עיריית ת"א רוכשת מהמדינה את הבעלות בנמלי יפו ות"א וברצועת החוף

 | 
רחוב הירקון תל אביב קרן הגשמה, צילום: קרן הגשמה
עסקה משמעותית נחתמה היום (ד׳) בין רשות החברות הממשלתיות ועיריית תל אביב-יפו. במסגרת ההסכם חלוקת אחזקות, העירייה תחזיק את כל רצועת החוף התל-אביבית ונתיבי איילון יועברו לבעלות מלאה של המדינה.
הסכם הפרדת האחזקות, אשר שוויו מוערך בכ-600 מיליון שקל, בוצע בהמשך להחלטת הממשלה (ועדת השרים להפרטה) מ-1 ביוני 2014 ולהחלטות נוספות בעקבותיה, זאת לאחר תהליך משא ומתן שנמשך למעלה משנתיים וחצי בהשתתפות גורמים רבים.
במסגרת הליך זה מכרה המדינה לעירייה את אחזקותיה בחברת אתרים (50%), אשר לאחר השלמת מהלך זה רכשה מהמדינה את אחזקות המדינה בחברות אוצר מפעלי ים (83%) והחברה לפיתוח יפו העתיקה (50%). במקביל, העירייה מכרה את אחזקותיה (50%) בחברת נתיבי איילון למדינה.  בנוסף, הסדירו חברות אוצר מפעלי ים ואתרים מחלוקות מקרקעין ארוכות שנים וכן חכירה של המקרקעין שבתחומן מול רשות מקרקעי ישראל.
מתווה ההסכם גובש בהתאם לעמדת המדינה והעירייה ובהמשך לדו"ח מבקר המדינה לפיו על המדינה לנתק עצמה מטיפול בחברות אלו, שכן לא מתקיים ערך מוסף לניהולן תוך מעורבות ממשלתית. לאור העובדה כי מדובר במקרקעין ציבורי בתחומי החוף, בוצעה העסקה עם העירייה, גוף ציבורי הפועל לטובת הציבור ושיפור השירות בתחום זה.
 
מזה שנים מבקשת עיריית תל אביב-יפו לבצע הפרדה של הבעלות המשותפת של החברות השונות הפועלות בעיר, בעיקר לאורך רצועת החוף, אשר  כיום מנוהלת על ידי מספר חברות; החברה לפיתוח יפו העתיקה, אוצר מפעלי ים ואתרים.
מהעייריה נמסר שהעברת הבעלות לידה תוביל לצמצום עלויות, הגברת היעילות, פיתוח נכסי החברות ושיפור השירות, זאת בשל כוונת העירייה לאחד את פעילות שלוש החברות ולנהל את רצועת החוף באופן אחיד מצפון ועד דרום תוך המשך מגמה של הענקת יותר טוב לציבור. מדובר בנכסים של הציבור שהעירייה והמדינה משמשים כנאמנים שלו והמציאות הוכיחה כי ריכוז הבעלות בחברות השונות מאפשרת ניהול יעיל וטוב יותר, המאפשר לשפר את השירות לציבור.
ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי: "מהלך משמעותי זה יאפשר לעירייה לנהל בצורה כוללת את רצועת החוף לטובת הציבור, כחלק מהאסטרטגיה העירונית לפיתוח החוף כמכלול שלם ולא כחברות נפרדות עם בעלויות שונות. זהו מהלך משלים למדיניות העירונית בקו החוף העירוני;  יצירת טיילת רציפה לאורך 14 קילומטרים, מבת ים בדרום ועד הרצליה בצפון, המשך פיתוח הטיילת תוך הנגשת החוף לציבור והקמת שבילי הליכה ואופניים, טרסות ישיבה, מתקני כושר ופארקים חופיים, פיקוח על מחירי המזון בחוף והשכרת ציוד חוף בעלות מוזלת לתושבי העיר. העברת הבעלות לידי העירייה תאפשר הרחבת מדיניות זו ואין לי ספק כי הדבר יורגש בשנים הקרובות".
אורי יוגב, מנהל רשות החברות הממשלתיות: "ניסיון העבר של רשות החברות הממשלתיות בניהול חברות משותפות עם רשויות מוניציפליות מלמד כי לרשות קיים קושי במימוש אמצעי השליטה שלה בחברות אלו. עיריית תל אביב-יפו היא הגוף המתאים לניהול חברות בשל היותה גוף ציבורי בעל ראייה רחבה".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה