אחמד טיבי בדיון בכנסת: "אלה קורבנות לחם, העובד שנהרג היה יוצא ב-3:00 לעבודה, אתם יודעים מתי הוא חוזר?!"

בכנסת מתקיים כעת דיון לאחר אסון קרית החניון. טיבי למנכ"ל דניה סיבוב: "אני מציע לך קצת צניעות"
 |  (11)
צוותי הצלה, צילום: ענת דניאלי
דיון חירום מתקיים היום (ה') בוועדת העבודה הרווחה והבריאות בכנסת, בעקבות קריסת החניון ברמת החייל בתל אביב. רונן גינזבורג מנכ"ל דניה סיבוס הגיע לדבר בדיון ואמר: "אני רוצה להביע צער על הפגועים ואני חוזר גם הבוקר מהאתר, אנחנו לא עוצמים עין ומסייעים עם הציוד וכל הניתן כדי לנסות ולהציל משם אנשים בהריסות".
גינזבורג הוסיף וציין כי הוא בעצמו מהנדס אזרחי ומנהל עבודה מוסמך. "האירוע הזה קשה לי מאוד. דניה סיבוס תעשה הכל כדי לשתף פעולה עם גורמי החקירה כדי להגיע לחקר האמת. המקרה לא קשור כל כך לבטיחות בעבודה. כפי הנראה, יש כאן כשל הנדסי. הסכמתי להופיע כאן למרות הלחץ הגדול והמצב שאנו נמצאים בו. קשה להתייחס לאירוע עצמו. אינני רוצה לפגוע בחקירה ונעשה הכל לשתף פעולה בחקירה". גינזבורג נשאל על נושא האדריכל במקום מהנדס באתר והשיב: "אני אסביר. הפרויקט הזה נוהל ע"י מהנדס ולא אדריכל". 
"בדניה סיבוס בשנה האחרונה היו אירועי בטיחות ולפעמים על בסיס יום יומי ויש דו"ח מסודר שיוצא על כל אירוע בטיחות. תקלות קורות וכל הזמן. מדובר באתר עמוס בעובדים וצריך לעשות הכל להחזיר את העובדים בשלום לביתם". עוד הוסיף והתייחס לסוגיית התכנון ואמר "התכנון הוא לרוב על ידי מזמין העבודה, אם זו מדינת ישראל או גורמים פרטיים. התכנון מבוצע על ידי המזמין". 
ח"כ אחמד טיבי פנה למנכ"ל דניה סיבוס ואמר: "שמעתי את הריאיון שלך ברדיו והרגשתי מאוד לא נוח. אני מציע לך להיות יותר צנוע כשאתה מדבר יום אחרי אסון כזה וזאת אחרי שבאתר אחר שלך עליו אתה אחראי בחולון, תקרה קרסה. להגיד שהכול שטויות ושאתם שופרא דה שופרא? זה קצת יהיר".
טיבי דיבר גם בחריפות אל שאר הנוכחים בדיון ואמר שמדובר במוות פריפריאלי שאין בו מספיק עניין ציבורי: "יש לי הרגשה של דז'וו, הוועדה עוסקת הרבה בתאונות עבודה וגם אחרי מגה תאונות אין עניין בציבור. אנחנו רואים פה אירוע שממשיך עד כה ועל כן הפעם יש עניין תקשורתי וציבורי, אבל רק הפעם כמעט. בעבר לקרבנות האלה לא היו אפילו שמות והיה מדובר במוות שולי של אנשים מהפריפריה. מוות פריפריאלי אם אפשר לקרוא לזה ככה. בחמש שנים 230 קרבנות. תארו לכם שזה היה בצפון תל אביב, הרשלנות הייתה כמו שהיא היום? העבודה היא ערבית הרשלנות היא יהודית.
"אנשים נאבקים כל יום לשרוד ולהביא משכורת וקראנו להם בערבית – קורבנות פת הלחם. העובד שנהרג מרימא היה יוצא בשלוש בבוקר לעבודה, אתם יודעים מתי הוא חוזר, או מה המשכורת שלו. יש לי רושם שהקבלנים ובעלי העבודה הם עם שלט של לאונרדו דה וינצ'י 'החיים שלנו נוצרים על ידי מותם של אחרים' וזה נורא. דיברו איתי מהמשפחות ומשפחה של אחד הנעדרים בהריסות. מה אפשר לענות להם?" סיכם טיבי. 
צו איסור הפרסום לחקירה
סנ"צ איריס ברק
מאגף החקירות במשטרת ישראל אמרה בדיון שאין באפשרותה  להתייחס לפרטי החקירה וזאת בעקבות צו איסור הפרסום שהוטל על החקירה. "הניסיון המצטבר מוכיח שקשה לאסוף ראיות באופן שיאפשר מיצוי החקירה וחקר האמת בחקירות מסוג זה. ביקשנו למצות את החקירה ומבלי לחשוש משיבושה ועל כן התקבלה ההחלטה שתתקיים תחת איסור פרסום".
"תסכימו איתי כי האינטרס הוא חקר האמת. הצורך בצו איסור פרסום נדחה כל העת כי אנו מחויבים לכך, תוך שהכוונה היא לאפשר למשטרה לחקור. בסוף חודש יוני שר הפנים ביצע דיון בנושא חקירות מהסוג הזה, המשטרה גם בוחנת אפשרות להקמת יחידה ארצית שתעסוק בתאונות בתחום הבנייה ואפשרויות נוספות נבחנות כמו חיזוק המחוזות" ,אמרה ברק.
עו"ד אמנון כהן ממשרד הבינוי והשיכון אמר בדיון: "צוות שלנו היה במקום והעמדנו דו"ח ראשוני שנותן ממצאים ראשונים ואנו מחכים לממצאי המשטרה והחלטות בנושא. דיברו פה על 6 כתבי אישום אל מול מאות הרוגים בעשור האחרון. למה אין מתאם מלא בין כמות כתבי האישום לכמות ההרוגים? עובד לא סתם מת באתר אבל לא תמיד זו אשמת הקבלן". 
כהן הציג כי בעקבות ישיבה שהתקיימה אתמול הוחלט כי במשרד השיכון תוקם יחידת אכיפה חדשה שתמנה בשלב הראשון 10 תקנים. "אנו רוצים למצוא את הקבלנים שעובדים ללא אישור. בחלק מאתרי הבנייה יש קבלן רשום כדין והוא מביא קבלני משנה שהם ללא אישור".
בעקבות הדברים, נשמעו קולות באולם וקריאות מה יעזרו 10 אנשים. כהן השיב על כך כי הוא "מקווה שגם את ה-10 האלה נקבל".
תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  יש כאן שני נושאים בלתי תלויים
  לימבו 13/09/2016 16:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האחד היא הקריסה, ויש לבדוק את ההיבטים הפליליים של הקריסה ענין בטיחות בעבודה. הסתת הוויכוח לעניין בטיחות היא מקילה עם האשמים בקריסה.
  סגור
 • 9.
  איזה רוע בתגובות!!
  חרדית 09/09/2016 09:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אדם יוצא לעבודתו קם באמצע הלילה, נקרע, בקושי רואה את משפחתו החיים ברשות לא פשוטים בכלל ברור שאנחנו צריכים לדאוג לביטחונם ומה שקורה הוא פשוט מחדל ליבי עם משפחות ההולכים מקווה לשיפור!!
  סגור
 • 8.
  מה הקשר ליהודים וערבים ? הקשר האמיתי הוא הפקרות בענף.
  קורמורן 08/09/2016 19:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בנושא האחריות, יש לחייב כל קונסטרוקטור לפקח על שלבי מפתח בבניה על מנת לוודא שמה שכתב בתכניות אכן מבוצע בשטח. בנוסף, יש לוודא איכות הבטון בכל יציקה. כל מנהל עבודה יחוייב לעבור קורס פיקוח בטיחות וישמש גם קצין הבטיחות באתר. לא ברור מה יעלו ומה יורידו עשרה תקנים. מה הם יאכפו בדיוק ? הם יבדקו כל עבודת ברזלנות לפני כל יציקה ?
  סגור
 • 7.
  מעניין כמה יהודים יכולים להיכנס לאיזה מדינה ערבית לעבוד
  רוני 08/09/2016 14:42
  הגב לתגובה זו
  2 2
  האם יש דבר כזה ? וכמה זמן הוא יחזיק מעמד שם עד שיהרגו אותו
  סגור
 • 6.
  אני מכיר גם יהודים שיוצאים ב 3 בבוקר לעבודה. (ל"ת)
  אחמד 08/09/2016 14:40
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • גם אני מכיר ... ולא גרים בווילה של 230 מ"ר... (ל"ת)
  לימבו 13/09/2016 16:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  אז שהפלשתינים ידאגו לו לעבודה. (ל"ת)
  אנונימי 08/09/2016 14:18
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 4.
  כן טיבי ברור שאתה מעודד הטירור אשם בזה!!
  משה 08/09/2016 14:04
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ולא , לי ברור שאתה ממש לא כואב את גורלו של הפועל .אותך ואת זועבי מעניין איך לחסל את מדינת ישראל בגלל הגזענות שלך . שהרי למה אחרי כ"כ הרבה טירור ופליטות בעולם הערבי לא מצאת לנכון להתייחס פעם אחת ללגורלם המר של ערביי העולם הערבי לעוומת ערביי ישראל?!...
  סגור
 • 3.
  כל הכבוד אחמד !!!
  רוני 08/09/2016 12:57
  הגב לתגובה זו
  2 1
  הם תמיד צודקים !!! לא משנה מה , אין אופוזיציה כולם גוש אחד. צריך ללמוד מהם והרבה. אחמד אתה דוגמא לחיקוי
  סגור
 • 2.
  אחמד-אצל האחים שלך בסוריה הכל 10? (ל"ת)
  מ.א. 08/09/2016 12:21
  הגב לתגובה זו
  3 4
  סגור
 • 1.
  העבודה "בערך" והבלאגן חוגג
  קבלן תשתיות תקשורת 08/09/2016 12:18
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אנחנו מגיעים לאתר בניה לקראת הסוף ובדר"כ רואים שאיכות העבודה מגוכחת, הבלאגן חוגג, אין הקפדה, והקשר בין התוכניות לביצוע רופף. הלקוח מזמין אותנו לבצע עבודה מסויימת ומגלים שהקבלן לא הניח את הצנרת או נקודות חשמל כפי שסוכם אלא "בערך" ו"כמעט". יש טעויות, טלאים, תיקונים והרבה "זה מה יש - תסתדרו עם מה שיש". שכל אחד מכם יחשוב על ליקויי הבניה הקטנים שגילה אצלו בבית, ועכשיו תחשבו כמה עוד יש מתחת לפני השטח שאתם לא רואים. העובדים לא ברמה גבוהה אבל חברות הבניה והקבלנים חייבים להעלות את רף הפיקוח והבקרה.
  סגור