ההסבר של ד"ר מיכאל שראל לקפיצה האחרונה במחירי הדירות - והגרף שהוא הסיוט המתמשך של הזוגות הצעירים

באוצר מספרים על אינדיקציות להאטה בשוק הדיור, מבט על הגרף המצורף מספר את כל הסיפור
 |  (47)
מיכאל שראל, צילום: Bizportal
מחירי הדירות לא מפסיקים לטפס. לפי נתון הלמ"ס שפורסם אתמול, מחירי הדירות זינקו בחודש החולף עוד 1.3% ורשמו בכך את העלייה החודשית החדה מאז 2013. מבט חטוף על הגרף המצורף מבהיר מעבר לכל ספק, עליית מחירי הדירות נמצאת בעיצומה ולמרות ניתוחי האוצר על יציאת המשקיעים מהשוק ואינדיקציות נוספות להאטה בענף - בחודשים האחרונים אפילו ניכרת האצה מחודשת בעליית המחירים. בשיחה עם Bizportal התייחס ד"ר מיכאל שראל, ראש פורום קהלת ולשעבר הכלכלן הראשי באוצר, לאותה האצה בעליית המחירים, כמו גם להצעות שעלו לאחרונה בנוגע לחלופות השקעה בדירות.
לחצו להגדלה:
מה הערכה שלך לגבי כיוון מחירי הדירות? "זה שהמחירים עלו ב-100% ב-10 השנים האחרונות זה לא אומר שימשיכו לעלות ב-10 השנים הבאות. המחירים גבוהים ויש סיכוי שבעתיד המחירים יהיו פחות גבוהים והשאלה שעולה היא בעיקר האם זה יקרה באופן הדרגתי או במהירות, וזוהי שאלה שקשה לדעת ולנבא. גם יכול מאוד להיות שהמחיר יקפא והאינפלציה תשחק אותו".
ההאצה האחרונה בעליית מחירי הדירות מפתיעה אותך? "העלייה האחרונה של 1.3% היא לא מפתיעה. מדיניות האוצר היא מדיניות שההשפעה שלה על המחירים הולכת לשני הכיוונים. ישנן פעולות בצד ההיצע ורפורמות בתכנון וכדומה שמגדילות את ההיצע, ומצד שני 'מחיר למשתכן' שמגדיל ביקושים. כמו כן, ייתכן שגם מחיר למשתכן מקטין את ההיצע בגלל השיווק הממוקד למחיר למשתכן בקרקעות המדינה. כלומר, מגדילים גם את ההיצע וגם את הביקוש ובטווח הקצר ניתן להניח שמחיר למשתכן דווקא מעלה את המחירים".
"בראייתי צריך להפסיק את תכנית מחיר למשתכן. אם רוצים לעזור לצעירים ללא דיור, אפשר לתת להם צ'ק של 200 אלף שקל וכך תגדל הרווחה בהרבה, ואם ירצו יקנו דירה ויבחרו את הדירה שמתאימה להם. הרכישות רק מקבלן אינן הגיונית. אפשר שאותו הזוג גם יחליט להשקיע בחינוך לילדים. ניתן לעשות הגרלה למי שעומד בקריטריונים של מחיר למשתכן וכל מי שיזכה יקבל צ'ק של 200 אלף שקל וזה פשוט בהרבה מהמכרזים עם הקבלנים".
מה דעתך על החלפות שבוחן כחלון להשקעה בדיור? "ראיתי את הפרסומים השונים, ההצעה הסבירה, למרות שהיא לא קלה ליישום, היא להנפיק אג"ח מדינה שיוצמד למחירי הדירות. יש עם זה בעיות, למשל שמדד מחירי הדירות של הלמ"ס מתעדכן לאחור וצריך לחשוב איך לעשות את זה בצורה נכונה וזה מצריך היערכות כך שאי אפשר לעשות את זה מהיום למחר אבל תוך מספר חודשים זה בהחלט אפשרי. הטענות שהועלו נגד ההצעה הזו שהדבר מהווה סבסוד של הממשלה וסיכון גדול, הן פשוט לא נכונות. ראשית, אם יהיה צפי לעליית מחירי הדירות מעבר לעליית המדד, אז הדבר יתבטא בקופון של איגרת החוב. אז אין פה סבסוד אלא תמחור על בסיס ציפיות השוק. מעבר לכך, המדינה יכולה כמובן לשלוט על היקף הסדרות וזאת בהתאם לניהול הסיכונים. המדינה כל חודש מנפיקה סדרות אג"ח מסוגים שונים, ואין שום סיבה שלא יונפקו סדרות אג"ח צמודות למחירי הדירות שאגב הן לא בהכרח יותר מסוכנות עבור המדינה מסדרות אג"ח אחרות. יותר מזה, ככל שהביקוש לאג"חים האלו יהיה גבוה יותר, כך המחיר שלהן יהיה גבוה יותר והמדינה תוכל לספק אותן במחיר גבוה יותר ולכן תרוויח מכך ומהבחינה הזו המוצר הזה בכלל עשוי להוזיל עלויות".
"במקרה של עלייה חדה במחירי הדירות שהרבה מעבר לצפי המוקדם, אז המדינה תצטרך לשלם סכום גבוה יותר כאשר הקרן תגיע לפירעון, אבל גם זה לא ממש נורא כי יש פה גידור טבעי כי כאשר מחירי הדירות עולים אז יש גם הכנסות גבוהות בהרבה ממסים, אז המדינה תשלם יותר אבל זה יהיה בתקופה של גידול בהכנסות ממסים". 
מה קורה אם מדד מחירי הדירות יורד? "במידה ומדד מחירי הדיור יירד, איגרת החוב תרדנה והמשקיע עשוי לקבל הפסדי הון ובכך המדינה תחסוך את תשלומי הקרן. לדעתי ייתכן ומחירי הדירות יירדו, נוכח העובדה שהתרחיש הזה קרה, בין 2006-2010 מחירי הדירות ירדו  בארה"ב בכ-30% והיו מדינות שירדו בכ-50%. להגיד שפה זה לא יקרה אף אחד לא יודע ואי אפשר לפסול אפשרות זו על הסף". 
"היתרון הגדול של הנפקת אג"ח מוצמד לדיור, הוא ההשפעה בציבור. היום מי שרוצה להשקיע בצורה שמייצרת לו הגנה מעליית מחירי הדיור, אין לו ממש דרך לעשות זאת. הנפקת אג"ח צמוד למחירי הדירות נותנת פתרון לעניין הזה. במקרה שאדם רוצה לרכוש דירה בעוד נניח כ-10 שנים, הוא לא יוכל לעשות זאת אלא על ידי קניית דירה שהיא מאוד בעייתית, צריך סכום גדול של כסף וצריך למנף על ידי משכנתא, בכדי לקנות דירה ולכן השקעה בדירה ספציפית יכולה להתנהג שונה מכלל מחירי הדיור והאג"ח מאפשר אלטרנטיבה ראויה". 
מה דעתך על הרעיון של 'פקדון בנקאי' מוצמד למדד מחירי הדירות ומוגבל למי שימכור את דירותיו? "כל ההצעות לצ'פר מי שמוכר דירה להשקעה הן לא נכונות ולא צודקות. נותנים צ'ופר למי שיש ריבוי נכסים. לדעתי לא צריך להעניש (כלומר מיסוי דירה שלישית שאני נגד כך), וגם לא צריך לתת צ'ופרים. כל אחד יכול להשקיע איפה שהוא רוצה ורואה לנכון והמדינה לא צריכה להתערב בכך".
"זוהי אשליה לחשוב שזה מה שיוריד מחירים וזוהי הוצאה פיסקלית למדינה - אין בכך היגיון וזה לא ראוי ולא יעיל. מבחינה חברתית זה יגדיל את הפערים בחברה כי הסבסוד הולך לאלה שיש להם יותר. אין בכך הגיון כלכלי, נניח אדם מחזיק 5 דירות שמושכרות, יש אשליה שאם ימכור כמה מהדירות האלה אז היצע הדירות יגדל ומחירי הדירות יירדו. האשליה הזו חסרת כל הגיון. זה היה קורה אם הדירות של אותו אדם היו ריקות, אבל הן מושכרות ולכן היחס בין מספר הדירות ומספר משקי הבית לא ישתנה. בעל הדירה יהיה בעל פחות דירות ומי ששוכר יצטרך למצוא דירה או לקנות. זוהי אשליה שלא ברור מה ההתעקשות עליה". 
אבל הציבור, הוא רוצה 4 קירות ולא נייר ערך. "אם הציבור רוצה השקעה מוחשית, זו זכותו, אבל אני לא מבין למה המדינה צריכה לעודד את זה. היום היא מעודדת את זה בשתי הטבות: הראשונה זו הטבת המס לדירה יחידה שהיא אחת ההטבות הגדולות במשק ומתקרב להטבת המס על החיסכון לפנסיה. מי שקונה דירה עד 4 מיליון שקל בקושי משלם מס ואין בכך הגיון. ההטבה השנייה היא תכנית 'מחיר למשתכן' שבה מסבסדים דירה יחידה להרבה מאוד אנשים בעלות עצומה למשק שתפגע קשות בהכנסות המדינה בעתיד. משיווקי קרקע והעברת רווחים מרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) שלבסוף יתבטא במסים גבוהים יותר. העלות היא עצומה. מה שאטרקטיבי בתרגיל הזה, הוא שלא נרשם מידית בתקציב המדינה אלא רק בעוד כמה שנים ולכן הפיתוי הגדול בסבסוד הקרקע במחיר למשתכן – תוך שכולנו נושאים בעול הסבסוד".
"הראייה הזו שזוגות צעירים ומשפחות צעירות מאושרות מכל הבחינות והדבר היחיד שחסר היא דירה – מנוגד לכל ההנחות של הכלכלה. אם זה היה נכון היו מקטינים הוצאות אחרות ומאפשרים לקנות דירה. משפחות מתקשות לקנות בגלל שחיקת השכר והדרך לסייע היא על ידי פעולות שייצרו פריון מוגבר ועליית התוצר לנפש ואז הזוגות יוכלו להשתמש בהכנסה הפנויה שתיווצר". 
בוא נדבר עוד קצת על נושא המיסוי של דירה שלישית. "יכול להיות שהמיסוי דירה שלישית יגרום לחלק מהמשקיעים למכור דירה אך לא יוגדל היצע הדירות כי גם השוכר צריך דירה. למעשה רק יקטין את הדירות להשקעה ואת שוק השכירות וידחוף אנשים שלא רוצים לקנות דירה ומתגוררים בשכירות ללכת לשוק הדיור". 
"היום נניח 70% מהאנשים גרים בדירות בבעלותם ובעקבות המיסוי זה יגדל ל-80%. אלה שלא גרים בדירה בבעלותם, אולי טוב להם כי כאמור ישנן עלויות רבות ברכישת דירה, חוסר גמישות במעברים בשוק העבודה. כמו כן, כל הנושא המינוף וכניסה למשכנתא זוהי דחיפה בכוח לרכישת דירה. אין בכך שום מטרה כלכלית או חברתית".
"כשאנשים משקיעים בשוק ההון ולא בבטון – יש בכך להביא לכדי צמיחה גבוהה יותר והם מממנים בעצם כך השקעה של פירמות ומפעלים ודברים נוספים שמביאים לצמיחה ותעסוקה. המסים על הבורסה גבוהים וגם על דירה שנייה. אך על הדירה היחידה אין מסים – זוהי העדפה של המדינה שכולם יקנו דירה ללא סיבה הגיונית".
תגובות לכתבה(47):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 37.
  כחלון מוציא גזירות כנגד מעמד הביניים בלבד ומתגמל את בעל
  נטע 21/11/2016 07:22
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ההון. בינתיים הבריח את רוכשי הדירות, את משקיעי חול, פחות ופחות כסף נכנס למדינה מחו"ל ומנדלן, ובינתיים הקבלנים מתמוטטים והוא דואג לפצות את הבנקים שנותן להם להשתולל עם ריבית המשכנתאות וככה מבריח גם את הזוגות הצעירים, ובסוף נשאר עם מחירים גבוהים, 0 בניה, הומלסים לרוב ומשק במיתון כבד. אבל אךלל דאגה, הבנקים פורחים, החברים של כחלון משכירים עשרות יחידטות דיור בווילות מפוצלות בלי אף שקל מס, גם לא על שכירות, וכברת כהן נחנקת עם קנס דירות ו-4 ילדים ללא דירות שגארים בשכירות שאותה היא מממנת......
  סגור
 • 36.
  חלמאות - דחוף לבטל את מס יסף על מכירת נדלן
  לא אמכור 18/11/2016 09:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לא הגיוני שרוצים לעודד מכירת דירות רו מגרשים לבניה . ומצד שני יש מס יסף על מכירת נדלן ועכשו גם רוצים להגדיל אותו מ 2% ל 3%. פרטי שמוכר דירה או מגרש לבניה - זו לא הכנסה שוטפת !
