ברוכים הבאים לאתר החדש של
רצינו להראות לכם מה חדש
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תוכלו להירשם לאתר, לנהלאזור אישי
ולהגדיר ניירות למעקב
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו את כל המדורים בתחום
שוק ההוןבמקום אחד
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את כל הנתונים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
כל הנתונים והכתבות
במדורהמטבעות הדיגיטליים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
בואו לצפות
בתוכניות החדשות שלנו
להמשך הדרכה מעבר לאתר
נתוני אג“ח
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גרפים אינטראקטיביים
להמשך הדרכה מעבר לאתר
תצוגת נתוני מט“ח חדשה
להמשך הדרכה מעבר לאתר
מניות ארביטראז‘
להמשך הדרכה מעבר לאתר
ריכזנו עבורכם את הקרנות
להמשך הדרכה מעבר לאתר
גלישה נעימה
מערכת
להמשך הדרכה מעבר לאתר

אושר בוועדת השרים - רשויות יחוייבו לקדם בניית דירות 3 חדרים

אושרה בוועדת השרים לחקיקה תיקון חוק המחייב את הרשויות לקדם בנייה של דירות קטנות בנות 3 חדרים
ח"כ אלי כהן, צילום: יח"צ
הצעת החוק של חברי הכנסת אלי כהן (כולנו) ודוד ביטן (הליכוד), במסגרתה רשויות מקומיות יחוייבו לבנות דירות 3 חדרים במסגרת תקנת שבס, אושרה היום (א')  כהוראת שעה למשך 5 שנים בוועדת שרים לחקיקה ותעלה להצבעה בקריאה טרומית כבר ביום רביעי הקרוב במליאת הכנסת. 
הח"כים ביטן וכהן הסבירו את הסיבה לקידום הצעת החוק: "הצעת החוק באה על רקע הנתונים בדבר מספר הדירות 3 חדרים שהולך וקטן. בזמן שמצוקת הדיור גוברת וההיגיון דורש לבנות דירות קטנות רבות ולא דירות גדולות מעטות על אותו שטח הזמין לבנייה, 92% מהדירות הנבנות היום בישראל הן דירות בנות 4, 5 ו־6 חדרים".
"על אף ההצהרות בצורך בבניית דירות קטנות, הבנייה של דירות 3 חדרים נמצאת דווקא בירידה, ודירות קטנות מאלו כמעט לא בונים בכלל. כך למשל בשנת 1997 בנו 13,300 דירות בנות 3 חדרים ומטה אשר היוו כ-20% מכלל הדירות שנבנו, בשנת 2015, נבנו רק 3,300 דירות בנות 3 חדרים ומטה המהוות בסך הכל כ-8% מסכך כלל הדירות".
הקלת שבס במסגרת חוק התכנון והבניה מאפשרת לרשות המקומית להגדיל את מספר יחידות הדיור ביחס לתב"ע (תכנית בינוי ערים) עד 30% ללא גידול בשטח הבניה. כלומר, שטח הדירות שיבנה במסגרת ההקלה יהיה קטן יותר. למרות התקנה רשויות מקומיות רבות אינן מאשרות את הגדלת מספר דירות המגורים, על אף שניתן לעשות כן מבחינת כל ההביטים התכנוניים. 
בעקבות כך, אושר היום תיקון במסגרת הוראת שעה בחוק התכנון והבניה שיהפוך את השימוש ב"תקנת שבס" עד 10%, למחייב. זאת במקרה שהוגשה בקשה להקלת שבס וכדי לענות על הביקוש לדירות קטנות. שכן, כיום התקנה מנוסחת כך שהוועדה "רשאית" לאשר אותה, אך בפועל לא ממהרת לעשות זאת.
ישנם כמה סייגים בהצעת החוק, ביניהם, הקמת ועדת חריגים שתוכל להחריג ערים שבהן תמהיל הדירות הקטנות הוא גבוה באופן יחסי. כמו כן, החוק לא יחול על רשויות מקומיות שאישרו בשנת 2015 יחידות דיור של 3 חדרים ומטה בהיקף מספק שיקבע. בנוסף, החוק יחול על תוכניות מאושרות בלבד, ולא על תוכניות שיאושרו מעתה והלאה.
ח"כ אלי כהן: "הגידול במספר הזוגות הצעירים המתחתנים מדיי שנה ועליית תוחלת החיים מצדיקה גידול בדירות עד 3 חדרים, אולם בפועל אנו רואים ירידה בהיצע הדירות מסוג זה. הגישה של חלק מהרשויות לא לתת היתרים לדירות קטנות נשענת ההנחה שדירות קטנות מושכות אוכלוסיות חלשות יותר. בהתאם, הצעת החוק האמורה, אמורה להגדיל את היצע דירות 3 חדרים ומטה וכשכך החיסכון יתבטא לא רק במחיר הדירה אלא גם בעלויות הארנונה וועד הבית שתהיינה נמוכות יותר".
ח"כ דוד ביטן: "בעקבות משבר הדיור יש חובה לחייב בחוק את הרשויות והוועדות המקומיות לתת תוספת דיור של 10% בהקלה, במיוחד כשמדובר בדירות קטנות לטובת זוגות צעירים. הצעת החוק היא מידתית לאור העובדה שהיא מחייבת תוספת של 10% ומאפשרת לועדות ולרשויות שיקול דעת ב20% הנותרים".
תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה