מזעזע: על 13,000 פרויקטים של בניה בישראל מופקדים 17 פקחי בטיחות בלבד - ומספר ההרוגים הולך ומטפס

 | 
ענף מסוכן, צילום: ענת דניאלי
תאונות העבודה בענף הבניין ממשיכות להיות בראש הטבלה. על פי מסמך של ח"כ אללוף, יו"ר וועדת העבודה, הרווחה והבריאות, כ-50% מההרוגים בתאונות העבודה בישראל הינם עובדי בניין כאשר כ-70% מהפגיעות נובעות מנפילה מגובה או מכה מעצם נע. המצב בענף ידוע -  אך הטיפול נותר זהה. ח"כ אלאלוף מציג במסמכו כי במנהל הבטיחות במשרד הכלכלה מעסיקים כיום 17 מפקחים בלבד, שאמורים להגיע ללמעלה מ-13,000 אתרי בניה ברחבי הארץ,  וזאת בעזרת 5 רכבים בלבד. 
חה"כ אלי אלאלוף אמר ל-Bizportal כי בכוונתו לפעול לצמצום ההרוגים בענף: "אנחנו נחושים לטפל בבעיה של תאונות העבודה בענף הבניה. מדובר בחיי אדם וזה הדבר הכי חשוב. אנחנו מסיירים באתרי בניה בארץ וכתבנו הצעת חוק שתחייב אתרי בניה שהייתה בהם תאונה קשה להיסגר ולבצע תחקיר אחרי התאונה".
מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במשרד הכלכלה והתעשייה, הציג לפני כשבועיים בדו"ח תאונות עבודה, כי במהלך הרבעון הראשון של 2016, נהרגו 15 עובדים במהלך עבודתם לעומת 10 הרוגים בתקופה המקבילה אשתקד. כאשר 8 מהעובדים נהרגו באתרי בנייה אל מול 6 שנהרגו בתקופה המקבילה אשתקד.
במסמך העקרונות שהעביר ח"כ אלאלוף מציג הוא כי הבעיה היא במיוחד בפיקוח וכן אי מיצוי של תהליכי חקירה וענישה. הוא מצביע על משרד הכלכלה בהיבט של מחסור בפועלים, מפקחים ותקנים שאינים מאויישים. כמו כן, המשטרה לטענתו לא מגייסת שוטרים עם הכשרה לאיתור עבירות בתחום הבטיחות ולכן אין בידם דרך לנהל חקירה איכותית בתחום. בנוסף, הוא מציג כי הפרקליטות לא מגישה כתבי אישום, ולא מעבירה מידע על תוצאות חקירה למשרד הכלכלה או לרשם הקבלנים. 
הדו"ח של משרד הכלכלה שמסכם את שנת 2015 מראה שהתאונות הקטלניות לפי ענפי המשק המרכזיים מציגות תמונה מדאיגה בענף הבנייה. ב-2015, נהרגו 35 עובדים באתרי הבנייה. מספר זה מהווה עלייה של יותר מ-10% אחוזים לעומת השנה הקודמת, במהלכה נהרגו 31 עובדים.
מבין העובדים שנהרגו במהלך 2015 בענף הבנייה, 18 עובדים ישראלים ו-17 עובדים זרים ועובדים תושבי הרשות הפלסטינית. במינהל האכיפה מציינים כי ב-5 השנים האחרונות חל גידול של כ-20% במספר אתרי הבנייה הפעילים (מאז 2010 - מכ-11,370 לכ-13,230) אתרי בנייה, ובהתאמה במספר העובדים המועסקים ופועלים בהם, אך הגידול במספר ההרוגים בענף, מעיד על הצורך בטיפול מערכתי.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה