ועדת הכספים אישרה: הקלות במס רכישה לנכים עיוורים וחברת 'דירה להשכיר' הממשלתית

 | 
רוכשים דירה
ועדת הכספים אישרה היום (א') תקנות מיסוי מקרקעין שהובאו לוועדה ע"י שר האוצר, אך באופן חלקי בלבד, כאשר אושרו שתי הקלות; נכים ועיוורים ישלמו מס רכישה מופחת בעת רכישת דירה עד למחיר של 2.5 מיליון שקל. החלטה נוספת היא כי החברה הממשלתית 'דירה להשכיר', שיוזמת ומקדמת מיזמי נדל"ן לטובת השכרה לטווח ארוך - תיהנה אף היא משיעור מס רכישה מופחת של 0.5%.
יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), דחה סעיפים בתקנות שהיו אמורים להוביל להעלאת מס הרכישה על משקים חקלאיים, מה שהיה פוגע בחקלאים, וכן העלאת מס הרכישה על קרובי משפחה שמקבלים או יורשים דירה ללא תמורה, שברשותם כבר דירה אחת משלהם. גפני: "במיוחד בעת הזו, לאחר שנים של מצוקה גוברת בתחום הדיור, יש לחפש דרכים להקל ובוודאי שלא להקשות". התקנות שכן אושרו, עברו פה-אחד בוועדה.
ההקלות במס הרכישה 
מהיום, עיוורים יזכו להקלות במס רכישה. בהובלתו, שינתה ועדת הכספים את התקנות ונקבע, כי נכים ומעתה גם עיוורים, ימשיכו ליהנות מפטור ממס רכישה על דירה בשווי של עד 1.6 מיליון שקל, על דירה בשווי שבין 1.6 מיליון שקל ל- 2.5 מיליון שקל ישלמו 0.5% מס רכישה על החלק שמעבר ל- 1.6 מיליון שקל ואילו על דירה בשווי 2.5 מיליון שקל ומעלה ישלמו 0.5% מס החל מהשקל הראשון ממחיר הדירה.
בעניין חברת 'דירה להשכיר', אמר יו"ר מטה הדיור הלאומי במשרד האוצר, אביגדור יצחקי, כי "מדובר בחברה ממשלתית שנועדה לספק פתרונות דיור להשכרה לטווח ארוך ומטרת התקנות, שבמקום שנשלם עבור דירה שהחברה רוכשת מס רכישה גבוה של 5%, 6% או אף 8%, נשלם רק 0.5%, כי זה צורך חיוני".
יו"ר הוועדה גפני תהה, נוכח הצורך החיוני הזה, "מדוע לא לפטור לחלוטין את החברה, שהיא חברה ממשלתית למטרה ראויה, ממס הרכישה?" ויצחקי השיב: "ראשית, תשלום המס מאפשר בקרה ושליטה על רכישת הדירות בעצם קיומו של אירוע המס לרשות המסים ושנית, כי כשמתחילים עם פטורים, אח"כ קשה לעצור את השטף, שכן ישנן עוד הרבה מטרות וצרכים חיוניים".
מנהלת תחום בכירה, מיסוי מקרקעין ברשות המיסים, מיכל סופר: "במס רכישה אין דבר כזה פטור מלא. המדינה פטורה ממיסים רק מכוח הפרשנות אך לא עפ"י החוק עצמו. כשחברה ממשלתית עוסקת במטרה חשובה אז ההקלה הכי טובה שניתן לתת לה, זה חצי אחוז מס, כי אחרת זה עשוי לפתוח פתח לפטור מלא לפרויקטים חשובים אחרים ואנחנו לא רוצים בכך".
נדחתה העלאת המיסוי למשקים חקלאיים 
כאמור, הוועדה דחתה תקנות שנוגעות להעלאת מס הרכישה במקרים של מכירת משקים חקלאיים החל מסך מחיר של 348 אלף שקל מ-5% ל-6%. גפני הודיע, כי בכל הנוגע לחקלאים, ועדת הכספים לא תאפשר להחמיר בשום צורה". הצטרף אליו, סגן שר האוצר לשעבר, ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), שאמר: "גם ככה החקלאות בקריסה. בכל מה שנוגע לחקלאות, פה לא בדיוק הולכים לבנות בנייני פאר. גם אם מאשרים את התקנות, יש לנתק את הקשר לשטחיי העיבוד".
אביגדור יצחקי השיב: "קודם כל, מדובר בזמן מכירה ולא כשאדם יושב על המשק שלו. כלומר, אם אדם רוצה למכור את המשק שלפעמים יש עליו בית ולפעמים גם שניים. כל עוד אדם יושב על אדמתו לא ישלם שקל, אך כשרוצה למכור ולעשות עליה פרצלציה אז ישלם. זה לא קשור לחקלאות. זה שקונה מהחקלאי את הקרקע לא בא לייצר בה חקלאות". גפני בתגובה: "ברגע שהרוכש צריך לשלם יותר כסף, ממילא החקלאי מקבל פחות. זה לא העיתוי לבצע את המהלך. אני מוריד את הנושא מהתקנות הנוכחיות".
עוד כאמור, דחתה הוועדה חלק מהתקנות שנוגע לצמצום ההגדרה של 'קרוב' בנוגע להעברת דירה בין קרובים ללא תמורה. עפ"י רשות המיסים, במקרים בהם דירה לא התקבלה בירושה היא איננה פטורה ממס שבח וממס רכישה, אך במקרה של קרובים יש הקלות ואת זה ביקשו לצמצם והוועדה דחתה את זה לעת עתה.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה