אושרה תכנית מתאר לתל אביב: 220 אלף דירות חדשות יתווספו

 |  (2)
במרכז הארץ
תכנית המתאר הראשונה לעיר תל אביב-יפו אושרה  למתן תוקף על ידי הועדה המחוזית ונחתמה היום (א') על ידי ראש העירייה רון חולדאי. תכנית המתאר לעיר, תא/5000, אשר חלה על כל שטחה המוניציפלי של העיר, קובעת את מגמות התכנון ואופן התפתחותה של העיר עד לשנת היעד 2025. 
על פי התכנית, היקף האוכלוסייה הצפוי בשנת היעד 2025 הוא של כ-500 אלף תושבים (לעומת כ-426 אלף תושבים כיום). בשל מצוקת הדיור בעיר התכנית  מאפשרת היקפי בניה למגורים גבוהים יותר שמאפשרים לתת מענה אף לגודל אוכלוסייה של כ-650 אלף תושבים. בהתאם לכך התכנית מציעה להגדיל את המלאי התכנוני בכ-120,000 יחידות דיור חדשות, שמתווספות לכ-100,000 יחידות דיור שטרם נבנו, הכלולות בתב"עות מאושרות או בהליכי אישור. 
מעיריית תל אביב נמסר כי במסגרת התכנית תוקם טיילת קירוי איילון, התווספו שטחי תעסוקה באזורים הסמוכים להסעת המונים. כמו כן, העתקת מבנה התחנה המרכזית החדשה, ציר ירוק בין שד' רוטשילד לים, איסור על בניית מגדלים במתחם העיר הלבנה. שימור מבנים טמפלרים במתחם הקריה הצבאית וחידוש כיכר אתרים.
ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי חתם הבוקר על חוברת התכנית וברך על אישורה הסופי ומסר: "היום הוא יום חג לעיר תל אביב-יפו. עירנו היא כמעט בת 108 שנים, אך עד היום לא הייתה לה תכנית מתאר סטטוטורית מאושרת. תכנית המתאר, שעליה חתמתי היום, היא תוצר של תהליך עבודה ארוך ויסודי שקיימנו במשך כמעט עשור. תהליך שנועד לבנות תכנית התומכת ככל הניתן בהמשך התפתחותה של העיר ותיתן מענה לאתגרים העומדים בפניה כמרכז המטרופולין הגדול במדינה".
חולדאי הוסיף ואמר "התכנית מכפילה את היצע הדיור, תוך שמירת האיכויות האורבניות הייחודיות של תל אביב-יפו כדוגמת עירוב שימושים ומרחב ציבורי מזמין והרחבתם מעבר למרכז העיר, גם לדרומה ולצפונה. התכנית מעניקה וודאות ושקיפות תכנונית, באמצעותה יוכלו התושבים להתוודע לאופן השפעתה על חייהם. עם אישורה יוענקו לוועדה המקומית סמכויות הנמצאות כיום בידי הועדה המחוזית. הדבר יאפשר את קיצור וייעול הליכי התכנון. תכנית המתאר היא העבודה התכנונית הגדולה והמקיפה ביותר שנעשתה מאז תכנית גדס המפורסמת אשר הוכנה לפני כ-90 שנה ועד היום משמשת מודל לאיכויות אורבניות ומשפיעה לטובה על חייהם של תושבי העיר והמבקרים בה. אנו מאמינים כי בדומה לתכנית גדס, גם תכנית המתאר עוד תשפיע לטובה ותשפר את איכות חיים בתל אביב-יפו בעתיד".

דורון ספיר, סגן ראש העירייה ויו"ר הועדה המקומית לתכנון ובניה: "אישורה של תכנית המתאר הוא יום העצמאות התכנוני של העיר תל אביב יפו. התכנית קובעת את סדר היום התכנוני של העיר לטווח הארוך, שומרת על מרכזיותה ונותנת וודאות תכנונית לתושבי העיר וליזמים".
מעיריית תל אביב ציינו כי התכנית מאפשרת לוועדה המקומית של תל אביב-יפו לאשר בסמכותה תכניות בניין עיר אשר תואמת את תכנית המתאר העירונית. עוד תוחמת התכנית את גבולות שיקול הדעת של הועדה המקומית וקובעת הוראות שינחו את הכנתן  של התכניות המפורטות. חשיבותה של התכנית היא בהגדלת השקיפות והוודאות התכנונית, הן לתושבי העיר והן ליזמים הפועלים בה וכן היא תאשר את קיצור הליכי התכנון בעיר.
 
עיקרי הנושאים בהם עוסקת התכנית שאושרה כפי שנמסרו מעיריית תל אביב:
 • יצירת מגוון פתרונות דיור ברחבי העיר לאוכלוסיות השונות המתגוררות בה, ציפוף והגדלת היקפי הבניה באזורי המגורים והתעסוקה של העיר.- צירת העדפה לתחבורה רב אמצעית ומקיימת, בדגש על תחבורה ציבורית, הליכה ברגל ורכיבה על אופניים.
 • חיזוק האיכויות העירוניות של תל אביב-יפו ע"י הגדלת עירוב שימושי הקרקע והוספת רחובות מסחריים, פיתוח מרחב ציבורי רציף ואיכותי- רשת של רחובות עירוניים, צירים ירוקים, שבילי אופניים ופיתוח של המשאבים הירוקים בעיר: חוף הים, הפארקים והגינות הציבוריות, שחלקן הוגדרו כאתרי טבע עירוני.
 • התחדשות עירונית על כל היבטיה, בדגש על פיתוח דרום העיר ומזרחה שמירה ופיתוח של מבני ציבור הגדרת אזורים לשימור, קביעת הנחיות עיצוב עירוני לבניה לגובה ולשימור מרקמים קביעת הנחיות סביבתיות לבניה ולפיתוח בעיר.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  אין ברירה, מדינת תל אביב צריכה מאות אלפי דירות לסודנים
  חניבעל 18/12/2016 17:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  והח"כ שמולי המעופף רוצה לייבא מאות אלפי סורים, חסר לנו מוסלמים בארץ, מדוע השמאלנים עושים זאת? התשובה ברורה, כך הם ישיגו גוש חוסם עם המוסלמים, והם יחזרו לשלטון.
  סגור
 • 1.
  sa
  u 18/12/2016 16:36
  הגב לתגובה זו
  0 1
  חולדאי -אסון לתל אביב משאיר לנו בכייה לדורות
  סגור