21:09 הסיבות שהביאו לתנודה החדה הבוקר השווקים, האם יש סיבה לדאגה? >>

19:09 אדובי: הכנסות של 8.7 מיליארד דולר לשנת 2018, מניית החברה מטפסת 11% >>

16:16 הדולר היציג נקבע על 3.50 שקלים, האירו על 4.14 שקלים

15:34 ירושלים: חרדים מפגינים בכיכר השבת וחוסמים את תנועת הרכבת הקלה

14:36 בולטות בת"א: כיל יורדת 2.2%, דלק קבוצה יורדת 1.5%

12:52 רשות ני"ע הגישה לביהמ"ש בקשה להארכת ההגבלות על פילבר >>

12:16 מניית פרוטרום עולה 0.8% ומשלימה עלייה של 40% מתחילת השנה

12:13 מניית סודהסטרים יורדת 2.5% ומשלימה ירידה של כ-5% בחודש האחרון

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
ן"לדנ רודמ

מדור נדל"ן

מדור נדל"ן

תויגתב יכה
הכי בתגיות

רכשו קרקע חקלאית בהרצליה בציפייה לבוננזה - ונשארו עם הפקעת השטח לטובת פארק

היום בית המשפט הכריע כי לא יקבלו פיצוי נוסף. בין הרוכשים במתחם; האחים עופר וכלל ביטוח

 |  7
באזור הביקוש
Share
משקיעים ורוכשי קרקעות חקלאיות רבים מקווים כי יום אחד תופשר הקרקע החקלאית וזו תהיה בוננזה נדל"נית. אבל מה קורה כשהקרקע מופשרת אך לא לצורך מגורים או תעשייה, אלא לצורך ציבורי כמו למשל פארק עירוני. במקרה זה הפיצוי על כך נמוך והנו רק משום ההפקעה של הקרקע ולא על אבדן ערך הקרקע. מקרה כזה בדיוק הוכרע היום (ג') בדיון של קבוצת בעלי קרקעות חקלאיות באזור הכי חם בהרצליה - צמוד לקניון שבעת הכוכבים. 


מדובר בסיפור שמתגלגל שנים ובו כ-370 בעלי קרקעות בהרצליה שקיוו לפיצוי בעקבות הפיכת הקרקע החקלאית שבבעלותם לפארק עירוני, שלטענתם הובילה לאובדן הכנסות שחשבו וציפו להן. בין המערערים לאורך הדרך הארוכה בוועדות הערעור ובתי המשפט, ניתן למצוא גם את האחים עופר הנדסה, יורוקום נדל"ן, כלל השקעות ושורה של אנשים נוספים. על פי ההחלטה שניתנה היום בבית המשפט המחוזי בתל אביב על ידי השופטת מיכל אגמון גונן, נדחתה דרישת בעלי הקרקע להגדלת הפיצוי.

הסיפור של שטח באסה
הקרקע החקלאית המדוברת מכונה "באסה" (ביצה), גודלה כ-720 דונם, והיא נמצאת בתחום שבין שדרות שבעת הכוכבים מדרום לבין רחוב הבריגדה היהודית מצפון, בין פסי הרכבת ממערב לבין רחוב ז'בוטינסקי ממזרח. התכנית משנה את ייעודו של השטח מייעוד חקלאי לשטח ציבורי פתוח לצרכי פארק עירוני, תוך הפקעת כל המקרקעין הפרטיים שבתחומה. כאמור, אין מחלוקת כי הבעלים יפוצו בגין ההפקעה.
 
השאלה לאורך כל ההליכים בוועדות ובבתי המשפט היא האם עומדת זכות פיצוי על "משאלת לב תכנונית המבוססת על ספקולציה ועל ציפייה שנכזבה"
בעלי הקרקעות  בתחומי התכנית לפארק העירוני קיוו לכל אורך הדרך שהקרקע שנרכשה תהפוך לבוננזה ועל כן פעלו באמצעות התנגדויות להפיכת השטח החקלאי לפארק עירוני ואף הצעת תכניות שונות לוועדה המחוזית. משלא הצליחו, הגישו תביעות פיצויים מהוועדה המקומית לתכנון ולבנייה הרצליה בגין ירידת שווי הקרקעות שלהם, עקב אישור התכנית לפארק. הוועדה המקומית דחתה את התביעות, למרות שמחירי הקרקעות היו גבוהים יחסית למחירי קרקעות חקלאיות, וזאת עקב הספקולציות שהן יופשרו לבנייה. בוועדה המקומית סירבו לקבל את מרכיב הציפיות של המשקיעים שהחזיקו באותן קרקעות ככזה שראוי לפצות בגינו (מכוח סעיף 197 לחוק התכנון והבנייה) וכך כאמור, גם השופטת אגמון גונן בבית המשפט המחוזי.כבר משנת 1974 הוחלט שהקרקע תהפוך לפארק עירוני
מפסק הדין עולה שלפי התכנית המנדטורית 'תכנית מתאר הרצליה' שפורסמה באוגוסט 1943 השטח מיועד לאזור חקלאי שבו ניתן לבנות על מגרש מינימלי של 5,000 מ"ר בית מגורים אחד בשטח של עד 150 מ"ר וכן מבני עזר לחקלאות בהתאם לצורך. בשנת 1961 התכנית פורסמה למתן תוקף וביטלה את התכנית המנדטורית לטובת השימושים הבאים: חקלאות וגננות, משתלות וחממות, מטעים, נספחים סככות ומחסנים למטרות חקלאיות. בשנת 1974 הוחלט כי "שטח הבאסה" בהיקף של כ-800 דונם ואשר כולל את מקרקעי המערערים יהפוך לפארק עירוני מרכזי שיכלול שטחים פתוחים ושירותי תרבות, ספורט ונופש לרווחת כלל תושבי העיר והסביבה. לאחר פרסום זה עיריית הרצליה החלה לפרסם מודעות כי "עיריית הרצליה מבקשת בזאת להזהיר את רוכשי הקרקעות בקטע זה כי ייקחו זאת לתשומת לבם". 

תכנית הקרקע "שטח באסה" הופקדה והוחלטה על ידי הוועדה המחוזית כבר בדצמבר 1998 והציגה כי כלל השטח - 717 דונם יועד לפארק, תוך שינוי ייעודו של השטח מייעוד חלקאי לשטח ציבורי פתוח לרווחת תושבי העיר, כאשר לשם כך תוכננה הפקעתם של כל המקרקעין הפרטיים שבתחום התכנית. לאחר שאושרה התכנית בוועדה המחוזית הגישו ערעורים וכן הציעו תכניות חלופיות לבנייה למגורים בשטח של כ-70 דונם משטחו של הפארק. כל אלה נשללו בוועדת הערר בטענה כי "אין משקלו של שיקול זה (רוכשי הקרקעות) גובר על משקלם של צרכי כלל הציבור באזור עירוני זה בריאה ירוקה גדולה ורצופה". 

בשנת 2003 סוף סוף אושרה התכנית ברשומות ובעלי הקרקעות עתרו לבית המשפט המחוזי שלא קיבל ערעורם, וכך גם  על ידי בית המשפט העליון - פרט לדונם אחד שבו ישנו בית של משפחה שהוצא מן התכנית. במקביל המערערים תבעו לפיצויים לוועדת הערר שהתכנסה 6 פעמים לדיון ושמעו באריכות את הטענות, ולבסוף באוקטובר 2013 נדחו על הסף העררים שהגישו.

במאי 2015 הוגשו ערעורים על החלטת ועדת הערר שלא אפשרה פיצוי לבית המשפט המחוזי, אך הפעם מדובר בשלושה מערערים בלבד והוחלט לאחדם לדיון אחד, וגם כאן נשללה האפשרות לפיצוי בגין אבדן ערך הקרקע. 

בערעור של השלושה, השופטת אגמון גונן כתבה כי "לא מצאתי בעובדות, בנתונים ובנסיבות שעליהם הצביעו המערערים כדי לבסס פוטנציאל תכנוני בר פיצוי לאור המבחן שהותווה על ידי ועדת הערר לקיומו של פוטנציאל תכנוני בר פיצוי, והן לאור המבחן הכללי [...] קבלת תביעות הפיצויים שהגישו המערערים והכרה בנזק הנגרם כתוצאה מפגיעה בציפיות גרידא כנזק בר פיצוי, ייפגעו באינטרס הציבורי ובפעילות של תכנון ופיתוח וייצרו חוסר וודאות בנוגע למשמעות הכספיות של אישור תכניות ולכדאיות שבתכנון. זאת, עקב המעמסה הכספית האדירה שתוטל על הרשויות לאור הרחבת מעגל הזכאים לפיצויים והקושי לבחון מראש מהו מעגל הזכאים לפיצויים לפי סע' 197".

מיקום שטח באסה:
 
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לסיכום היומי של תחום הנדל"ן וקבל מידע למשקיע וחדשות מהארץ ומהעולם
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

7 תגובות ב-7 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
7 חיים ברו 02/11/2016 08:32 אחרי שיקבלו פיצויי מזערי ,ויתקבל פסק דין הקרקע תשנה את
ייעודה מפארק למגורים
6 ז 02/11/2016 06:41 איזה באסה להם (ל"ת)
5 מסקנה 01/11/2016 23:06 כשמציעים לך עיסקה שקוראים לה באסה, תוותר מראש (ל"ת)
4 אין שחיתות הפעם 01/11/2016 16:57 רוכשי הקרקע בטח תיכננו לעשות הולילנד 2
נמצא איזה מאכר, נשחד באמצעותו כמה עובדי ציבור, והופ , הקרקרע תשנה את יעודה למגורים. כנראה שאותם עובדי ציבור חשבו אחרת, למזלה של מדינת ישראל.
3 שוחד 01/11/2016 16:26 רבותיי, נא לא לסחוך על שוחד!!! (ל"ת)
2 אחד 01/11/2016 16:17 חצופים - ציפו לפיצוי מהמדינה בגלל ספקולציות של סרסורים
כולם "חשבו" שיעוד הקרקע ישונה למגורים , למרות ששום גורם רשמי לא רק שלא אמר כן, אלא היה כתוב במפורש שהיעוד הוא פארק עירוני. אבל סרסורי הנדל"ן יודעים יותר טוב מכולם: המוכרים מכרו במכיר מופקע בטענה שהקרקע תהפוך למגורים, כמה פראיירים השתכנעו שכך יהיה סופו של דבר וסכימו לשלם מחיר מופקע , ועכשיו כשהפירמידה נגמרה הם רוצים פיצו מהמדינה על זה שהם נפלו בפירמידה. טוב עשתה השופטת שזרקה אותם מכל המדרגות .
1 סרגיי 01/11/2016 16:13 "הכנסות שחשבו וציפו להן" מישהוא התפגר?? תחליפו מספרים
בלוטו שיתאימו לכרטיס שלי... חחחחחחחחחחחחח
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.