אביגדור יצחקי יו״ר מטה הדיור באוצר: ״אנשים גרים אצל ההורים, סוגרים מקומות חניה - אז מה עושים?״

במהלך דיון בועדת הכלכלה, דיבר אביגדור יצחקי, יו״ר מטה הדיור במשרד האוצר על הצעדים שמתבצעים בעקבות ירידה בשיעור המתגוררים בדירה בבעלותם
 |  (10)
אביגדור יצחקי, צילום: Bizportal
ועדת הכלכלה התכנסה היום לדיון בעקבות דו״ח מצב המדינה של מכון טאוב שהציג כי שיעור הצעירים הגרים בדירה בבעלותם צנח ביותר מ-30%. אביגדור יצחקי יו״ר מטה הדיור במשרד האוצר אמר: ״הבעיה של המדינה במשך שנים - היא יעילות הביצוע של המערכת הממשלתית. הרעיונות יכולים להיות הכי טובים בעולם, אבל בסופו של יום, יש להגדיל את מספר הדירות שנבנות בישראל. אנחנו בהתחלות של 50 אלף דירות במהלך 2015,  ואנו שואפים להגיע השנה ל-60 אלף התחלות בנייה״. 
מהו ההסבר לפער שבין התחלות בנייה לגמר בנייה?
״לוקח היום זמן רב לבנות והסיבה המרכזית היא העובדים. פעם היו בונים מבני דיור ב-20 חודשים והיום אתה בונה בכ-30 חודשים ויש היום בישראל 100 אלף דירות בבנייה פעילה ואם בונים ב-30 חודשים - אזי מקבלים 40 אלף דירות בשנה״ השיב יצחקי.
יצחקי דיבר על לחצי הביקוש מצד המשקיעים והתרחבות האוכולוסייה, ״כל מי שיכול לוקח את היד ומרוויח מכך. המדינה שספסרה קרקעות. הבנקים, שהריביות ירדו בצורה דרסטית, אז הם העלו את הריבית שהם יכולים, והוסיפו עמלת ליווי ועוד שורה של עמלות. במקביל, יש בעיית אשראי בענף ואנו עוסקים בנושא עם נגידת הבנקים והמחנק הזה כשלעצמו מעלה את המחירים. בנוסף למרוויחים מסך 2.5 מיליון דירות במדינה הזו רק 5% תוספת בשנה, אז מה עושים? אנשים גרים אצל ההורים. סוגרים מקומות חניה״. 
״בהתפלגות העסקאות רואים כי סך רוכשי דירה ראשונה בשוק (מקבלן ויד 2) הם 35% וכל שנה מספר הצעירים עולה וכך גם הפער. אנו עושים כל מה שיש לנו ביד ונותנים לחסרי הדיור. כל קרקעות המדינה הולכות אל מחוסרי הדיור בתכנית ׳מחיר למשתכן׳. יש לי הודעות מזוגות צעירים שסוף סוף קיבלו דירה. סה״כ נרשמו 33 אלף בעלי זכות, תוך שאיו לנו  יכולת לנבא את מספר הנרשמים ואני מעריך שנגיע ל-200 אלף זוגות נשרמים. בתוך כך, עד סוף 2017 נוציא במסגרת ׳מחיר למשתכן׳ 100 אלף דירות- כך שכל 33 אלף הנרשמים לתכנית יקבלו דירה במצב הנוכח. בנוסף, אחרי שנסיים עם מחוסרי הדיור נעבור למשפרי הדיור״. 
״חסמים מגיעים מכל עבר, מעבר ליעילות הביצוע. המבנה המונציפאלי גורם ל-50% מהצרות במדינה. המועצות שולטות בשטח והכל צריך לעבור דרכם. כך למשל, ראשת העיר ביהוד, רוצה המון דברים והיא כלואה ואין לה לאן להתפתח בגלל גבולות העיר. המבנה הזה לא הגיוני עם ערים כמו ת״א, גבעתיים, רמת גן וכדומה. מצד אחד ערים שאין להן גרוש לחיות ובצד השני, הם בפסטיבלים כל הזמן״.
יו״ר ועדת הכלכלה, ח״כ איתן כבל, אמר: ״שיח הדיור הוא דה ז׳ה וו לגמרי. יש לי יותר מסימפטיה אל שר האוצר, משה כחלון, על אייך שהוא מנסה להתמודד עם שוק הדיור. יחד עם זאת, הסוגייה מונחת  לפתחה של הממשלה עוד לפני שנה זו, גם בממשלה הקודמת תחת רוה״מ ותחת לפיד, שהיה שר האוצר. אין כאן המצאה של התקופה הנוכחית וגם בגזרי עיתונים של שנות ה-90 נראה את אותן כותרות ושם המציאות הייתה קשה בהרבה, גלי עלייה, מחסור ברכבות ועוד״.
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  האם כל אחד מסוגל לחסוך מליון ש״ח ב- 25 שנים???
  בן אהרון-יועץ כלכלי 16/06/2016 04:58
  הגב לתגובה זו
  1 0
  זו המשמעות של לקנות דירה: זה לחסוך במשך 25 שנים כדי לשלם את עלות הדירה צמודה למדד, תשלומי הקרן של ההלוואה, וגם לשלם את תשלומי ריבית שמקבילים בגובהם ובמהותם לשכירות שהיה צריך לשלם עבור אותה הדירה. התשובה חד משמעית היא לא!!! המדינה מכניסה את הזוגות הצעירים לבור כלכלי שממנו קשה מאד לצאת!!! הפיתרון הוא דירות להשכרה. לעודד את שוק הדירות להשכרה ולא לחנוק אותו על ידי עוד מיסים על המשקיעים!!! אבל מישהו צריך להתעורר ולהבין קצת יותר לעומק את התמונה!!!