  סגור
 • 35.
  שוחד בחירות של כחלון
  ירון 17/11/2016 21:20
  הגב לתגובה זו
  3 1
  מחלק כסף לבוחריו ושודד את הקופה הציבורית! מה ההבדל בינו לבין ש"ס והחרדים?!
  סגור
 • 34.
  שוחד בחירות של כחלון
  ירון 17/11/2016 20:59
  הגב לתגובה זו
  2 1
  מחלק כסף לבוחריו ושודד את הקופה הציבורית! מה ההבדל בינו לבין ש"ס והחרדים?!
  סגור
 • 33.
  תמיד ידאג לרושש את העני אפשר לסמוך עליו (ל"ת)
  אוהב עשירים 17/11/2016 13:48
  הגב לתגובה זו
  3 3
  סגור
 • 32.
  איש ללא אמפטיה פשוט בוק להזהר מעצותיו (ל"ת)
  הזהיר 17/11/2016 13:44
  הגב לתגובה זו
  2 4
  סגור
 • 31.
  מחירי הדירות בנסיגה בדרך למפולת
  דירת"א 17/11/2016 11:29
  הגב לתגובה זו
  4 5
  וכל מי שחושב אחרת לא יודע מספיק נתונים. כיום יש היצע גדול יותר מהביקוש. נוסיף למאזן את בעלי הדירות שרכשו כבר דירה בבנייה אבל טרם מכרו את דירתם ונקבל תוספת של היצע בלתי ידוע .
  סגור
 • 30.
  כחלון
  סירי 17/11/2016 11:15
  הגב לתגובה זו
  6 1
  כחלון נירא יותר ו יותר כמו פילישוק
  סגור
 • 29.
  הריביות על המשכנתאות טסה בשנה האחרונה כחלון נלחם את מלח
  כלכלן 17/11/2016 11:13
  הגב לתגובה זו
  5 1
  כחלון נלחם את המלחמה של אתמול הבנקים מווסתים את הלווים ומעלים את רך הכניסה לזוגות הצעירים מיסוי דירה שלישית עלול ולצערי יגרור את שוק הנדלן לסחרחרה גדולה יחד עם עליית התשואות בארהב ועליית הריביות בישראל צפו לזינוק דו ספרתי במחירי השכירות ב2017 מיסוי דירה שלישית יוסיף המון שמן על המדורה הזו
  סגור
 • 28.
  כחלון = אסון , גפני ,ביטן לפיד נסו להציל המדינה ממנו
  רוני 17/11/2016 08:11
  הגב לתגובה זו
  4 4
  חברים נסו להציל המדינה מכחלון ,ראו כמה אנשים אומרים שהוא טועה , מיסוי דירה שלישית לא יפתור הבעיה זהו מס גזל לא הוגן לחלוטין שיגרום לתביעות נגד המדינה , המדינה רק תפסיד מכך . אנשים השקיעו את כספם בדירות כדי לא לסמוך על המדינה , כיצד ניתן להטיל מס על החזקת רכוש , תעלו מעט את השכירות וסיגרו עניין ולבנתים תפשירו קרקעות ותסיעו לקבלנים , כלכלת מדינה בנוייה קודם כל על בנייה , אם הבנייה תיפול המדינה תקרוס , כחלון תתעורר
  סגור
 • טען עוד
 • "השקיעו" בדיקות כדי לגזול ללא מס ורחם (ל"ת)
  גועל נפש 17/11/2016 13:46
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • כחלון מלך להציל מחזירים כמוך (ל"ת)
  אנטי חזירים 17/11/2016 13:45
  הגב לתגובה זו
  2 3
  סגור
 • 27.
  ההצע התאים עצמו לביקוש. בונים פחות כי יש פחות קונים.
  בן אהרון. 17/11/2016 05:20
  הגב לתגובה זו
  2 2
  המשקיעים יצאו מהשוק וזה ברור. חברות ביצוע פושטות רגל ע״י הן לא מכסות את העלויות. בינתיים לא רואה את הסינים באים כי אין להם קריות לבנות בדיוק כמו שאין לחברות הישראליות קרקעות לבנות.
  סגור
 • 26.
