"בטווח הרחוק יותר תכניות כחלון ישפיעו על מחירי הדירות"

מומחי נדל"ן מגיבים לאישור 'מחיר למשתכן'. "שר האוצר מבין שחלפו ימי החסד שלו לכן הוא שולף מהמותן הצעות שונות ומשונות"
 |  (5)
בנייה חדשה, צילום: לילך צור
קבינט הדיור אישר היום (ב') את הצעת שר האוצר, משה כחלון לתכנית מחיר למשתכן,  למתן הנחות בקרקע, מענקים וסבסוד פיתוח בבנייה רוויה . במסגרת התוכנית הקבלנים יתחייבו למפרט שיקבע מראש. כמו כן, סוכם, כפי שפורט בהצעת ההחלטה, כי הדירות מיועדות לזוגות צעירים חסרי דיור. עוד הוחלט כי לא ניתן יהיה למכור את הדירה במהלך חמש השנים הראשונות וכי 10% מהדירות יוקצו לבני מקום.
"שר האוצר מבין שחלפו ימי החסד שלו לכן הוא שולף מהמותן הצעות שונות ומשונות", אומרת דליה שוסטר, בעלי נוה שוסטר. "אם שר האוצר באמת רוצה לעזור לזוגות הצעירים לקנות דירה, הוא צריך לקדם הצעה, שהמדינה תיתן הטבות והנחות  במימון ההון העצמי תמורת התחייבות שהרוכשים יגורו בדירה תקופה מסוימת. ההצעה הנוכחית של כחלון תגרום לרמת בנייה נמוכה, בסטנדרטים ירודים , הקבלנים יחפשו חלופות לבנייה זולה והדירות יבנו בהתאם. גם מי שאין באפשרותו לקנות דירה, לא צריך להתגורר בדירות בסטנדרט נמוך וירוד".
 
עו"ד מאיה זיסר בן-טל, שותפה במחלקת הנדל"ן במשרד ברנע ושות': "המטרה של כחלון היא אומנם להוריד את מחירי הדירות, אך זו לא הדרך. במקום להעניק את ההטבה ישירות לרוכשים, ההטבה תינתן מעתה באופן עקיף ליזמים. הדבר יגרום לכך שהחל משלב המכרז וגם לאחר שיזם יזכה בקרקע ועד לרגע שבו הוא ימכור את הדירות, ייכנסו בדרך עוד שיקולים רבים שלא נלקחים כעת בחשבון, דבר שיעמיד בסימן שאלה את ההתחייבות למחיר נמוך לרוכשים. בין מועד הזכייה של יזמים ועד שהם ימכרו את הדירות, יכולות לעבור מספר שנים שבהן כוחות השוק עשויים להשפיע רבות על מחירי הדירות ועלויות הבניה, ואם קבלן שהתחייב למחיר נמוך לא יוכל לעמוד בו, העלויות לרוכשים תהיינה בסופו של יום גבוהות יותר. התוכנית אולי נראית מוצלחת כעת, אך בעוד מספר שנים, ייתכן שלא תהיה רלוונטית".
אבירן חרט מבעלי קרן פלטיניום: "ההצעה של כחלון היא עוד כלי בסל הכלים שנועד לסייע להוזלת מחירי הדירות, אלא שאם המדינה רוצה, שליוזמה הזאת תהיה השפעה מהירה ואמיתית, היא צריכה לדאוג כשלב ב' להוזיל את המיסוי על הדירות, שכן 60% ממחיר הדירה היום הוא על מיסים. רק אם המהלך של מתן ההנחה לדירה ראשונה בפריפריה, יהיה מלווה גם בהפחתת המיסים ,רק אז תהיה לכך השפעה על השוק."
אילן קורץ, מנכ"ל חברת אקה נדל"ן: "מהלך זה צפוי להחזיר חזרה את הזוגות הצעירים כשחקן מהותי בשוק הדירות. התוכנית מחזירה את המשק לתקופה שלפני 2005, עת היו מענקים משמעותיים בפריפריה לטובת זוגות צעירים.  הזוגות הצעירים לא מהווים כיום שחקן מהותי בשוק הדירות ולפיכך הנחות במחירי הקרקע והמענקים לא ישפיעו בטווח הקצר על מחירי שוק הדירות הכללי באופן מהותי. לתוכנית המענקים תהיה השפעה רבה על הזוגות הצעירים מאשר הנחה במחירי הקרקע מאחר והדבר יאפשר להם למממן חלק מההון העצמי הגבוה יחסית (30% מערך הדירה) שעליהם להשקיע כיום ואינו בנמצא. תכנית מענקים תאפשר מימוש מיידי גם לגבי פרויקטים בשיווק או בבניה. אין לי ספק שבטווח הרחוק יותר, לתוכניות מסוג זה תהיה השפעה על מחירי הדירות".
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  שאלה
  לורן 13/07/2015 17:51
  הגב לתגובה זו
  0 1
  כמה הנחה תינתן בסוף? מגובה מחירי הדירות? יעשו לנו הנחה במהלך הקניה?או שמראש המחירים יופחתתו ?ב60אלף או יותר?
  סגור
 • 4.
  מה אכפת לי סטנדרט נמוך? אני אשדרג לבד ב 50,000 שקל, שזה
  צעיר ללא דירה 13/07/2015 17:37
  הגב לתגובה זו
  5 1
  כלום, זה סכום זניח לגמרי. העיקר לקבל הנחה של 400,000 שקל על הדירה. קדימה לעבודה!
  סגור
 • 3.
  גם כשהמחירים היו חצי, 60% מהם היו מיסוי. אין קשר לבועה
  כלכלן 13/07/2015 17:36
  הגב לתגובה זו
  5 0
  המחירים נקבעים בהסכמה בין המוכר לקונה, כאשר אם יש הרבה קונים הם מוכנים לשלם יותר ויותר. המדינה לוקחת את החלק שלה מתוך המחיר שהם הסכימו בינהם. אם הקונים יהיו מוכנים לשלם פחות, המדינה תקבל פחות.
  סגור
 • 2.
  קשקשת ברשת. הריבית תפיל את מחירי הדירות (ל"ת)
  רוני 13/07/2015 17:18
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 1.
  גנט ילן תפיל את מחירי הדירות פה עם העלאת הריבית
  בטווח הקרוב 13/07/2015 16:54
  הגב לתגובה זו
  1 1
  בטווח הרחוק ישארו המיסים של קחלון . שפגע בגימלאים יגיע הזמן שהם למרות שהם זקנים יצאו לרחובות ויקחו מה שמגיע להם. קחלון הטיל גם מס ירושה חכם על המתים
  סגור