15:49 חברון: נעצרה נערה פלסטינית שהצהירה על כוונתה לבצע פיגוע >>

15:07 תתכוננו לחושך ביציאה מהעבודה - תוך מספר ימים עוברים לשעון חורף >>

12:43 סוריה: הקואליציה כבשה מידי דאע"ש מאגר נפט מהגדולים במדינה

11:39 בזק תקנס ב-11 מיליון שקלים לאחר שהפרה את הוראות השוק הסיטונאי >>

10:25 ח"כ עזריה: הצעת החוק לאיסור חקירת ראש ממשלה - לגיטימציה לשחיתות >>

09:42 תיקון: ההסכם של לוויתן עם Heerema הינו מחודש אפריל

07:56 השנה האקדמית נפתחה - שביתת מרצים ב-17 מכללות

07:53 טראמפ: הבסנו את דאע"ש בעיר ראקה הסורית - נשמור על השלום באיזור

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
ן"לדנ רודמ

מדור נדל"ן

מדור נדל"ן

תויגתב יכה
הכי בתגיות

סקר בכירי חברות הנדל"ן: 78% צופים עליית מחירים גם ב-2017

"חוסר האמון של הענף בפעולות שמבצעת הממשלה כדי להגדיל את ההיצע ולגרום לירידה אמיתית במחירים"

 | 
תחזית קודרת
Share
הקבלנים והיזמים לא מאמינים שהמחירים צפויים לרדת כך עולה מסקר מיוחד בקרב 100 נציגי חברות בנייה, שערכה חברת המידע העסקי CofaceBdi שהוצג בכנס התאחדות בוני הארץ באילת. לא פחות מ-78% מהבכירים בחברות הנדל"ן ענו בסקר כי הם צופים כי בשנת 2017, תמשיך העלייה במחירי הדיור, זאת לעומת 53% מהעונים לשאלה זו בשנה שעברה.
 
מן הסקר עולה גם כי בשנת 2016 הרבה יותר קשה להשיג ליווי בנקאי לפרויקטי נדל"ן, כאשר הבנקים כבר נמצאים בקצה גבול יכולתם לתת אשראי לענף הנדל"ן.


32% מהקבלנים מדווחים על עלייה בקושי להשיג מימון לפרויקטים
מהסקר, שנערך בקרב מנהלים בחברות הנדל"ן עולה כי שליש מהנשאלים ענו כי היכולת להשיג אשראי למימון פרויקטים ירדה השנה. עורכי הסקר ציינו כי מדובר בעלייה של פי 3 בשיעור העונים כי קיים קושי לקבל אשראי בשנה שעברה, אז עמד השיעור על 11% בלבד מהעונים.
 
במקביל לעלייה בקושי להשיג מימון, 18% מהקבלנים דיווחו כי הם הרגישו ירידה בעלות המימון לפרויקטים, זאת לעומת 22% בשנה שעברה שענו כך, ו-34% ב-2014.
 
לדברי אייל ינאי, מנכ"ל משותף בחברת CofaceBdi, "העובדה שחלה עלייה כה חדה בשיעור הסבורים כי תמשיך עליית מחירי הדיור גם בשנה הבאה, מעידה על חוסר האמון של הענף בפעולות שמבצעת הממשלה כדי להגדיל את ההיצע ולגרום לירידה אמיתית במחירים, וכי תכניות כגון מחיר למשתכן הן בעיקר פופוליסטיות ונקודתיות, ולא מהוות פתרון אמיתי למחסור בדירות בישראל. קבלנים שכבר כן רוצים להגדיל את כמות הדירות שהם בונים, נתקלים בבעיות מימון בבנקים, כך שטיפול כולל בהגדלת היצע הדיור צריכה לכלול גם פיתרון רגולטורי שיביא להגדלת האשראי לענף".
 