  הקבלנים לא מוכנים להתנדב להפסיד כסף. (ל"ת)
  בן אהרון 16/11/2016 22:33
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • 25.
  שראל ממשיך לעבוד בעבור אותם אנשים שלמענם
  חנן 16/11/2016 22:15
  הגב לתגובה זו
  1 1
  התפטר.
  סגור
 • 24.
  הפיתרון. שיווק קרקעות בזול ותנופת בנייה (ל"ת)
  יחזקאת 16/11/2016 19:54
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 23.
  זה הרבה יותר עמוק מזה
  אחד 16/11/2016 19:42
  הגב לתגובה זו
  6 6
  ד"ר שראל לא מבין את המהות של מחיר למשתכן: כחלון זיהה את המפתח למחירים המטורפים וקוראים לו ספסרות: פעם של המדינה בקרקעות ואח"כ של אזרחים המספסרים בדירות. כחלון מצליח לעצור את השיטה ומנחיל מורשתץ בה המדינה לא מספסרת בקרעות מחד ולא מאפשרת ספסור של הקבלנים מאידך וקוראים לזה "מחיר למשתכן" ברגע שהעניין יתפוס תאוצהתנוצח השיטה. הרעיון הוא לא לתת דמי כיס לתפרנים אלא לשבור את המעגל להנחיל שיטה הוגנת ואת זה ד"ר שראל לא ראה.
  סגור
 • המדינה לא הפסיקה לספסר בקרקעות ולכן זו התוצאה.
  בן אהרון 17/11/2016 05:17
  הגב לתגובה זו
  5 1
  המדינה משווקת רק בתוכנית מחיר למשתכן ומייבשת את יתר השוק !!! זה ברור שאם יש מחסור ואין קרקעות לבנייה חופשית המחירים יעלו והם אכן ממשיכים לעלות.
  סגור
 • מכירת קרקע במכרז הופכת אצלך לספסרות
  אלי 16/11/2016 23:35
  הגב לתגובה זו
  5 1
  וחלוקת קרקעות מדינה חינם לחלק מהציבור זה לא נראה לך מושחת
  סגור
 • מיסי הנדלן המטורפים מקפיצים את מחירי הדירות ללא הצדקה
  בני 21/11/2016 07:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יותר משליש המחיר הוא מיסים, לפיד ניסה לתקן ע"י חוק מע"מ 0, כחלון הוא פשוט 0......
  סגור
 • 22.
  שראל חכם וישר ובעל ידע רב
  משה 16/11/2016 19:37
  הגב לתגובה זו
  3 4
  מה שמדאיג זה שיש בקושי בקושי כמה שראלים, וכך נראית המדינה. בכל תחום.
  סגור
 • 21.
  הפתרון למשבר פשוט - פטור ממס רווח הון למי שאין לו דירה
  דודו 16/11/2016 19:17
  הגב לתגובה זו
  6 2
  ז"א יכול להשקיע בבורסה כאוות נפשו ולא ישלם שקל מס. יוכל לקנות קרנות ריט ולקבל תשואה על השכרת דירות בלי לשלם מס. וכו וכו'. כמובן צריך להגביל את הפטור עד רווח מקסימלי לשנה.
  סגור
 • 20.
  הכול נופל שקרן אתה שראל זבל נופלים לך הביצים אנטרסנט (ל"ת)
  חווה 16/11/2016 17:54
  הגב לתגובה זו
  2 6
  סגור
 • 19.
  מחירי הנדלן בדרך להתרסקות
  יורם 16/11/2016 17:46
  הגב לתגובה זו
  12 11
  השאלה בכמה ירדו ובאיזה קצב
  סגור
 • 18.
  שראל טועה בנוגע ל 3 הדירות
  יואב 16/11/2016 17:21
  הגב לתגובה זו
  5 10
  וזאת בגלל שכאשר אדם שיש לו דירות שהוא מוכר אותם אזי מי שהוא קונה אותם , וסביר להניח שבגלל שמשקיע מוכר אזי משקיע חדש לא ירכוש בגלל תנאי השוק החדשים והמיסוי ומשקיעים , מה שיקרה זה שמי שירכוש את הדירה זה אותו משהוא שאין לו דירה ואז נכון שהדירה תצא משוק השכירויות ויהיו פחות דירות להשכרה אבל זה יגרום לכך שכאלו שהיו שוכרים יהפכו לבעלים ואז כמות השוכרים על ההיצע הקיים לא תגדל אלא לא תשתנה כלל - כמו משחק סכום אפס .
