ברוכים הבאים לאתר החדש של
רצינו להראות לכם מה חדש
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תוכלו להירשם לאתר, לנהלאזור אישי
ולהגדיר ניירות למעקב
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו את כל המדורים בתחום
שוק ההוןבמקום אחד
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את כל הנתונים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
כל הנתונים והכתבות
במדורהמטבעות הדיגיטליים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
בואו לצפות
בתוכניות החדשות שלנו
להמשך הדרכה מעבר לאתר
נתוני אג“ח
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גרפים אינטראקטיביים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תצוגת נתוני מט“ח חדשה
להמשך הדרכה מעבר לאתר
מניות ארביטראז‘
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את הקרנות
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גלישה נעימה
מערכת
להמשך הדרכה מעבר לאתר

קבינט הדיור אישר תכנית אסטרטגית: בניית 1.5 מיליון דירות תוך 24 שנים

התכנית מגדירה את יעדי התכנון לדיור עד לשנת 2040. על פי התכנית, בארבעת השנים הקרובות נדרשת מערכת התכנון לאשר 108 אלף יחידות דיור מדי שנה. עד לשנת 2040 נדרש מלאי תכנוני של 2.7 מיליון דירות 

משה כחלון ויואב גלנט, צילום: משרד האוצר; ששון תירם
קבינט הדיור בראשות שר האוצר, משה כחלון, אישר היום את התכנית האסטרטגית לדיור, הנותנת מענה לצרכי הדיור של מדינת ישראל עד לשנת 2040. במסגרת התכנית נקבע יעד לבניית מיליון וחצי יחידות דיור תוך 24 שנים.  
תכנית זו מהווה המשך להחלטת ממשלה מיוני 2015 שקבעה את הצורך בגיבוש מתווה אסטרטגי לתחום הדיור, תוך התייחסות לביקושים העתידיים, פיזור גיאוגרפי, היקף התחדשות עירונית נדרש, מלאי תכנוני-אסטרטגי, יעדי מחירים וייעול שרשרת הייצור. 
לצורך כך, הוקם צוות בראשות מינהל התכנון ובהשתתפות משרד הבינוי והשיכון והמועצה הלאומית לכלכלה, שגיבש תכנית אסטרטגית ארוכת טווח לדיור עבור כלל המגזרים. התכנית התבססה על תחזית שגיבשה המועצה הלאומית לכלכלה בה נקבע כי בשנים 2040-2017 תידרש תוספת של כ-1.5 מיליון יח"ד במדינת ישראל. 
על בסיס כל אלה נמצא, כי נדרש להכין מלאי תכנוני של כ-2.7 מיליון יחידות דיור בתקופה זו, כלומר עד לשנת 2040. לטענת משרד האוצר, ב-4 השנים הקרובות נדרשת מערכת התכנון לאשר 108 אלף יחידות דיור מדי שנה, והיקף זה הולך ועולה עד לאישורן של כ- 123 אלף יחידות דירות בכל שנה בשנים 2036-2040.
התכנית קובעת את היעדים להיקף יח"ד מאושרות בין המחוזות השונים בין השנים 2017-2040:
מחוז צפון - 441,000 יח"ד.
מחוז חיפה - 315,000 יח"ד.  
מחוז מרכז - 657,000 יח"ד. 
מחוז תל אביב - 436,000 יח"ד. 
מחוז ירושלים - 369,000 יח"ד. 
מחוז דרום - 490,000 יח"ד. 
עוד קובעת התכנית כי היעד עבור יחידות דיור  מאושרות למגזר הערבי לשנת 2040 יעמוד על 310,000. 
ממשרד האוצר הסבירו כי פריסת יחידות הדיור העתידית המוצעת בתוכנית מצביעה על תגבור נושא ההתחדשות העירונית באזורי הביקוש העירוניים. אחוז התכניות עבור התחדשות העירונית יעמוד על 20% במחוזות הצפון והדרום, 30% במחוז ירושלים, 40% במחוזות מרכז וחיפה ו 60% במחוז תל אביב. תוספת יחידות הדיור באזור הצפון והדרום מחייבת התגייסות של הגורמים הרלוונטיים לטובת חיזוק ושדרוג אזורי תעסוקה ומערכות תחבורה. 
על פי התכנית, פריסת יחידות הדיור במחוזות תעשה בהתאם לעקרונות הבאים: הכוונת יחידות הדיור החדשות בדגש על ארבעת המטרופולינים (תל אביב, חיפה, ירושלים ובאר שבע). הגברה משמעותית של קצב ההתחדשות העירונית, וזאת על מנת לחדש שכונות ותיקות, לנצל באופן יעיל את משאב הקרקע, לעודד עירוניות ולשמור על השטחים הפתוחים. הסטת חלק מהביקושים החזויים עפ"י קו המגמה ממחוז המרכז לאשקלון, חיפה ובאר שבע.  תוספת יח"ד בהיקף ניכר בפריפריה.
שר האוצר, משה כחלון: "לראשונה מזה שנים יש תכנון אסטרטגי לטווח הזמן הקצר וגם הארוך. בטווח הקצר  מעמידה הממשלה את הזוגות הצעירים ומחוסרי הדירה בראש סדר העדיפויות ומטפלת במשבר הדיור מהשורש. בטווח הארוך, האחריות שלנו עבור הדורות הבאים היא לוודא שלא ייווצר בעתיד משבר חדש".
שר הבינוי והשיכון יואב גלנט: "התכנית האסטרטגית שמה דגש מיוחד על מציאת פתרונות לכל מי שצפוי להכנס למעגל הביקוש בשנים הבאות. התוכנית מיועדת בראש וראשונה לאלו שאין להם דירות - זוגות צעירים וחיילים משוחררים. תכנון מסודר ועקבי הוא המפתח להגדלת ההיצע  של השיווקים ושל התחלות הבניה ולפיכך הושקע מאמץ גדול בנושא זה".
מ"מ מנהלת מנהל התכנון, שירה ברנד: "במקביל למתן מענה שוטף לצרכי השעה במשבר הדיור, מתחילה מערכת התכנון בתכנון אסטרטגי ארוך טווח במטרה ליצור מלאי איכותי של יחידות דיור ותשתיות נלוות שיענו על צרכי מגוון האוכלוסיות וכלל המגזרים במדינת ישראל בעשורים הקרובים"
תגובות לכתבה(18):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה