יזמים חויבו לשלם 12 מיליון שקל למשרד השיכון בגין הוצאות פיתוח

 | 
נדל"ן, צילום: Getty images Israel
בית המשפט המחוזי בתל אביב חייב את חברת נאש רמות שבבעלות עו"ד נחמן דברת, יעקב שמשון ומייק וקנין, בתשלום סך של כ-12 מיליון שקלים למשרד הבינוי והשיכון, בגין עבודות פיתוח שבוצעו בשכונת רמות בבאר שבע.
במסגרת התביעה שהוגשה על ידי היחידה לאכיפה אזרחית בפרקליטות המדינה, באמצעות עוה"ד מאיר לפלר ממשרד לוסטיגמן-לפלר, נידונה שאלת זכותו של משרד הבינוי והשיכון לגבות החזר הוצאות פיתוח, בגין עבודות פיתוח שנעשות על ידו, מבעלי קרקע פרטיים באתרים שהופשרו למגורים, הנהנים מעבודות אלה ואשר אינם מחויבים בגינן כחלק מתשלום האגרות וההיטלים לרשות המקומית.
התביעה עסקה ב-6 מגרשים שהוקצו ע"י מדינת ישראל לחברת שיכון ופיתוח בע"מ (אשר מוזגה לימים לחברת "אזורים") בתחילת שנות ה-90 בשכונת רמות בבאר שבע, ובחובתם של בעלי הקרקע לשלם למשרד הבינוי והשיכון בגין עבודות הפיתוח האמורות שבוצעו בשכונת רמות. ארבעה מתוך המגרשים האמורים נמכרו על ידי שו"פ לחברת נאש רמות בע"מ, וזו האחרונה מכרה את המגרשים לחברת ארזים.
במסגרת התביעה, תבע משרד הבינוי והשיכון את חברת שיכון פיתוח, את נאש רמות ואת חברת ארזים בעילות שמקורן בדיני החוזים ובעשיית עושר ולא במשפט.
במסגרת פסק דין מקיף קבע בית המשפט המחוזי בתל אביב יפו (כב' השופט יהודה פרגו), בין היתר, כי "אין שום הצדקה לאפשר לבעל מגרש ליהנות מעבודות פיתוח שבוצעו על ידי משרד הבינוי והשיכון באתר רמות, לרבות במגרשי שיכון ופיתוח ו/או הקשורים למגרשים אלו, 'להתעשר' על חשבון הקופה הציבורית בעוד שבעלי המגרשים הסמוכים נושאים בנטל הוצאות פיתוח אלה. אין כל הבדל לעניין זה אם מדובר במגרשים ששווקו במכרז או במגרשים פרטיים".
בית המשפט ניתח את מערכות היחסים בין הצדדים ודחה את התביעה נגד שיכון ופיתוח מחמת התיישנות, לאור מכתבי דרישה שנשלחו אליה בעבר, תוך שהוא מבהיר כי דחיית התביעה מחמת התיישנות נעוצה גם בכך כי הוכח בפניו כי שיכון ופיתוח מכרה את המגרשים לנאש רמות ללא גביית תשלום בגין הפיתוח. משכך, קבע בית המשפט, כי היא לא התעשרה על חשבון הקופה הציבורית.
שופט בית המשפט המחוזי, יהודה פרגו, חידד והוסיף ביחס לשני מגרשים שנותרו בבעלותה של שיכון ופיתוח, כי מועד התגבשות העילה בעילת עשיית עושר ולא במשפט הוא במועד מכירת המגרשים, וכי ככל שמגרשים אלה יימכרו בעתיד במחיר המגלם בתוכו את עבודות הפיתוח שנעשו באתר, הרי שיהא על שיכון ופיתוח בע"מ לשלם את הוצאות הפיתוח למשרד הבינוי והשיכון.
גם התביעה נגד חברת ארזים נדחתה, לאחר שהשופט קבע שהוכח בפניו כי חברה זו שילמה לחברת נאש רמות תמורה מלאה בגין מגרשים מפותחים וכי חברת נאש רמות היא זו שהתעשרה שלא כדין על חשבון הקופה הציבורית.
לאור כל האמור, חייב בית המשפט את חברת נאש רמות לשלם למשרד הבינוי והשיכון מכוח דיני עשיית עושר ולא במשפט כ-8.6 מיליון שקל, אשר בתוספת הצמדה וריבית מאז 2009 עולה כדי כ-12 מיליון שקלים.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה