חברי ועדת הכספים דורשים תשובות מפלוג על התייקרות המשכנתאות: "לא זכינו לתשובות הולמות"

 |  (9)
קרנית פלוג, צילום: לילך צור; יח"צ
חברי ועדת הכספים הביעו הבוקר (ג') בתחילת הישיבה, תרעומת בעקבות הדיון שהתקיים בוועדה אתמול בנוגע לריביות על המשכנתאות וטענו שנגידת בנק ישראל לא סיפקה תשובות ופתרונות למצב שנוצר שמקשה עוד יותר על זוגות צעירים ברכישת דירות. בעקבות הדברים מצד חברי הוועדה, היו"ר, ח"כ משה גפני, צפוי לשוחח עם הנגידה פלוג ואף ידרוש ממנה לשוב לוועדה עם תשובות בעקבות הדברים שעלו בדיון. 
ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) אמר היום בדיון: "נגידת בנק ישראל אפילו לא אמרה לנו שהיא תבדוק את הנושא למען אזרחי ישראל. אני מקבל טלפונים מאזרחים וזוגות צעירים בעקבות המצוקה עקב התייקרות הריביות. אנחנו שליחי הציבור ולא נתנו לו קרן אור". לוי קרא ליו"ר הוועדה, "לייזום דיון בהקדם ושייצא מכתב מטעם הוועדה. "היה דיון פורה אך הנגידה מרחה אותנו ולא זכינו לתשובות הולמות. שהיא תחזור לכאן עם תשובות ולדיון נוסף".
ח"כ יצחק וקנין (ש"ס): "בבנק ישראל לא רוצים להוריד את מחירי הדירות. אני עוקב אחרי הדיונים האלה כבר שנים. זה כל הסיפור". ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני): "באופן חריג, יש כאן הסכמה נדירה בין קואליציה ואופוזיציה שיש לטפל בעניין ולכן יש לנהל מאבק בעניין גם אם בסופו של דבר לא נצליח".
תמך בדבריו ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) שאמר כי אכן נדרש לחזור ולקיים דיון שבו יינתנו תשובות ברורות כיצד מטפלים בנושא. ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו): "הצעירים הפסידו במצטבר 5 מיליארד שקל בשנה האחרונה לטובת הבנקים בגלל הצעדים שנקט בנק ישראל".
יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) השיב לחברי הכנסת: "אין ספק שיש כאן בעיה מורכבת וקשה ואני לא ארפה מהעניין. הבנקים עובדים באופן חמור על ציבור נוטלי המשכנתאות, בין השאר ע"י מניעת כניסת ייעוץ משכנתאות חיצוני לפגישות עם נציגיהם. אני לוקח את הדברים לתשומת ליבי ואני אדבר עם הנגידה. הדיון של אתמול חשוב וטוב שזה הוצף, אך זה לא מספיק ולא בנק ישראל לבדו, אלא גם האוצר וגם משרד השיכון. ועדת הכספים לא תרפה מהנושא ונאבק למען האפשרות שזוגות צעירים יוכלו לרכוש דירה במחירים שפויים".
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  נכון אבל
  י 15/11/2016 17:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הזכות הבסיסית לשוק תחורותי לא קיימת! לוקחים את החוקים הבולשביקיים שהיו ןמסןבבים אותם כך שיעבדו לטובת בעלי ההון . 0 תחרות בשוק ביחד עם 0 פיקוח = 100% רווח
  סגור
 • 6.
  פשוט
  ח 15/11/2016 14:34
  הגב לתגובה זו
  4 0
  קרטל הבנקים בגיבוי משרד האוצר וה"מפקחים" שמכינים את המשרה הבאה באחד הבנקים ... 0 תחרות 0 פיקוח התוצאה הבנקים משמנים על חשבון הבשר שלנו..
  סגור
 • 5.
  איזה הסברים הם צריכים? הסכם תיגמול - זה ההסבר. (ל"ת)
  מסביר 15/11/2016 14:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  משכנתא של מליון ש"ח הם כנראה לא חשבו שאי פעם
  כשהם לקחו 15/11/2016 12:51
  הגב לתגובה זו
  3 1
  הריבית תעלה. כעת הם רוצים גם דירות חינם וגם משכנתא בלי ריבית ובלי להחזיר כל החיים. שיתחילו למכור את הדירות שלהם כי הם לא יעמדו בהחזרים היכונו לאם המושבות ריקה . מזל שיש להם 2 מכוניות שיוכלו למכור אחת ואז ישאר להם 400 אלף שח לקנות אגח של כחלון.
  סגור
 • 3.
  הם בלחץ לא קונים דירות (ל"ת)
  הבלון בדרך לפיצוץ 15/11/2016 12:30
  הגב לתגובה זו
  4 2
  סגור
 • 2.
  אני לא מבין מה הבעיה
  נכה מחוסר דיור 15/11/2016 12:11
  הגב לתגובה זו
  3 2
  אני לא רוצה שיקנו דירות כדאי שיהיו ירידות בביקושים מי שמוכן לשלם את המחירים של היום מטורף
  סגור
 • 1.
  לא שמעתי אותם בוכים כאשר הבנקים הורידו ריביות
  סטנלי פישר 15/11/2016 12:05
  הגב לתגובה זו
  7 2
  אז כשהבנקים מתאמים ביניהם הורדת ריביות וניפוח בועת הנדל״ן זה בסדר? אבל כאשר הבנקים מנסים לצאת מהשוק המסוכן הזה פתאום יש דרישה לחקור? למה מה קרה? אם חברי הכנסת חושבים שהם יכולים לעשות עבודה טובה יותר מהבנקים, שילכו ויקימו בנק ויתנו משכנתאות בריביות נמוכות. נראה כמה זמן הבנק הזה יתקיים.
  סגור
 • כשהיתה תחרות
  ח 15/11/2016 14:36
  הגב לתגובה זו
  1 2
  אין קשר בין הסיכון לריביות המטורפות שיש היום . גם כאשר הסיכון של הבנקים הוא אפסי (הלוואה על 45% מערך הנכס) הריבית היא עושק .
  סגור
 • אף אחד לא מכריח אותך לקחת משכנתא
  סטנלי פישר 15/11/2016 15:57
  הגב לתגובה זו
  2 2
  ריבית נמוכה אינה זכות יסוד. אם אתה כל כך מתרעם על הריבית, במקום להתבכיין לך תקים בנק שייתן ריביות יותר אטרקטיביות. כולם יבואו אליך ותהיה מליונר. למה אתה מחכה?
  סגור