בעקבות שינוי חוק הריטים: אייל גבאי ויעל אנדורן מקימים קרן ריט למגורים

 |  (9)
אייל גבאי, צילום: יח"צ
מגוריט יוצאת להנפקה ראשונה (IPO) בבורסה בתל אביב. הקרן פרסמה היום (ד') תשקיף לציבור והיא צפויה להשלים הנפקה בחודש הקרוב. לטענת החברה, הקרן קיבלה התחייבויות משורה של גופים מוסדיים וציבוריים שישקיעו הון ראשוני בסך של 180 מיליון שקל, שיאפשר לקרן להתחיל בפעילותה, במקביל לגיוס הון מהציבור. עם משקיעים אלה נמנים קופת הגמל של אקסלנס, קרן קיימת לישראל וקרנות פנסיה וצדקה המיועדות לחסכון ארוך טווח.
קרנות ריט (REIT- Real Estate Investment Trust) הן קרנות שנועדו להשקעה בנדל"ן. והן פטורות ממס החברות. בעולם קרנות הריט צוברות תאוצה רבה ובישראל מאז נחקק ב-2006 חוק הריטים הוקמו רק שתי קרנות (ריט 1 וסלע נדל"ן) וזאת על אף ההטבות האמורות. 
לפני כמספר חודשים, הכנסת אישרה תיקון נוסף בחוק הריטים שנועד לסייע בפתרון הדיור וזאת בכך שלראשונה יוכלו לעסוק הקרנות ביזום דירות מגורים להשכרה. התיקון מאפשר דחיית תשלום מס השבח בגין עסקאות של העברת נכסי נדל"ו בתמורה למניות. כמו כן, התיקון קבע הקלות שהקרנות יוכלו להיות פרטיות לתקופה של שלוש שנים במקום שנה כפי שהיה קודם לכן ורק לאחר מכן תונפקנה בבורסה. כמו כן, החוק האריך את התקופה לדילול בעלי השליטה לאחר הקמת הקרן. 
החברה הוקמה על רקע הטבות מיסוי חדשות, שהעניק משרד האוצר כדי לעודד השקעות בדיור להשכרה לטווח ארוך, על פיהן קרנות ריט שיתמקדו בתחום המגורים להשכרה בישראל, יוכלו לרכוש דירות במס רכישה מופחת בשיעור של 0.5%, בהשוואה למס רכישה בשיעור של 8% שמשלמים משקיעים הרוכשים דירות. 
הצוות הניהולי של הקרן כולל את אייל גבאי, מנכ"ל משרד רוה"מ לשעבר שישמש יו"ר הקרן, יעל אנדורן, מנכ"לית משרד האוצר לשעבר שתשתמש כיו"ר ועדת אסטרטגיה; ומתי דב, מנכ"ל הקרן. לצדם חברים בצוות הניהולי גם גיא פרג (יו"ר דירקטוריון אספן גרופ) ואורי ברוך (לשעבר מנכ"ל בנק מרכנתיל דיסקונט), שיכהנו כדירקטורים בדירקטוריון הקרן.
 
על פי התשקיף, הקרן תרכוש לפחות 20 יחידות דיור בכל פרויקט בפריסה גאוגרפית או מקבצי דיור שיוצעו למכירה על ידי המדינה. הקרן תשכיר ותחזיק את הדירות לפרקי זמן ארוכים. על פי החוק הקרן מחויבת לחלק באופן קבוע מדי שנה לפחות 90% מרווחיה, שינבעו מדמי השכירות שיניבו הדירות, כדיבידנד לבעלי מניותיה.
 
קרן מגוריט מציינת בין יתרונותיה קבלת הנחות בעת רכישת דירות מיזמי נדל"ן, שכן היא תרכוש במקשה אחת מקבצי דיור גדולים בעקבות ההנחה במס רכישה. הנחות אלו יאפשרו לקרן ליהנות ממחירי רכישה נמוכים בסדר גודל משמעותי לעומת מחירי הרכישה של אותן דירות על ידי משקיעים פרטיים. בנוסף, יהנו משקיעי הקרן מפיזור הסיכון שכן הקרן תרכוש דירות בפריסה ארצית.
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  לוקחים דירות לזוגות הצעירים!!!
  יוסי כהן 01/09/2016 19:08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  זה יעלה מחירים זה מגביר ביקושים!
  סגור
 • 7.
  הכי הזוי-רק למשקיעים אין שום הטבה
  חני 31/08/2016 13:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האם מנהלי הקרן אמורים להיות גם משקיעים בקרן או רק לבצע פעילות מסויימ ולקחת משכורות? האם יש חוק כמה משכורת מותר להם למשוך או הם יקחו כמה שהם רוצים ולמשקיעים לא יוותר דבר? זה הזוי לחלוטין להשקיע בקרן שכזו כשהמשקיעים רק מסכנים כספים אבל המנהלים לא אמורים להיפגע במידה והפעילות לא תצלח.
  סגור
 • 6.
  חו נראה אחרי המשכורות מה ישאר רווח (ל"ת)
  יעקב 31/08/2016 11:26
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 5.
  תודה אבל לא תודה
  משקיע 31/08/2016 11:14
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יעל אנדורן זו לא אותה מנכלית האוצר שבזמנה "דחפו" את החוק לדיווח מעל מחזור של 800K . וגבאי ........... משקיעים לא שוכחים !! גם ככה נתנו לכם מהפנסיות את הכסף ההתחלתי ...... השקעות בחו"ל קוסמות יותר ויותר מיום ליום...... תמשיכו כך
  סגור
 • 4.
  או , סוף סוף , לא צריך כבר לקנות דירות להשקעה , יש קרן (ל"ת)
  פיטוסי 31/08/2016 10:54
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור
 • 3.
  צריך לפנות לבג״ץ: מדוע לא יתנו ההטבות גם למשקיעים ???
  בן אהרון 31/08/2016 10:36
  הגב לתגובה זו
  4 1
  משקיעים פרטיים שיעמדו בתנאים שנדרשים מהקרנות?
  סגור
 • 2.
  מה יהיה שעור המס על דיבידנד ? (ל"ת)
  בני 31/08/2016 10:10
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  כולם ימשכו שכר ולא יישארו רווחים (ל"ת)
  איציק 31/08/2016 10:06
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • לא מאמינה
  דליה 31/08/2016 11:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כל אנשי האוצר ה"מסכנים"יודעים את החוקים הם קבעו מדיניות באוצר ועכשיו הם בצד השני העיסקי...שערוריה אבל אנחנו הדפוקים....
  סגור