  סגור
 • 8.
  המחירים יעלו, אם לא יורידו מיסים
  אברהם 15/06/2016 22:59
  הגב לתגובה זו
  0 1
  נכבדי היום לכל משפחה יש 5ילדים בממוצע,לא עושים חשבון, בתקופה שלנו היו 2 ילדים במשפחה, הם צריכים דירות מהיכן המדינה מסוגלת להביא, במכירה וקניה דירה 50 אחוז מס, תורידו את המיסים אנשים ישתלם להם למכור, לא להעלות יותר מיסים,
  סגור
 • 7.
  הבעיות ידועות . הפתרונות אפס אחד גדול של שלטון אפס
  אדם 15/06/2016 18:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בן גוריון קלט מליונים בדיור בר השגה לכל . שרון קלט מליון עולים בקארוונים באיזורי הביקוש והתעסוקה יחד עם דירות קטנות . נתניהו ויצחקי עושים צחוק מעם ישראל ושולחים אותו חזרה לגלות .צאו מחיינו אנשים רעים !
  סגור
 • 6.
  סופבועה=שנים מונופול נדלניסט+תקשורת פסיכו-הרצה עם טיפש!
  קבלן,בנק,ממשל=חזירות 15/06/2016 16:40
  הגב לתגובה זו
  4 0
  שנים מונופול לפסיכו-הרצה= תירוץ החזירות הנדלניסטים למנועה פיצוץ סופבועה להגנת על הבנקים= שקר חזירי באישור הממשל ובנק ישראל להמשך ניצול עם טיפש שיהיה משועבד לבנקים ולממשלה במשכנתאות מטורפות של מיליון+( 70-90% )= הבנקים בישראל היו תמיד מפוקחים ל-% קטן למשכנתאות בנדל"ן=פישר ברח + עם פלוג יצרו סופבועה=אפילו פישר לאחר שברח הודע בפרסום לא מזמן שיש בישראל בועה =הם סיכנו את עתיד המדינה יצרו עדר של העם הטיפש הצעיר והוריהם לעבדות של דורי דורות! .... בושה וחרפה של מדינה שמנצל ושעושק את אזרחיה לעבדות, לטובת הלוביסטים,הבנקים והטייקונים =זה סיכון קיום המדינה!
  סגור
 • 5.
  עוד בלוף של הממשלה
  אורן 15/06/2016 13:30
  הגב לתגובה זו
  9 5
  הממשלה מרוויחה מיליארדים על חשבון הזוגות הצעירים ומחלקת אותם לחרדים ולמתנחלים כדי שביבי יוכל להמשיך לאכול גלידה לאור נרות ריחניים. עוד מעט הוא ישאר אתם לבד במדינה הזו כל מי שנורמלי ויכול לעזוב יעזוב
  סגור
 • 4.
  כמה דירות יש לך???? (ל"ת)
  שמוליק 15/06/2016 13:02
  הגב לתגובה זו
  11 1
  סגור
 • 3.
  אם באמת היה איכפת לכם הייתם מטילים מס קנייה של 20%
  איש ארצישראל 15/06/2016 12:32
  הגב לתגובה זו
  18 3
  הייתם מגבילים את כמות הדירות שאנשי "חבר" לדירה אחת למגורים בלבד...הייתם יכולים לעשות הרבה דברים , אבל אתם לא רוצים , אתם בושה וחרפה - איפה כל ההבטחות שלכם? איפה כל מצע הבחירות של "כולנו" ? אבל אתה יודע מה אביגדור? אני לא מתרגש - למה? כי אתם לא מבינים שבמו ידיכם את הורסים את הכלכלה הישראלית - תראה את המשק..לאנשים אין כסף , כל הכסף הולך לדיור ומוסיפים על חטא עוד הלוואה לרכב חדש...המשק לא יוכל לסבול את המתרחש והוא ימצא לבדו את הדרך להבריא והיא רק באמצעות משבר כלכלי חמור שימשך שנים וכולל צניחה בנדלן בגלל שלא הפעלתם רגולציה בזמן...יש רגולציה עודפת בכל מקום במשק מלבד בסקטור שהכי צריך רגולציה וזה הנדלן. עבודה גרועה אביגדור ...גרועה...
  סגור
 • 2.
  מדוע גובים 240 ש"ח דמי רישום דירה למשתכן? (ל"ת)
  נרשמתי והתאכזבתי 15/06/2016 12:25
  הגב לתגובה זו
  9 2
  סגור
 • 1.
  מס על שכירות
  אבי 15/06/2016 11:47
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אם המדינה רוצה כסף שתלך לעבוד
  סגור
 • אם כבר מס
  איציק 15/06/2016 12:47
  הגב לתגובה זו
  4 3
  עדיף מס רכוש. אחוז מסוים משווי הדירה לשנה ללא קשר אם היא מושכרת או לא. לא מאמין שבמצב כיום ניתן לגלגל מס כזה על הדיירים שסחוטים עד העצם ממילא...
  סגור