סמוך לחוף בהרצליה - האם קרקעות יופקעו לטובת פסי רכבת?

בעלי הקרקעות בחוף התכלת מצפים לבוננזה עקב הפקדת תכנית מגורים בשטח, אך מתברר כי הרכבת הקלה צפויה לעבור בשטח והקרקעות יופקעו מבעליהם והם יקבלו פיצוי נמוך משמעותית
 |  (2)
הרצליה, צילום: מנעד אדריכלים
יום אסל יום באסל לרוכשי הקרקע החקלאית בהרצליה בסמוך לים, מתחם המכונה חוף התכלת. לפני כשבוע, הוועדה המקומית בהרצליה הפקידה תכנית לשטח המבוקש על חוף התכלת. אך במקביל להפקדה של הוועדה, חברת נתיבי תחבור עירוניים (נת"ע) פרסמה תכנית לקו הרכבת הקלה שצפוי לעבור בדיוק שם. על פי התכנית, הזרוע הצפונית של הרכבת הקלה צפויה לעבור במתחם שדה דב ומשם לתחומי הרצליה דרך רחוב ישעיהו ליבוביץ ועד שדרות אבא אבן. 
?משמעות אישור ההפקדה של תכנית חוף התכלת בוועדה המקומית הנה כי הייעוד החדש לשטח הנו למגורים, אך ההליך עדיין נמצא לפני אישור בוועדה המחוזית והקובעת. במקביל לאישור ההפקדה, נת"ע פרסמו תכנית לקו הירוק של הרכבת הקלה מצפון לת"א. במידה והקו יאושר קודם - המשמעות היא הפקעה של השטח לטובת פסי הרכבת, ומי שרכש את הקרקעות במקום יזכה לפיצוי בהתחשב בייעוד הקיים של הקרקע (חקלאות ושמורת טבע) ולא ייעוד למגורים - שבדרך לאישור. כלומר ברור שיש פה משמעות אדירה בכל הקשור לפיצויים הצפויים לבעלי הקרקעות.  
השאלה שעל הפרק הנה, מה יקרה קודם? אישור התכנית שהופקדה בוועדה או אישור התכנית של נת"ע. במידה וההפקעה של נת"ע היא התרחיש שיקרה, אלו שרכשו שטחים צפויים לפיצוי נמוך משמעותית ואף ייתכן כי נמוך מהמחיר ששילמו לרכישת הקרקע ש'ספקולטיבית' הצטיירה ככזו שתהפוך לדירות ולא תופקע לטובת פסי הרכבת.
 
הפרסומים  לחוף התכלת - והשטחים שיופקעו בתכני נת"ע
נת"ע פרסמו בתאריך ה-29 לינואר תכנית לתשתית הלאומית לרכבת הקלה. הפרסום הנו שהוועדה הארצית לתכנון ובנייה אישרה את התכנית לקו הירוק המצוי צפונית לת"א, וכעת היא צפויה להערות הוועדה המחוזית והתנגדויות הציבור. הערות והשגות הציבור יוגשו  60 יום מרגע הפרסום (כלומר עד ה-12 לפברואר). 
על פי פרסום נת"ע, מטרת התכנית היא להקים את מסילת הרכבת הקלה ומתקנים נוספים ובהם תחנות להעלאת והורדת נוסעים, מבנים מתקנים ותשתיות להפעלת הרכבת מעל ומתחת לקרקע. הפרסום של נת"ע קורא לציבור להגיש התנגדויות.
ככל הנראה הראשונים הצפויים להתנגדות הם רוכשי הקרקעות בחוף התכלת. מדובר בכ-1,000 בעלי קרקעות שרכשו קרקעות חקלאיות בתקווה שיופשרו ויהפכו לבוננזה נדל"נית.
רשימת הגושים והחלקות הצפויים להפקעה במידה ותכנית נת"ע תאושר:

לפני כשבוע, ועדת התכנון והבנייה בעיריית הרצליה אישרה להפקדה את תכנית המתאר למתחם חוף התכלת בעיר, לאחר הליכים תכנוניים שנמשכו יותר מעשור. התכנית שהופקדה מתפרשת על שטח מלבני בן כ-2,000 דונם בחוף התכלת, לאורך חלקה הדרומי של רצועת החוף העירונית. על פי התכנית, בשטח מתוכננות להיבנות 11.5 אלף דירות, שטחי תעסוקה ומסחר בהיקף של 200-150 אלף מ"ר בנוי, וכן 3,5000 חדרי מלון. 
בעלי הקרקע בטוחים שפרסום הפקדת התכנית בהרצליה, משמעה כי השטח החקלאי שרכשו יהפוך לדירה שווה על חוף הים. אך התכנית טרם אושרה סופית ובמידה ויופקעו השטחים, המשמעות היא כי הפיצוי יהיה על פי קרקע חקלאית ולא ייעוד למגורים שטרם אושר. על כן, הסכום שחלקם השקיעו עשוי להיות גבוה יותר מסכום הפיצוי על ההפקעה. 
בחוף התכלת יש מי שקנו שטחים כבר בשנות ה-80 ואף קודם לכן, והם לא אלו שצפויים להפסד הגדול במידה ונת"ע יאשרו תכניתם. מי שכן צפוי לכך, הוא מי שקנה בשנים האחרונות מהחברות שמשווקות קרקעות חקלאיות. מחיפוש מהיר של Bizportal ניתן לראות כי קרקע השקולה לשטח דירה הנה במחיר התחלתי של כ-540 אלף שקל. כאמור, השאלה מה יקרה עם הקרקע - טרם הוכרע סופית.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  רש"י 2 אלעד
  אברהם אנקרי 16/05/2017 17:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מעוניין להתעדכן על הפשרת שטחים הצעות להשקעות מניבות % תשואה גבוהים בנדלן
  סגור
 • 1.
  כמו שכתבתי ,שחיתות אסורה ,להרוויח מנדלן זאת שחיתות
  בא 09/02/2017 16:38
  הגב לתגובה זו
  2 0
  זה גורם לקפיצת מחירים פי 3 ,להרס ושיעבוד זוגות צעירים,בישראל רק אחד משישה אנשים חווה חוויה חיובית במוות קליני ,אנשים כאן אפילו לא מבינים איך אדם צריך להיות .
  סגור