עובדים וחברות בנייה זרות
בעניין הכנסת חברות הבנייה הזרות לענף, ענו 72% מהנשאלים כי אין להכניס חברות בניה זרות, זאת לעומת 28% מהנשאלים שסברו כי יש להכניס חברות בניה זרות.
 
 63% מהנשאלים סבורים כי במידה ויגיעו למשק חברות בניה זרות, לא תהיה להן השפעה על מחירי הדיור. רק 14% מהנשאלים ענו כי מחירי הדירות צפויים לרדת בעקבות המהלך, ו-23% מהנשאלים ענו כי מחירי הדיור יתייקרו.
 
בקרב אלו הסבורים שצריך להכניס חברות בניה זרות לישראל סבורים 50% מהנשאלים כי מחירי הדיור לא יושפעו, ואילו בקרב המתנגדים לכניסת חברות בניה זרות סבורים 69% מהם כי מחירי הדיור ישארו ללא שינוי.
 
אחת מכל 10 חברות בניה ברמת סיכון גבוהה

נתוני מדד הסיכון אותו עורכת CofaceBdi מראים כי הסיכון בענף הבניה ירד החל מ-2013 אל מתחת לרמת הסיכון הכללית במשק. מדד הסיכון בענף הבניה עומד כיום על 6.52 זאת לעומת 6.68 במשק. אולם עדיין הנתונים מראים כי אחת מכל 10 חברות בענף הבניה נמצאת בסכנת קריסה מיידית (דרגות סיכון של 9-10 מתוך 10).
 
לדברי ינאי, "רמת הסיכון של החברות בענף הבנייה איננה הומוגנית, ואנחנו רואים שהסיכון  של ספקי התשומות ושל היזמים נמוך יותר באופן משמעותי מהסיכון של קבלני הביצוע שמתמודדים בשוק מאוד תחרותי ומסוכן ואינם נהנים מעליית מחירי הדירות לאורך חיי הפרויקט כמו היזמים".
 
בעיה נוספת איתה מתמודדים הקבלנים היא בעיית מוסר התשלומים. מוסר התשלומים בענף הבניה עומד כעת על 108 ימי אשראי בפועל, זאת לעומת 100 ימי אשראי בכלל המשק, זאת לאחר החמרה שהיתה בתחום זה מאז ספטמבר האחרון אז עמדו ימי האשראי בפועל בענף הבניה על 100, ובמשק כולו על 96 ימים.
 
ההכנסות והרווחים
המשבר בענף הביצוע בא לידי ביטוי בירידה ברווח הגולמי  מ 15.1% ב-2014 ל– 14.4% בשנת 2015. עם זאת מדו"חות חברות הבנייה עולה כי שיעור הרווח הנקי לפני מס  ב-2015 עמד על 6.1% מההכנסות, זאת לעומת 4.2% שנה קודם לכן. שיעור הרווח התפעולי עמד על 9.2% לעומת 7.9% ב-2014. עוד נמצא כי הכנסות הקבלנים הגדולים עלו בשנה החולפת  ב-3.4% לעומת ירידה של 10.8% שנה קודם לכן.
 
יציבות בביקושים
מניתוח נתוני המאקרו בענף הנדל"ן עולה כי חלה יציבות בביקוש לדירות, והגידול הניכר בשיעור נטילת המשכנתאות שאפיין את 2015 נבלם בתחילת 2016. סך העסקאות לרכישת דירות (חדשות ויד שנייה) אשר עלה ב-23% ב-2015, נבלם בתחילת 2016 בירידה של 9% בחודשים ינואר-פברואר.
 
בחודשים הראשונים של 2016 היקף העסקאות היה במונחים שנתיים 112 אלף לעומת 119 אלף ב-2015, שיעור גבוה בהרבה בקצב של 98 אלף עסקאות שאפיין את 2014.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לסיכום היומי של תחום הנדל"ן וקבל מידע למשקיע וחדשות מהארץ ומהעולם
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.