  סגור
 • זה בדיוק מה שהוא אומר
  מ 26/12/2016 08:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא משנה מה החוק לא ישנה את היצע, המחיר נקבע בהיצע ולא בפעלוח בין כמה משקיעים או בעלי דירות יש.
  סגור
 • 17.
  זה לא אריה מליניאק (-: תסתכלו שוב על פניו (ל"ת)
  הצלף 16/11/2016 16:18
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • 16.
  יש פתרון מיידי
  גולן 16/11/2016 16:14
  הגב לתגובה זו
  14 1
  והוא הורדת המס על הבורסה. גם יעביר את משקיעי הנדלן לבורסה וגם יגדיל את הכנסות המדינה מהבורסה.
  סגור
 • 15.
  שראל-מפלט שפיות
  יפה 16/11/2016 16:08
  הגב לתגובה זו
  8 3
  אכן אין לדעת מה ילד יום בתחום הדיור,מה שאני יודעת הוא שכמה יותר פשוט ,ככה טוב.ואכן מר שראל ניתח אחד לאחד את ה"פתרונות" שהממשלה וכחלון החליטו עליהם וכיצד היה ניתן לפשט במינימום עלויות ורגולציה ובמקסימום נוחות לחסרי הדיור.שפו
  סגור
 • 14.
  הפתרון העלת הריבית עי הבנקים כולם כבר משקשקים (ל"ת)
  שגי 16/11/2016 15:52
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 13.
  לא עם המשכרת 5 אלף ישכירו דירה (ל"ת)
  די לבלבל 16/11/2016 15:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 12.
  הוכיחה את עצמה כגרועה ביותר. הפסד בטוח ועוד לשלם
  השקעה בשוק ההון 16/11/2016 15:38
  הגב לתגובה זו
  4 4
  מיסים ולהסתכן. שראל אומר שהשקעה בשוק ההון תגרום לצמחיה כלומר אנחנו מלוים את כספנו לחברות בזול. שראל שכח את המס שהועלה בבורסה והריץ את כולם לנדלן. ואת שישנסקי על הגז שגירש את המשקיעים ואת שישנסקי על כיל שנתן מכת מוות סופית לכיל. ושכח את דברי חברו לפיד שאמר שכעת הממשלה תקבל דיבידנדים מכיל ולא המשקיעים. אז למה שנשקיע בשוק ההון כדי לתרום את כספנו . תתרום אתה
  סגור
 • 11.
  אם תיתן צ'ק של 200 אלף מחירי הדיור יעלו ב 200 אלף
  זאת לא הדרך 16/11/2016 15:36
  הגב לתגובה זו
  16 3
  בניה מסיבית באיזורי הביקוש היא הפיתרון הבלעדי.
  סגור
 • לא בהכרח שכולם יקנו עם הכסף דירה, ועכשיו. (ל"ת)
  כס 16/11/2016 16:55
  הגב לתגובה זו
  20 0
  סגור
 • אתה חושב שהוא לא יודע את זה? אינטרסנט שמקבל פה
  ז 16/11/2016 16:11
  הגב לתגובה זו
  43 2
  במה כמו השמאי ההוא.
  סגור
 • 10.
  לתת שיק בהגרלה. עוד פטנט מהראש היהודי הגאוני
  הראש היהודי 16/11/2016 15:33
  הגב לתגובה זו
  14 1
  נוסח חכמי חלם. לא מספיק לכם שאנחנו משלמים על גן ילדים לגיל 3 לכל ההחיים עכשיו צריך לתת ללוזרים שלא קנו דירה שיק. לא חסר דירות 2 חדרים ו 3 חדרים וגם במרכזי ערים שהלוזרים יקנו דירות ויחסכו כסף . לא רוצה לתת להם גן חינם וגם שיק . השלב הבא מכונית וולוו על חשבוני. ששראל וכל חברי הכנסת יוותרו על ההעלאה של 1500 שח לחודש שזה מחצית שכר דירה צנועה במרכז ויחלקו בהגרלה ללוזרים.
  סגור
 • 9.
  אתה יכול להגיד בלי להתבייש ,שיש להפחית את המס על הבורסה (ל"ת)
  לכלכלן שראל 16/11/2016 15:31
  הגב לתגובה זו
  7 1
  סגור
 • 8.
  משך מכירה ממוצע של דירה 13 חודש! השוק מת!!!
  אדם 16/11/2016 15:11
  הגב לתגובה זו
  15 9
  הנתון הזה אומר שהשוק מת!! קשה מאד למכור דירה במחירי חלל.
  סגור
 • 7.
  די כבר לבלבל את המוח עם הנדלן הזה מספיק! כמה אפשר?!
  ג 16/11/2016 15:04
  הגב לתגובה זו
  18 26
  כל רגע תביאו עוד אינטרסנט ?! את הכותרת של השמאי ההוא אתם משאירים מהבוקר אין דברים יותר חשובים מדעה של איזה שמאי מוטה אינטרס?! די מספיק כבר אני אומר לכם אני לא אקרא פה יותר בא כבר להקיא , זה נראה כמו אתר נדלן שופר של אינטרסנטים. מספיק
  סגור
 • 6.
  אחרי הקריסות של הקבלנים
  קבלן 16/11/2016 15:00
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אחרי הקריסות של קבלנים גדולים כדוגמת מליבו ואחרים נראה עוד עלייה של מחירים וקושי של יזמים לבנות פרוייקטים שהרי הם יזמים ולא קבלנים בקיצור לקנות דירה רק אצל יזמים שהם קבלנים
  סגור
 • 5.
  למה לא , בואו נממן את אלו שעושקים אותנו ?
  בני 16/11/2016 14:57
  הגב לתגובה זו
  4 5
  מה ששראל מציע שניתן את הכסף לחברות שגם ככה עושקות את כולם על מנת שימשיכו לעשוק אותנו עצה לכתב תפסיק לראיין אותו הוא לא שווה את זה
  סגור
 • 4.
  ההצעה של שראל היא גרועה
  אבי 16/11/2016 14:53
  הגב לתגובה זו
  8 5
  א. הקבלן יודע שהם מקבלים צק , ולכן הוא יעלה מחירים בגובה הצק ב. השיטה של הצק נוסתה הרבה שנים ללא הצלחה זה היה נקרא מענק ( לא הוריד בשקל את מחירי הדירות ג. 200 אלף שקל במחירי דירה של 3-4 מליון זה בדיחה גרועה אם כבר תיתן צק של 2-2.5 מליון שיוכלו לקנות ד. מה זה שישקיעו בילדים ? ומה יעשו הילדים שלהם יחיו בזבל? שראל מפמפם את ההצעה שלו למענק של 200 שקל כבר שנים רבות , הוא לא מבין עד כמה שהוא לא מבין כלום בכלכלה , וזוהי הסיבה שהוא כבר לא נמצא באוצר
  סגור
 • מעניין מי נתן לשראל את הרעיון הזה..ממש מעניין
  /// 16/11/2016 15:23
  הגב לתגובה זו
  6 6
  מעניין איך זה שביזפורטל כל הזמן נותנים במה לשראל ולארז כהן..ממש מענייין....
  סגור
 • 3.
  ולהאמין לקומיסר הנתונים באוצר (ל"ת)
  תמשיך לחלום 16/11/2016 14:50
  הגב לתגובה זו
  3 4
  סגור
 • 2.
  מדוע כחלון דוחה את יישום התיקון 101 - רפורמת הפרגולות
  משה 16/11/2016 14:37
  הגב לתגובה זו
  4 2
  למה אף אחד לא נותן את הדעת על כך???
  סגור
 • 1.
  אבל לפי הלמס המחיר ירד לא עלה , על מי אתם עובדים
  עומר 16/11/2016 14:28
  הגב לתגובה זו
  15 6
  משחקים בנתונים. המחיר ירד ב0.3 אחוז מחודש שעבר משקרים לכם בפנים זה פלילי
  סגור
 • עובדים עלינו בעיניים עם המדד
  כלכלן 16/11/2016 16:02
  הגב לתגובה זו
  11 0
  המדד משקלל את מחירי השכירות לדיור ולא מחירי מכירה של הדיור בגלל זה אין עליה במדד מחירם לצרכן בשנים האחרונות ולעומת זאת שוק הדיור עולה בלי לעצור כבר כמה שנים. למדינה יש תשלומים צמודים למדד כגון אגח"ים והאינטרס שלה לשלם פחות. המדד מווסת ע"י המדינה.
  סגור