התאחדות בוני הארץ: "אם מצוקת האשראי תימשך, לא נעמוד ביעד התחלות הבנייה שהציבה הממשלה"

התאחדות בוני הארץ מתריאה כי ישנה מצוקת אשראי בענף המהווה אחד המרכיבים המשפיעים ביותר על התחלות הבנייה בישראל 

 |  (4)
אליאב בן שמעון, צילום: Getty images Israel
מזה מספר שנים, התאחדות בוני הארץ קוראת לממשלה לפעול בנושא מצוקת האשראי של ענף הנדל"ן, אחד הרכיבים שמשפיעים על מחירי הדירות ועל התחלות הבנייה בישראל. והיום (א') התייצבו נציגי התאחדות בוני הארץ בפני ועדת שטרום (להגברת התחרותיות בשירותים הבנקאיים) והציגו את משנתם.
מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, אליאב בן שמעון: "אנו קוראים לממשלה לפעול בנושא מצוקת האשראי בענף הנדל"ן. מצוקת האשראי הינה חלק ממכלול הבעיות בתחום הדיור ופיתוח התשתיות בישראל ואנו, בוני הארץ, לא נצליח לעמוד ביעד התחלות הבנייה ופיתוח התשתיות שהציבה הממשלה, של כ־60־70 אלף יח"ד בשנה אם מצוקת האשראי בענף תמשך".
האשראי לענף הנדל"ן, הסביר בן שמעון, מגיע בעיקרו מהבנקים הגדולים, שמבחינתם הגיעו לתקרת האשראי הענפי שמותר להם מבחינת מגבלות בנק ישראל: "התאחדות בוני הארץ סבורה כי יש לחייב שכל אחד מהגופים המוסדיים הגדולים במשק (חברות הביטוח וקופות הפנסיה) לפתח יכולות עצמאיות לליוויים פיננסים מלאים לטובת בנייה בארץ. צעד זה טומן בתוכו פוטנציאל להגדלת התחרות, שכן לבנקים המסחריים כיום כמעט שאין תחרות והעמלות שמשולמות גבוהות מידיי". בן שמעון ציין: "מגיע לתושבי מדינת ישראל שחלק מכספי הפנסיה שלנו יושקעו בייזום, פיתוח ובנייה בישראל ולא רק בנכסים מניבים בחו"ל".
בן שמעון מוסיף: "מעבר לפיתוח תחרות לבנקים באמצעות המוסדיים, הרי שיש להגדיל את התחרות בין הבנקים עצמם. כיום, מאחר שהבנקים הגדולים נמצאים ברף העליון של האשראי הענפי שבנק ישראל מתיר להם, ניתן לשחרר כספים רבים שמוחזקים לחינם. כך למשל כחלק מערבויות חוק המכר, הבנקים מקצים כיום כ-10 מיליארד שקל ערבויות על חלק המע"מ מתוך מחיר הנכס. מעבר לעובדה שמדובר באשראי מיותר (מאחר שרכיב המע"מ מעובר ממילא לרשות המיסים) הרי שהקבלנים משלמים עמלה שעלותה מגיעה בסופו של דבר למחיר הדירה הסופי".
בנוסף, ציין בן שמעון כי לנוכח דרישת הפיקוח על הבנקים, האשראי לערבויות חוק המכר נחשב כאשראי בסיכון של 50% דבר שמשפיע על יכולות הבנק להעמיד אשראי נוסף ודרישות ההלימות הון כנגד אשראי זה גדולות. לכן מעלים בהתאחדות את האפשרות להפחית את מקדם ההמרה לאשראי עבור הערבויות ל- 10% באופן גורף.
להערכת ההתאחדות, הצעותיה ישחררו עשרות מיליארדי שקלים מתיקי האשראי לנדל"ן של הבנקים, דבר שיאפשר למשק תחרות בריאה יותר ואשראי זמין יותר לבנייה. בן שמעון סיכם את דבריו: "אנו מודים לוועדה שנתנה לנו אפשרות להציג את הדברים בפניה ואנו מלאי תקווה כי הוועדה תמצא לנכון לפעול ליישום המלצותינו בהקדם".
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  אם לא לצחוק אולי לבכות
  נחמיאס ברוך 22/02/2016 07:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התאחדות בונה הארץ,קשקוש מלבוש,בעצם מכירת הדירות מקבלים הקבלנים בחוזה לפחות 50% ממחיר הדירה בחתימת החוזה ובהרבה מקרים 70%. שמכסה את ערך הקרקע והבניה. הגיע הזמן להביא חברות בניה סיניות ,רומניות ,הונגריה,בולגריה ובטוחני שיעמדו ביעדי הבניה וביותר איכות להבדיל מאיכות הבניה של יזמיות הבניה שמה שרואים בבתים שנבנים מאפיל על כל שמחה שמקבל רוכש הדירה. אם זה בחדרה בשוהם פתח תקוה ועוד. הצרות לאחר קבלת הדירות צריכות להדאיג את מר יזם אם באיחוד הבונה או ארגון הקבלנים.
  סגור
 • הפתרון מול העניים למשבר הדיור ולמקפצה ענקית לרווחה.
  עוז 23/02/2016 16:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חוף התכלת הרצליה מחכה שנים רבות ומבוזבזות לפיתוח ובניה . אם רק ירצו האחראים הממונים ניתן לקבל מהמתחם (2265 דונם) 40,000 דירות מוכנות בתוך 5 שנים. ללא תמיכה כספית ומימון ממשלתי. רק מסת בניה ע"י חברה או חברות מחול יחוללו את השינוי המיוחל .
  סגור
 • 2.
  נכון, קחו לנו גם את הפנסיה לניפוח הבלון
  מט 21/02/2016 21:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  משברי נדלן מתחילים ממשברי אשראי. כל השוק ממונף ואין מאיפה להביא כסף לניפוח הבלון
  סגור
 • 1.
  וכחלון מתעסק בכרטיסי אשראי ושקל לעוף (ל"ת)
  כחלון במצאיות מדומה 21/02/2016 18:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור