפוני של קריית מוצקין על הגבול עם קריית ים, בסמיכות לכביש 4. בתחום התכנית תוקם תחנת רכבת חדשה שתיתן מענה לפיתוח יחידות הדיור ששווקו בקריית מוצקין במסגרת תכנית למשתכן.
ממנהל התכנון הוסיפו כי תוכנית זו, הינה חלק ממערכת התחבורה הציבורית הכוללת שמפותחת במטרופולין חיפה והיא כוללת את הרכבת הקלה חיפה-נצרת, מטרוניות, רכבת נוסעים, קווי אוטובוסים יומיים וחניוני חנה וסע. התכנית הוגשה ע"י משרד התחבורה באמצעות חברת "יפה נוף" ותוכננה ע"י משרד פרוינד בשיתוף משרד האדריכלים גיורא-גור. 
 
מתכננת מחוז חיפה, ליאת פלד: "התכנית תתרום רבות לפיתוח מערכת התחבורה הציבורית בקריות בפרט ובמטרופולין חיפה ככלל ותיתן מענה לצרכי האוכלוסייה שהולכת וגדלה באזור. מרכז תחבורתי זה מתווסף למרכזי התחבורה הקיימים, בלב המפרץ וחוף כרמל בחיפה ולמרכז תחבורה עתידי שיוקם במרכז קריית אתא".
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  בזבוז ענק כשאוטובוס נע באותה מהירות (ל"ת)
  ממש הזוי 14/03/2017 18:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  השר כץ לא יגיע למקום טוב ,כנסו ליוטיוב מוות קליני ותראו
  בא 21/02/2017 16:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לאיפה הולך השר כץ ,שם הטיפול בחינם ,ככה שחבל לאסוף מעטפות , סננו את הדתיים שמשננים את הנרטיב הדתי ומשקרים,אפילו בנוגע לחווית מוות הקליני שלהם . יש גם באנגלית אם כץ קורא אנגלית . את גן עדן לא תראה בשום אופן .!
  סגור
 • 2.
  השר כץ לא יגיע למקום טוב ,כנסו ליוטיוב מוות קליני ותראו
  בא 21/02/2017 16:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לאיפה הולך השר כץ ,שם הטיפול בחינם ,ככה שחבל לאסוף מעטפות , סננו את הדתיים שמשננים את הנרטיב הדתי ומשקרים,אפילו בנוגע לחווית מוות הקליני שלהם . יש גם באנגלית אם כץ קורא אנגלית . את גן עדן לא תראה בשום אופן .!
  סגור
 • 1.
  אולי מספיק ,בכול פרוייקט שר התחבורה מקבל מעטפה .אנחנו
  בא 21/02/2017 16:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא כולנו פרות כאן .
  סגור