המפרק של אור סיטי: "איפה שניתן לבנות נבנה, אבל יש כאלה שפשוט קנו אוויר"

עו״ד איתן ארז כינס מסיבת עיתונאים והתייחס למצבה של החברה והרוכשים. "סה״כ יש 400-500 משפחות"
 |  (11)
ענבל אור בבית המשפט, צילום: ענת דניאלי
הבוקר (ג׳) פסק השופט אורנשטיין לפרק את חברת אור סיטי נדל״ן שבבעלותה של ענבל אור. בדיון, השופט מתח ביקורת על התנהלותה של אור, על כך שחשבונות החברה נוהלו בצורת פירמידה וכי הרוכשים איבדו את האמון בחברה ובאור, במיוחד נוכח העבודה שהזרימה כספים לצרכיה האישיים (לכתבה המלאה). עו״ד איתן ארז כינס מסיבת עיתונאים בשעה זו ואמר: ״מעתה ואילך אף אחד לא יקנה בקלות דעת בקבוצת רכישה״.
ארז ציין כי הדו"ח שהגיש והמליץ לפירוק התקבלה במלואו.״השופט קבע כי החברה פעלה בשיטת ״הזמנות יתר״. בחברת תעופה ניתן להעביר אדם לטיסה אחרת, אך כאן לא. השופט קבע כי מצב החברה עגום ללא יכולת הבראה. זאת משום השימוש שנעשה בכספים וכי כל "הברווזים הופרכו" - המשקיעים שטענו שרצו להשקיע - לא התעניינו בצורה רצינית". 
עוד הוסיף כי, ״ביהמ״ש קבע כי החברות התנהלו בצורה שאיננה תקינה וחשש לגורלם של עשרות מיליוני שקלים״. על אור אמר: ״ענבל אור לקחה כסף של אנשים שקנו דירות ועשתה שימוש כאילו זה כסף שלה״. 
"כל נושא האחריות של הסובבים את ענבל אור, כמו עורכי הדין, רואי החשבון ואנשי מכירות שמקבלים בונוסים על מכירות, ייבדק על ידי מי שצריך לבדוק. מצער שמה שגילינו במשך שבוע - כל אותם אנשים לא גילו במשך חמש שנים. שומרי הסף כשלו. ייתכן שחלק מעורכי הדין ורואי החשבון צריכים לרענן את פוליסת ביטוח האחריות המקצועית שלהם".
 צילום ועריכה: גילי מייזלר
על התחום הפרוץ של קבוצות רכישה אמר: ״בקבוצת רכישה אין ערבות חוק מכר ואין בכלל חוק שמתעסק בכך. כמו כן, אין בקבוצת רכישה ערבות למחיר סופי ומועד מסירה. הדבר החמור ביותר הוא ערבוב הכספים, דהיינו, אדם ששילם כספו לפרויקט ברמת גן, נשפך לסיר אחד גדול. המכונה גם "המיקסר" וענבל אור הוציאה כספים כראות עיניה לאן שהיא רצתה״. 
על מימון פרויקט בכספם של רוכשים בפרויקטים אחרים: ״רק על פרויקט בבלי נשרפו כ-30 מיליון ולא מכספה האישי של אור, אלא מכספיהם של רוכשים בפרויקטים אחרים. הנושא שאנשים בפרויקט אחד מימנו פרויקט אחר הוא דבר שיבדק״.
על הצורך בשינוי החוק אמר: ״פרשת חפציבה היוותה קו פרשת מים בקניות מקבלנים ואותו הדבר כאן. יש לשנות את החוק של קבוצות הרכישה. בנוסף, השופט קבע כי צורת הניהול של הקבוצה היה מבנה פונזי (פירמידה)". 
על חקירת המשטרה הוסיף: ״אני יודע שמתקיימת חקירה, אך לא יכול למסור פרטים על כך. מניח שהמשטרה תבצע עבודתה. נעשו שתי עסקאות על דירה אחת, מכירת דירה הממושכנת לבנק המזרחי, ומשנת 2011 לא בוצע תשלום מע״מ וישנם חובות מס שבח ומס רכישה. הכל ייבדק״.
על הפרויקטים ועתידם: ״יש מקומות כמו רחוב הירדן ברמת גן שאנשים קנו אוויר, לא היה אפילו חוזה עם בעלי הקרקע - ויש שם 38 רוכשים. אני לא רואה אפשרות שאני אקנה את המגרש, זה מקרה שיהיו בו נושים בלתי מובטחים. סה״כ יש בין 400-500 משפחות.
"בז׳בוטינסקי ברמת גן, ככל הנראה תמכר קרקע החוצה והכסף יועבר ״לקורבנות״. בשד׳ הילד אבנה את הפרויקט ואתן 14 דירות לבעלי הקרקע, פרויקט מציצים כנראה ייבנה בתיאום עם הרוכשים. איפה שיהיה אפשר לבנות נבנה והרוכשים יצטרכו להוסיף כסף״.
תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  שמעת על סיכול ממוכד
  ל-8 17/04/2016 12:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה מה שעשו לה, למישהו למעלה כואב ובועט ככאבו.
  סגור
 • 9.
  סליחה,לא הוכח עדיין נוכלות מכל הסיפורים על ענבל אור
  מניסיון בניהול חברות 09/04/2016 18:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לי נראה שיש כוחות גדולים שיש להם כוונות רעות והורסים מפעל חיים ושיטה חכמה ומורידים לטמיון את כספי הרוכשים והחברה.צריך מפרק מפעיל,לא מפרק הורס,יש לי הרגשה שהיא הרגיזה בהצלחתה ושהיא לא נוכלת כמו שמפיצים עליה,היא אולי סוחרת גדולה ומתוחכמת שהגזימה במשהו אולי וזה בהצלחה ששווה הון רב וגם כיסוי לנושים שעובדים עליהם היום דווקא אויביה,לא אתמול כשעסקיה פרחו.
  סגור
 • 8.
  לא מאמינה - סיכול מהר של החברה. ומי מרוויח?
  לא מאמינה 06/04/2016 13:04
  הגב לתגובה זו
  0 1
  לפני שנתיים במודיעין ארגנו אשרות קבוצות רכישה. הם פרסמו פרויקטים במחירים 30% פחות מהשוק. לקחו כסף על הרשמה. החתימו משפחות רבות בהסכמים ללא שום התחייבות. רוב מארגנים הם עורכי דין. בסוף, לא נתנו לקבוצות הרכישה אפילו להשתתף במכרזים. אבל הגיגה נמשכה יותר משנה. רק אחרי זמן רב התחילו לפרסם הזהרות לציבור לגבי הסכמים מסוכנים של הקבוצות רכישה במודיעין. ומה? עבר בשקט. יש לי ספק במה שקורא סביב ענבל אור. השאלה הראשונה מי מרוויח מפירוק החברה? האם פירוק החברה הוא פתרון הטוב ביותר עבור הרוכשים? אחרי פירוק, 30% או יותר מההון של החברה ילך לעורכי דין ותשלום לכונס נכסים. הרוכשים יקבלו רק מה שנשאר. לפי דעתי לטובת הרוכשים היה אדיף לתת לענבל אור פרק זמן לסיים פרויקטים תחת פיקוח. פרויקטים באזור רמת גן מאוד יקרים. תוך שנתיים המחירים עלו ביותר מ25%. לפי דעתי היה לה אפשרות לצאת מהבוץ ולא לפגוע ברוכשים. אחרי כינוס נכסים הרוכשים הם יהיו קורבנות פעמיים. לא מסתדר לי למה הכול נגמר כל כך מהר. ובמקראים הבולטים כמו קבוצות רכישה במודיעין הכול עבר בשקט.
  סגור
 • 7.
  בוטוקס
  בוטוקס 06/04/2016 08:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה קורה לפנים אם מפסיקים להזריק בוטוקס? הופכים להיות נפולים?
  סגור
 • 6.
  הנוכלת נעקצה....
  יונת דואר 06/04/2016 02:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מעבר לכך, אור נטלה הלוואות ממלך השוק האפור, שלי נרקיס, לפחות שתי הלוואות שידועות עד כה, בסכום של 7.5 מיליון שקל ו-1.5 מיליון שקל. את ההלוואה הראשונה היא נטלה כדי לממן את פרויקט ז'בוטינסקי ברמת גן, ובתמורה קיבל נרקיס דירה ששייכת לאור בפרויקט מציצים ברחוב הושע בתל אביב. דירה זו, נמכרה לרוכש נוסף בשם עופר לוזון, שהוא איש של נרקיס, ולוזון הוא זה שהגיש את הבקשה לפשיטת רגל של אור.
  סגור
 • 5.
  קבוצות רכישה
  אודי 05/04/2016 16:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צריך דחוף לבצע בדיקה בכל קבוצות הרכישה כיצד הן מתנהלות. העיקר הקבוצות שיש להן מספר פרויקטים.מקווה שלא נופתע.
  סגור
 • 4.
  נרקיס
  אלי 05/04/2016 16:21
  הגב לתגובה זו
  1 1
  נרקיס מחכה לך............ לא עם הגרזן. זהו ניגמרו החיים הטובים . את חוזרת לבאר שבע לקבץ נדבות ואולי אני אתרום לך שקל שיהיה לך מה לאכול.אין יותר מיספרות אין יותר מרצדס אין יותר שפכתל על הפנים מקסימום סוסיתא סוף גנב לתליה.
  סגור
 • 3.
  חשבתם שנדלן זו השקעה בטוחה? הימרתם והפסדתם, קורה. (ל"ת)
  למשקיעי הנדלן 05/04/2016 16:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  יש למשטרה עוד חקירות: וועדות הבנייה העיריות רו"ח ועו"ד (ל"ת)
  כל מי שאישר 05/04/2016 15:47
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  כמה מבין הרוכשים הם משקיעי נדלן ? הערכה שלי 80%
  השועל 05/04/2016 15:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מי עוד שם מאות אלפי שקלים ללא בטחונות או ערבויות ? בטח לא זוגות צעירים שזוהי דירתם הראשונה. רק משקיעי נדלן שקיוו לעשות סיבוב על זוגות צעירים יכלו להמר בצורה כזו . ומי שמהמר לפעמים מפסיד, אז שלא יבכו. מי שיש לו כסף פנוי ומחפש להשקיע עדיף שיישקיע אותו בבורסה, ככה לפחות הכסף אצלך ובלחיצת כפתור אפשר לחתוך הפסדים.
  סגור
 • השועל צודק בהחלט
  משה 05/04/2016 16:17
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אם מהמרים קחו בחשבון שאפשר להפסיד. ואתם הימרתם
  סגור