אחרי שנתיים: ועדת משרד הפנים בהמלצה לאחד את תל-אביב ובת-ים

 |  (5)
רחוב הירקון תל אביב קרן הגשמה, צילום: קרן הגשמה
המלצות ועדת החקירה לבחינת מעמדה המוניציפלי של בת ים הוגשו למנכ״ל משרד הפנים. ההמלצה המרכזית, הנה כי יש לאחד את עיריית בת-ים עם עיריית תל אביב-יפו עד נובמבר 2018, בכפוף להקמת מינהלת שתכין את התשתית לאיחוד.ממשרד הפנים ציינו כי השר, אריה דרעי, טרם קיבל את ההמלצות משום שהוא ממתין להתייחסות ראשי הרשויות הנוגעים בדבר ורק לאחר מכן, יקבל לידיו את ההמלצות ויכריע בסוגיה. 
על פי משרד הפנים, הוועדה המליצה ברוב חבריה, 4 מתוך 5 חברים, לבצע מהלך של איחוד בין עיריית בת-ים ועיריית תל אביב-יפו. הועדה בדקה וחקרה איחוד עיריית בת-ים עם עיריית תל אביב-יפו או עם עיריית ראשון לציון ועיריית חולון או חלוקת הכנסות בין העיריות תל אביב-יפו, ראשון לציון וחולון לבין בת-ים.
על פי ההמלצות, בטווח הביניים, עד לאיחוד וכדי לשמור על איזון תקציבה השוטף של עיריית בת-ים, המליצה הוועדה על מתווה בעל שלושה מרכיבים:
1. חלוקת הכנסות שנתית של עיריית תל אביב-יפו לעיריית בת ים בהיקף של 30 מיליון שקל מארנונה ממשלתית, עד למועד האיחוד.
2. הקצאת מענק ממשלתי מיוחד בהיקף של 30 מיליון שקל עד למועד האיחוד.
3. ביצוע תהליך התייעלות של עיריית בת-ים בהיקף של 20 מיליון שקל.
ממשרד הפנים נמסר כי בהמלצתה, הדגישה הוועדה כי המלצות האיחוד ומתווה חלוקת ההכנסות עד לאיחוד הרשויות המקומיות, הינם כמקשה אחת. בין היתר, הוסיפה הועדה את החשיבות שבקבלת אישור מועצת עיריית תל אביב-יפו לאיחוד עם בת-ים, לשם חיוב ראשי העיר העתידיים ומנהליה לתהליך זה. כמו כן, ביקשו להגדיר במשותף עם עיריית בת-ים, עיריית תל אביב-יפו והממשלה את המשך תפקודה המוניציפאלי של בת-ים כרובע עירוני, כדי לחזק את מעמד תושבי בת ים במליאת מועצת העירייה המאוחדת. 
עוד המליצה הוועדה להקים מינהלת ממשלתית למהלך, לצורך תיאום בין-משרדי למהלך מורכב זה. המינהלת תסיים את עבודתה 5 שנים לאחר האיחוד הרשמי ותסייע לתיאום בין משרדי הממשלה, סיוע ברציפות תפקודית לבת-ים עד לאיחוד הרשויות המקומיות, אישור תכנית אסטרטגית של שתי העיריות לתהליך האיחוד, בדיקה רמת השירותים שזוכים לה תושבי בת-ים לאחר האיחוד וכן סיוע בהסברה ובמידע לציבור תושבי העיר.
דעת המיעוט בוועדה, מפי אדר' דורון דרוקמן, מנהל אגף בכיר לתכנון אסטרטגי במינהל התכנון שבמשרד האוצר, סברה כי ניתן להביא את בת-ים לאיזון הכלכלי הנדרש, תוך יצירת פיקוח ובקרה על התנהלותה התקציבית של בת-ים באמצעות הפעלת סמכויותיו של שר הפנים וכן יצירת מקורות הכנסה נוספים לבת-ים. זאת, באמצעות שינוי גבולות או חלוקת הכנסות ביחס לשטחים המצויים בתחום שיפוטה של חולון והמיועדים למסחר ולתעסוקה.
  
נזכיר כי הוועדה מונתה באוגוסט 2014, על ידי שר הפנים. לתפקיד יו"ר הוועדה מונה ראש עיריית אשקלון לשעבר, בני וקנין. יחד עמו הגישו ארבעה חברים את הדו"ח: סיון להבי, סגן מנהל המינהל לשלטון מקומי במשרד הפנים, רות שורץ-חנוך, יו"ר הוועדה המרחבית הראל, עו"ד אמנון כהן – רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון ואדר' דורון דרוקמן, מנהל אגף בכיר לתכנון אסטרטגי במינהל התכנון, משרד האוצר. 

עיריית תל אביב-יפו מסרה בתגובה: "בעירייה טרם התקבלו המלצות הוועדה ולכשתתקבלנה נלמד אותן ונגיב בהתאם. עמדתה של העירייה כפי שגם הוצגה בפני הוועדה היא שבמדינת ישראל בכלל ובמטרופולין גוש דן בפרט יש מספר בלתי סביר של רשויות ונכון לאחד רשויות לעיר אחת שתיתן שירות טוב יותר וביעילות רבה יותר לאזרחי המדינה. מסיבה זו עיריית תל אביב-יפו הביעה את נכונותה להתאחד עם בת ים. פתרונות חלקיים של העברת הכנסות לא מקובלים עלינו והם מבחינת מתן דגים ולא חכה".

תגובת עיריית בת ים להמלצות הועדה של משרד הפנים: ״130 עמודי הדו״ח מציגים שורת המלצות מבולבלות ולא ישימות, שאינן נותנות מענה לא לטווח הקצר ולא לסוגיות המהותיות לטווח הארוך. דבר אחד ברור - לא נקבל כל מהלך חד צדדי, לא נסכים לסחבת נוספת ולהצהרות חסרות תוקף. אנו סמוכים ובטוחים ששרי האוצר והפנים יעשו כל שביכולתם כדי להבטיח צדק לתושבי בת ים לאלתר״.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  לכל הכותבים נגד האיחוד
  אלי 05/12/2016 19:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  או שאינכם מבינים כלום או שהנכם מגיבים מטעם עיריית בת ים שכל ראשיה מפחדים מאובדן הג'ובים והשררה. לתושבים זה רק יועיל כי עיריית בת ים אינה מתפקדת, ובנוסף כפי שפורסם בערוץ 2 מוכרת את נכסיה בנזיד עדשים. אנו יודעים על מה שפורסם אך איננו יודעים על מה שלא פורסם
  סגור
 • 2.
  רוני חולדאי השקרן
  תושבת יוקנעם 05/12/2016 06:41
  הגב לתגובה זו
  3 1
  חולדאי רוצה רק את כספי הארנונה של תושבי בת ים כדי שיזרים אותם לצפון תל אביב. כמו שהוא עושה היום עם תושבי דרום תל אביב. משהוא ראה איך תושבי דרום תל אביב חיים..........הזבל מתגלגל ברחובות מדרכות שבורות ומטונפות........תשתיות ובנינים מטים ליפול ועוד. זה מה שיקרה לתושבי בת ים אם בת ים תאוחד עם תל אביב.........ראו הוזהרתם... דרך הגב אתם מוזמנים לבקר בדרום תל אביב על מנת להווחך
  סגור
 • דרום תל אביב
  תןשב 05/12/2016 15:34
  הגב לתגובה זו
  1 1
  חולדאי הוא אשכנזי טהור וגזען בדיוק כמו מועצת תל אביב שפוחדים לעשות פינוי בינוי בדרום תל אביב שחלילה לא יתאספו עוד 5000 דירות בתוך שנתים למדינת תל אביב חולדאי עושה פינוי בנוי רק בצפון העיר ראה דוגמא "מתחם דפנה" תושבי דרום העיר כנראה הדם שלהם זול יותר כי אחרת מסיבה של פיוי בינוי בתחום דפמה לדברי חולדאי " אין שם ממדים ובנינים ישנים בני 60 שנה" בדיוק עמו דרום העיר אבל האשכנזי הגזען לא רוצה לעשות בינוי בינוי רק לאשכנזים במדינת תל אביב הוא מוכן
  סגור
 • נשמע שאתה הוא הגזען המתוסכל............... (ל"ת)
  אבי 05/12/2016 23:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  איחוד ערים
  תושב בת ים 04/12/2016 18:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לפני המלצות לאיחוד, לשאול את תושבי הערים אם בכלל מעוניינים.
  סגור