עליית מחירי הדיור זה משבר? זו התשובה של יו"ר מטה הדיור

 | 
אביגדור יצחקי, צילום: אסי אפרתי
במהלך כנס התאחדות בוני הארץ שמתקיים באילת, בפאנל שעסק בתוכניות הממשלה שיווקים ורגלוציה, שורה של דוברים ממשרדי הממשלה, הציגו מה יסייע לדעתם להורדת מחירי הדיור וכן הודו בגילוי לב מהו הכישלון הגדול בדרך לעשות כן.
אביגדור יצחקי, יו"ר מטה הדיור באוצר אמר שהמחירים שעולים הם תוצאה ולא משבר. "כל עבודתנו היא להוריד את מחירי הדירות בישראל. כולם שואלים מה עם משפרי הדיור, שר האוצר החליט על מחיר למשתכן לפני זמן רב וזאת כדי לא לשנות את מחירי הקרקע - המשאב העיקרי שאיתו אנחנו יכולים לשחק. יש לנו 34 אלף נרשמים עם תעודות זכאות, ברגע שנצמצם את הפער נפתח את המכרזים גם עבור משפרי הדיור. אנו נמשיך עם התכנית עד שכך זוג צעיר שלא יכול או לקנות דירה או לשפר דירתו – יצליח", אמר יצחקי.
מהו הכישלון שתוכלו להצביע עליו במאבק במחירי הדיור?
אביגדור יצחקי אמר בגילוי לב, כי "העובדים הזרים שלא מגיעים - הם הכישלון הגדול ביותר שלי ואנחנו באמת עובדים על העניין הזה ומנסים לראות את העובדים המלדיבים והאוקראינים והבולגרים וגם הפלסטינים מגיעים לבנות בישראל. אנו אט אט צוברים מכאן 1,000 ומשם עוד 1,000. אך נושא העובדים הוא סוג של כישלון ואני מקווה שהחברות הזרות כפלטפורמה להבאת עובדים ישפרו את המצב. ההצלחה היא שהבאנו קרקעות לציבור וכן הסיוע לזוגות הצעירים ולפי הנרשמים אני אתן לכל אחד דירה ובמחיר שהוא ירצה", אמר יצחקי. 
כרמית יוליס, ראש אשכול נדל"ן במשרד המשפטים, רואה צורך לשפר את מעורבות היועץ המשפטי לממשלה בתחום הדיור "נקודה לשיפור בתחושתי היא המקום של היועץ המשפטי לממשלה שאינה מוטמעת ביחס לגורמים מקצועיים אחרים שעובדים איתם בשוטף".
בינת שוורץ גם כן השיבה על הכשלון ואמרה שהייתה רוצה לשנות את האווירה בועדות המחוזיות והכשלון השני הוא שלא הצלחתי לרתום את משרד המשפטים והיועמ"ש ליעדים ולכיווני המדיניות. "נוצר מצב בו אם משהו מוצא חן בעיני אוטומטית הוא לא מצא חן בעיניהם".
אבנר לוי, יו"ר ארגון הקבלנים והבונים ת"א-יפו ובת-ים, קטע את הדיון וביקש לשאול שאלה ואמר "יש בעיה במלאי הקרקעות ויכול להיגרם נזק אדיר. למעשה יש לנו שוק חדש של קרקעות פרטיות שמחירם מזנק כתוצאה מכך שהמנהל לא משווק קרקעות. יש צורך לתקן את המצב במהירות כי אין מלאים והשוק משתולל בצורה נוראית וככה לא נראה ירידה במחירי הדיור. מה הפתרון שלכם להתייקרות קרקעות הפרטיות?"
יצחקי השיב ללוי: "אנחנו פונים כעת רק לרוכשי דירה ראשונה. תדעו כי בשנים הקרובות יהיו רק מחיר למשתכן וכל דירה שתהיה לי תהיה במחיר למשתכן וכולם מוזמנים להשתתף. ולאט לאט מספר המשתתפים עולה מצד הקבלנים וגם החברות הגדולות ניגשות".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה