פרופ׳ ליידרמן: ״הציבור לא מאמין בתכניות הממשלה ואיננו מוכן לחכות. מי שחיכה - התאכזב והפסיד כסף״

 |  (27)
ליאו ליידרמן, צילום: גידי פישר- ארטקור מדיה

״שוק הדיור דורך במקום או בנסיגה? קשה לקבוע שיש התקדמות בפתרון בעיית הדיור בישראל״, כך אמר פרופ׳ ליאו ליידרמן, היועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועלים בכנס הקבלנים והבונים ת״א-יפו-בת-ים שמתקיים באילת. 

לדבריו, ״על פי כל הפוליטיקאים, עליית מחירי הדיור - זוהי הבעיה הכלכלית והחברתית מספר אחת של המשק. אי אפשר להשלים עם המצב. לוקח 12 שנות משכורת לקנות דירה בישראל מבלי לצרוך דבר. עברה שנה והכוונות בירושלים הן טובות, אך התכניות לא עוצמתיות מספיק לפתור את בעיית הדיור. עם כל הכבוד למחיר למשתכן, היא תכנית טובה, אך יכולה להיות רק חלק מתכנית כוללת״.
״ישנן ססטיסטיקות רבות, אתמקד במספר נקודות. למשל, אין שינוי מהותי בהתחלות בנייה ויש ירידה בגמר הבנייה. היינו מצפים שאם מנסים לטפל בנושא - התחלות הבנייה היו עולות, ובגמר הבנייה היינו מצפים לצמצום לוח הזמנים. בנוסף, ישנה ירידה בהיקף העסקאות בדירות חדשות, אך הרמה נותרה גבוהה והפעילות בשוק נותרה גבוהה אף היא. משך הבנייה כולו התארך בשנים האחרונות ולוקח 28 חודשים להשלים בניין בישראל. צריך תכנית כוללת שתוקפת ומתייחסת לכלל הרבדים״. 
ירידה בשיעור המשקיעים
״עובדה נוספת היא ירידה של שיעור המשקיעים בעסקאות בשוק הדיור. כיום הם מהווים בין 15%-18%. כלומר, נכון לרגע זה בשבוע השלישי של נובמבר, הבעיה המרכזית היא לא ביקושים ספוקלטיבים מצד משקיעים, שהרי עדיין יש ביקושים גבוהים ועדיין יש עליות מחירים. הזוגות צעירים והמשפחות החדשות מהוות מקור לביקושים. נראה כי המשקיעים הפכו לאויבי העם, כספוקולנטים שבאו לעשות ׳סיבוב׳ על הציבור. אדם יכול לבחור אם להשקיע בדירות או בבורסה וזו זכותם. בישראל ישנה מסורת לקירות ובטון, שמאפשרים ביטחון רב יותר מניירות ערך. צריך להבין שהבעיה העיקרית היא בדיאגנוזה של הביקוש״.
על מחנק האשראי אמר ליידרמן: ״המצב כיום הוא שבכל מערכת הבנקים אין בכלל מחנק אשראי לענף הבינוי והנדל״ן. בצד ההיצע של האשראי, פרויקטים שנחשבים סבירים מקבלים מימון מהבנקים ומגופים חוץ בנקאיים, הייתה בעיה של אשראי אך היא נפתרה״.
״העלייה נמשכת במחירי הדיור. הנתון האחרון הוא שכעת הקצב השנתי ב-2016 עומד על 8.5%. יש להבין שהפסיכולוגיה מאוד משפיעה וציפיות הציבור גם כן. למרות כוונת מקבלי ההחלטות בירושלים, עדיין לא נשברה הציפייה בציבור שמחירי הדיור ימשיכו לעלות. אם נבצע סקר, נראה כי הציבור לא מאמין בתכניות הממשלתיות ואיננו מוכן לחכות, כי הרי מי שחיכה- התאכזב והפסיד כסף״. 
הפער בין עליית מחירי הדיור ועליית מחירי השכירות 
״גדל הפער בין שיעור עליית מחירי הדירות לעליית שיעור השכר הדירה״, אמר ליידרמן והוסיף ״נזכיר כי המשקיעים הם אלה שמציעים את דירותיהם לשוק השכירות ואם יעבור חוק מיסוי דירה שלישית, שכר הדירה יעלה. על כן, יש צורך בראייה הוליסטית וכללית שמבין שיש שוק שכירות, יש שוק דיור של נכסים ויש השקעות״.
לדבריו ליידרמן, מחירי תשומות הבנייה עלו בקצב של 1.5% בכל שנה מינואר 2012 ועד היום. ״אני לא קבלן ולא בונה בניינים ותחושתנו בקרב הכלכלנים היא שתשומות הבנייה עלו ביותר מ-1.5% בשנה. האם זה הגיוני? חשוב שבלשכה המרכזית לססטיסטיקה יבצעו ריוויזיה למדד הזה. ברקע יש להבין כי החוזים במשק שצמודים למדד תשומות הבנייה, מובילים לרגישות רבה״. 
תכניות הממשלה ומחיר למשתכן
״עם כל המאמץ של תכנית מחיר למשתכן, סך הדירות שהוגרלו והתקבלו כדירות שבדרך להירכש עומד כיום על כ-5,000, מדובר ב-10% בלבד מכלל שוק הדירות החדשות. כמו כן, סך הכל 939 דירת בתהליך הגרלה בלבד. עם כל הכבוד לתכנית הזו, היא חלק קטן מפתרון גדול שצריך לבוא לבעיית הדיור״ , ציין ליידרמן.
על משפרי הדיור אמר ליידרמן: ״נניח משפחה שיש לה 2-3 ילדים בחדר, אין לה כל יכולת לשפר את הדיור. זו המדינה שיש לה את הבעלות על הקרקע ויכולה לשווק ועל כן נשאלת השאלה - למה לא הלכו על תמהיל כולל, למה הכל לרוכשי דירה ראשונה ואין התייחסות למשפרי דיור״.
ליידרמן הוסיף והתייחס לאי הוודאות הנוצרת כתוצאה מהחלטות שונות שמתקבלות בממשלה: ״שינויים תכופים במדיניות מגבירים את אי הוודאות ׳הנה תכנית חדשה׳ או ׳שינוי מס כזה׳. בענף הבנייה יש מספיק סיכונים; מחירי החומרי גלם, שער חליפין ועוד שורה של נושאים. על כן חובה שמקבלי ההחלטות יצאו עם תכנית אחת אינטגרטיבית וכוללות כדי שגורמי השוק יסתדרו. ההודעות התכופות האלה על תכניות הממשלה פוגעות באמינות המדיניות עצמה ולא רק באי הוודאות״.
״השר משה כחלון, אמר שהיה רוצה לראות את המשק צומח בקצב של 5% ולא 3% בשנה- אז הנה אדוני השר יש לך הזדמנות, ענף הבנייה רוצה לצמוח ויש ביקושים והזדמנות. אבל צריך להכין את הקרקע תרתי משמע, כדי שיוכל להתפתח בהקשר הזה. תוך שפוטנציאל התרומה של ענף הבנייה לצמיחת המשק הוא רב״, סיכם ליידרמן. 

תגובות לכתבה(27):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 15.
  העיקר שהאוצר לא מתבלבל מהנתונים של השמאי הממשלתי והלשכה
  כלכלן 28/11/2016 21:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לסטטיסטיקה. האוצר כנראה חי באולימפוס שלו שם לא עושים כלום לטובת העם, רק לטובת מיליונרים, ורק יודעים לסחוט עוד ועוד מיסים בתירוצים שלא משכנעים אף ילד.
  סגור
 • 14.
  תנו לכל אלו שנישרף הבית שטח אדמה מתנה לא קשור לפיצוי
  פיתרון 28/11/2016 16:42
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ותינתן להם האופציה למכור במחיר קבוע מראש לא גבוהה וכך דור צעיר וחדש יבנה בית , וגם המציתים האלו יבינו שלא השתלם לשרוף כי ניבנה על יותר שטחים וניפתור את בעיית הדיור יותר וגם הקורבנות יזכו לבית חדש ומוצרי חשמל חדשים
  סגור
 • 13.
  שוק הדיור הוא הקטר של המשק (ל"ת)
  נכון להיום 27/11/2016 08:23
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 12.
  כתבה נכונה
  חיים 26/11/2016 23:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שר אוצר רע ורשע ביבי ץציל אותנו צהשר הרע הזה
  סגור
 • 11.
  ךיידרמן
  רון 25/11/2016 12:47
  הגב לתגובה זו
  3 3
  שני פרופסורים לכלכלה לחידרמן וגם טרכטנברג אומרים שהצס על הדירה השלישיץ הוא לא צודק ולא חברי והייתי צגדיר את המס נזה חזירי של שר הזוי שהולך להכניס לאנשים מבוגרים בלי פנסיה נבוט בראש עם צס גבוה . אלוהים תעזור להו מגד השר הרע הזה ונגד הגזירות שלו
  סגור
 • כחלון עושה הכל כדי להכפיל את שכ"ד בישראל
  הכפלת שכ"ד בישראל 27/11/2016 08:34
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כחלון דוחף את הטיקונים להשקיע במקבצי דירות להשכרה ומבטיח להם 6% תשואה נטו .... ובאותו זמן כחלון רודף את המשקיעים הפרטיים המשכירים דירה במרכז תמורת 2.5% תשואה בשנה, הישראלים גילו שאפשר לרכוש דירה להשכרה בחו"ל עם תשואה של 6% בשנה, ואם אתה חכם ולוקח מינוף של 70% בחו"ל, אתה מקבל תשואה של 20% בשנה ... כחלון גם דוחף את הצעירים להשקיע בדירה במחיר למשתכן, דירות שהצעירים יבקשו להשכיר, ולשכור לעצמם דירת מגורים במרכז ... שהביקושים להשכרת דירות במרכז, יפגשו היצע מצומצם, שכ"ד במרכז יוכפל
  סגור
 • כחלון הוא כיום גוויה פוליטית (ל"ת)
  למה לא מגלים לכחלון 27/11/2016 08:24
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 10.
  מה אם עלות המימון ששילשה את עצמה?
  כלכלן 25/11/2016 08:15
  הגב לתגובה זו
  7 0
  הייתי מצפה ממנו להתייחס לעליית הריביות התלושה מהמציאות של המשכנתאות בריביות קבועות והמשתנות והמשמעות של אותה עלייה על נוטלי המשכנתאות החדשים ועל אלו שהריביות שלהם ישתנו בחודשים הקרובים זה לא סאב פריים אבל אנחנו בהחלט מתקרבים לזה צמיחה של 3-5% ??????
  סגור
 • 9.
  כל עוד הסתום הזה שר האוצר המחירים לא ירדו (ל"ת)
  פחלון 25/11/2016 07:39
  הגב לתגובה זו
  5 3
  סגור
 • 8.
  לא כל כך גבוהים ואין בועה. המפונקים רוצים דירות חינם
  מחירי הדירות 25/11/2016 06:05
  הגב לתגובה זו
  2 8
  והם יכולים לקנות דירות במליון שח לא רעות בכלל ועוד במרכזי ערים. בחו"ל מוכרים דירות עץ שמקימים בשבועיים במחיר כזה פה אוהבים לבכות. מה שהתחיל ממחאה פוליטית הביא לכך שיש יותר מיסים על כולם. והדירות לא יהיו זולות. ולא יעזור שום פרופסור כמו ליידרמן ואחרים . הנגידה אמרה שאין בועה והמחירים סבירים ולמען האמת היא צודקת
  סגור
 • טען עוד
 • תיקון עיוות המס שכחלון מסדר ייבש לך את הביצה
  גלאי חזרזירים 25/11/2016 15:39
  הגב לתגובה זו
  5 3
  איפה תתפלש?
  סגור
 • תמשיך עם ההסתה האגרסיבית כלפי בעלי דירות כחזירים, אצל
  גלאי יחצנים 25/11/2016 16:36
  הגב לתגובה זו
  3 5
  גבלס זה עבד יופי, גם אצל כחלון יעבוד? ממש לא בטוח, הוא הולך ומצטייר כשר האוצר המושחת ביותר שקם אי פעם למדינה , כביכול....
  סגור
 • 7.
  אצל האינטרסנטים המחירים תמיד עולים.....
  אדם 25/11/2016 05:15
  הגב לתגובה זו
  8 2
  אצל האינטרסנטים(בנקאים ,שמאים וקבלנים) המחירים תמיד עולים ולעזאזל העובדות... א. משך מכירה ארצי של דירה הוא כ13 חודש!! איך בדיוק נתון זה תומך בעלית מחירים? ב.ריבית משכנתאות קבועה ל 25 שנה היא מעל 5% ואילו התשואה באזור המרכז היא כ 2.5% כלומר עלות המימון גבוהה מהתשואה! איך נתון זה תומך בעליית מחירים? אצל האינטרסנטים תמיד המחירים עולים והעובדות לא רלבנטיות...
  סגור
 • ואצל האינטרסנטים המחירים תמיד לפני צניחה, תרסקות, סכין
  אובך 25/11/2016 13:43
  הגב לתגובה זו
  2 7
  נופלת, בועה מתפוצצת ועורבא פרח....... נכון, לוקח לדירות הרבה יותר זמן להמכר, כי אף אחד לא יודע מה כבוד השר יחליט בעוד שבוע, כול שבוע סיבה למסיבה. המחירים ממשיכים כול הזמן לעלות, בדיוק כמו שהממשלה רוצה ואוהבת ושואבת מיסים לרוב, אבל לא עושה כלום לטובת חסרי דיור. לא מענק. לא מע"מ 0. רק שר 0.
  סגור
 • 6.
  מהלך שמסוכן מאוד לענף הנדלן כמו מס על דירה שלישית. (ל"ת)
  hgf 25/11/2016 04:04
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 5.
  מחיר למשתכן
  אלכס 24/11/2016 20:34
  הגב לתגובה זו
  2 2
  כישלון!!!!!!!!!!!! מה שמצחיק הוא שכחלון ימצא מאה תירוצים למה התוכנית שלו מעולה ועוד שבוע גג חודש אולי שנה מקסימום נרגיש את התוצאות. הבעיה שזוהי תהיה תשובה גם בשנה הבאה וגם בעד שנתיים.
  סגור
 • מתי שהוא אולי המגמה תשתנה,והמחירים יתייצבו לא בגלל כבוד
  אובך 25/11/2016 13:47
  הגב לתגובה זו
  2 0
  השר 0 , אלא בגלל מגמות עולמיות. אבל בינתיים לא נעשה כלום בנושא ההצע, רק לרעה. תוקעים תכניות פינוי בינוי עם שינויי חקיקה הזויים, חברות בניה קורסות, משקיעי חוץ ורוכשי דירות נמנעים מלקנות במדינה מזגזגת עם שר אוצר מגן ילדים, וראש ממשלה לא קיים.
  סגור
 • 4.
  מה שליידרמן לא בדיוק מבין
  יוסף 24/11/2016 18:06
  הגב לתגובה זו
  8 4
  זה שאין פה שוק דיור. יש כאן משא ומתן בין יזמים חזקים עם אורך נשימה ארוך וכסף בבנק, לבין קונה ממוצע חלש. לא קנית היום באת בעוד חודש - אותה דירה שלא נמכרה התייקרה בעוד 1%. למה? ככה!!! תבוא עוד חודשיים אותה דירה תתייקר עוד
  סגור
 • 3.
  לידרמן מבנק הפועלים סחבק עם ארגון מוזר של עיר אחת בלבד? (ל"ת)
  אריה 24/11/2016 17:38
  הגב לתגובה זו
  4 2
  סגור
 • 2.
  שאלה לפרופסור
  משה 24/11/2016 17:32
  הגב לתגובה זו
  3 10
  אנא תסביר איך במדינה שיש בה איום קיומי יומיומי ואינתיפדה של רצח אזרחים ושרפות בתים ללא הפסק הבתים לרכישה מיתיקרים כל חודש
  סגור
 • זו ההשקעה הכי טובה במזרח התיכון
  נדלניסט בדימוס 25/11/2016 15:43
  הגב לתגובה זו
  1 4
  אין מיסים, וקבלנים דואגים שתמיד יהיה חוסר.
  סגור
 • איום קיומי? אתה עדיין תקוע בגטאות המוות?
  אזרח מתון 24/11/2016 20:21
  הגב לתגובה זו
  5 1
  ישראל זו דן עדן של אושר. רווחה. שמש זורחת.נשים יפות. אתה סובל? חזור לסוריה,לעזה, למצרים למוסלמים שמשמידים את אירופה. מכל העולם מיליוני "מסתננים" חודרים בכח ובעורמה לארץ ישראל
  סגור
 • חרדו_ניהו ויו"ש אוכלים התשומות והעתיד
  דן עדן 25/11/2016 00:57
  הגב לתגובה זו
  0 3
  המחירים יעלו כי לא בונים איפה שיש ביקוש היסטרי,,גם הרבה מאד אנשים מבוססים ומקבלי ירושות ופיצוי פרישה קונים נדל"ן לילדים במזומן.
  סגור
 • מה הקשר? תמיד היו אנשי מבוססים שקנו דירות לילדים. היום
  אזרח מודאג מרצףמחדלי 25/11/2016 09:55
  הגב לתגובה זו
  3 1
  יש ריבית נמוכה שמושכת כספים לכיוון הנדלן, וממשלה כושלת לדורות שלא השקיעה כלום בהגדלת הצע הדירות ועכשיו עוד אישרה חסמים בפרוייקטים בינוי פינוי שיגרמו לעוד פחות הצע. אז מפנים את כול התסכולים והזעם הצודק לכיוון אנשים שעבדו קשה כול החיים והשקיעו בנדלן כדי שהילדים שלהם לא יהיו צריכים להיות תלויים בחסדי ממשלה רופסת ומושחתת. צודק פרופ. לידרמן שהממשלה הסיתה את הציבור המשקיעי נדלן והפכה אותם לאוייבי הם כביכול. יש גם הסתה כנגד קבלנים, בנק ישראל, משקיעי חוץ ומי לא? הממשלה שהיא האשמה היחידה. המדינה כבר שנים רבות מתפרנסת ויפה ממיסי הנדלן הדרקוניים, אבל לא מפנה אותם לזוגות צעירים לדירה ראשונה. מענק, פטור ממע"מ כול אלו יכלו לעזור נקודתית למי שצריך וזה כול מה שהיה צריל לעשות. במקום זה מנהלים מלחמתחורמה של תקשורתית צעקנית ואגרסיבית כנגד משקיעי הנדלן, הבריחו אותם ועכשיו תזנק השכירות, הבריחו משקיעי חול ועכשיו לא נכנס כסף זר למדינה, הבריחו ומוטטו קבלנים אז עכשיו גם אין בניה. וגם תקעו תמא 38/2 עם חסמים והחלטות הזויות. ובקיצור, כחלון והאוצר עשו כול מה שאפשר כדי לקלקל ולקבל עוד מיסים.
  סגור
 • 1.
  השרפות יגרמו למחסור בדירות. מי שדירה מס 3 שלו
  שריפה 24/11/2016 17:24
  הגב לתגובה זו
  9 8
  נשרפה יאכל אותה כפול
  סגור
 • עכשיו אחרי השרפות
  תנו חיוך 27/11/2016 01:54
  הגב לתגובה זו
  1 3
  בכל הארץ המחירים יעלו כי יהיה חוסר יותר גדול
  סגור
 • למה כפול? יש לו עדיין 2 דירות (ל"ת)
  אובך 25/11/2016 13:49
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור