מעלות S&P: בשנה הקרובה עדיין נראה מגמה של עליית מחירים, אם כי מתונה בהשוואה לשנת 2015

האנליסטים מציינים גם כי שיווק של דירות ב'מחיר למשתכן' - טרם השפיעה על שוק הדיור ברבעון הראשון של 2016
 |  (4)
בנייה חדשה, צילום: לילך צור
כלכלני S&P בסקירה ענפית חצי-שנתית שמציגה כי עדיין אין אלטרנטיבות השקעה שיורידו את הביקושים לרכישות דירות. במקביל לכך, ההיצע המוגבל של הדירות ותהליכי התכנון הארוכים "תומכים בהמשך עליית מחירי הדיור בטווח הקצר", כתבו גיל אברהמי, אנליסט בכיר בצוות הנדל"ן ועופר עמיר, ראש תחום נדל"ן ותעשיות קלות. 
על פי הדו"ח, עלויות אשראי נמוכות ומחסור באלטרנטיבות השקעה תומכים בביקוש גבוה לרכישת דירות ומסבירים את עליית המחירים בשנים האחרונות בשוק הדיור למגורים בישראל. כמו כן, היצע מוגבל של קרקעות זמינות לבנייה לצד צוואר בקבוק בהליכי התכנון והרישוי (אשר משפיע לרעה על היקפי היתרי הבנייה) תומכים בהמשך עליית מחירי הדיור בטווח הקצר. במקביל, אנו מעריכים כי ההאטה בפעילות המשקית והאינפלציה הנמוכה ימשיכו להגביל את המדיניות המוניטרית של בנק ישראל, ובפרט את האפשרות להעלאת ריבית. לכן, עלויות האשראי הנמוכות ימשיכו לתמוך בביקוש לדיור בשנת 2016.
כמו כן ציינו כי נתוני הרבעון הראשון של 2016 אינם מצביעים על שינוי מגמה בעקבות התחלת שיווק הדירות בתכנית 'מחיר למשתכן'. היקף יחידות הדיור ששווקו במסגרת התוכנית עדיין נמוך, ולכן השפעתו על השוק מצומצמת.
ברבעון הראשון של שנת 2016 חלה עלייה של 1.6% במחירי דירות ארבעה חדרים לעומת הרבעון האחרון של 2015 ועלייה של 8% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. נכון למרץ 2016, מלאי דירות החדשות שנותרו למכירה הינו כ?27 אלף יחידות דיור, ללא שינוי לעומת דצמבר 2015 ועלייה קלה של 1.7% לעומת מרץ 2015. יחד עם זאת, משקל המשקיעים בעסקאות (חדשות ויד שנייה) ירד לכ-20% ברבעון הראשון לעומת כ-27% לפני הכבדת המיסוי על המשקיעים. יש לציין כי הירידה במשקל המשקיעים עשוייה להצביע גם על ציפיות משקיעים להאטה בקצב עליית המחירים.
האנליסטים מעריכים כי תכניות הממשלה להגדיל את ההיצע בשוק ולהקל על רוכשי דירה ראשונה עשויות למתן במידה מסוימת את קצב עליות המחירים בטווח הקצר, עם העלייה הצפוייה בקצב שיווק הדירות בתכנית 'מחיר למשתכן'. יחד עם זאת, בשל תהליכי התכנון והרישוי הארוכים עדיין, אשר משפיעים לרעה על היקפי היתרי הבנייה, המחסור הקיים בפועלי בניין אשר מוביל להתארכות זמן הבנייה וסביבת הריבית הנמוכה אשר תומכת בביקושים, "אנו מעריכים כי בשנה הקרובה עדיין נראה מגמה של עליית מחירים, אם כי מתונה בהשוואה לשנת 2015", כתבו בדו"ח.
לסיכום ציינו האנליסטים כי בטווח הבינוני הם מעריכים כי קצב העלייה במחירי הדירות יואט משמעותית ואולי "אף נחזה בשינוי מגמה עקב גידול בהיצע ונורמליזציה הדרגתית של המדיניות המוניטרית. קצב התחלות הבנייה בארבע השנים האחרונות היה מעל 40 אלף יחידות בשנה ובשנת 2015 אף הגיע לכ-47 אלף יחידות, והשיווק המסיבי הצפוי של דירות עם הטבה כספית עשוי להוביל להיצע הגבוה מהגידול הטבעי של משקי הבית בישראל וללחץ לירידת מחירים בשוק הדיור".
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  לקנות
  לא 05/07/2016 12:23
  הגב לתגובה זו
  2 1
  דירות !!!!!! תהיה נפילת מחירים קטלנית. מי שחושב שהוא חכם שיקנה דירה ובמקרה הטוב יחנק בתוך הדירה ואם זה זוג צעיר אז שישכח מבלויים ולחיות את החיים אני קורא לזה לחיות את המשכנתא במקרה הגרוע יהיה מיתון יפתרו את אחד מבני הזוג ואז לא יהיה להם מאיפה לשלם את המשכנתא וגם במקרה כזה מחיר הדירה ירד והבנק יבקש עוד כסף כי אז תהיה חשיפת יתר בין מחיר להדירה לגובה המשכנתא שנלקחה ואז..... יקחו להם את הבית !!!!!! ואז הם יעמדו בתור הארוךךךךךך לדיור ציבורי וזה במקרה הטוב ובמקרה הגרוע שצריך להגיד אותו בקול רם - שיש אנשים שפשוט לא יעמדו בלחצים והם יתאבדו וחבל כי עכשיו זוג צעיר צריך לנשוך שפתיים לעשות שכל לשלם יותר על שכירות וכשהמחירים יירדו להנות ובגדול הצלחה לכולם
  סגור
 • 3.
  אמרו אלה שאפילו את המשבר הענק ב-2008 לא הצליחו לחזות...
  לימוני 05/07/2016 10:48
  הגב לתגובה זו
  4 0
  הם לא יודעים להגיד מה יהיה מחר, אבל עוד שנה כן....אויייייי
  סגור
 • 2.
  איתותים
  אני 05/07/2016 10:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבנק מוכר 3% כשבנק ישראל ב 0.1.. מפריטים בורסה כדי לייצר אפיק חדש.. המחיר למשתכן זה סתם פיקציה כי זאת כמות מזערית ואין לה השפעה ממשית... אבל מה שכן 2016 תסמן שינוי רציני בביקוש
  סגור
 • 1.
  איתותים
  אני 05/07/2016 10:41
  הגב לתגובה זו
  0 1
  הבנק מוכר 3% כשבנק ישראל ב 0.1.. מפריטים בורסה כדי לייצר אפיק חדש.. המחיר למשתכן זה סתם פיקציה כי זאת כמות מזערית ואין לה השפעה ממשית... אבל מה שכן 2016 תסמן שינוי רציני בביקוש
  סגור