לאומי: "נראה עלייה נוספת במחירי הדירות בתקופה הקרובה"

"בשנת 2015 יחול גידול בהיקף התחלות הבנייה יעמדו על כ-45 אלף דירות בשנה - תיקון ל-2014"
 |  (5)
נדל"ן, צילום: Getty images Israel
בחודש אפריל השנה נמכרו 2,937 דירות חדשות שנבנו ביוזמה פרטית וציבורית (נתונים מנוכי עונתיות). מדובר בהיקף מכירות גבוה מרמת השיא של החודש הקודם, על אף שנתוני החודשים האחרונים עודכנו כלפי מעלה. דבר שמצביע על המשך הנסיקה בביקוש לדירות מתחילת השנה לרמת שיא בראייה היסטורית. לפי כלכלני בנק לאומי, קצב המכירות השנתי באפריל משקף היקף שיא של למעלה מ-35 אלף דירות חדשות - עלייה חדה ביותר של כ-68% ביחס לאפריל אשתקד.
מתחילת השנה (ינואר-אפריל) חלה עלייה חדה במכירות לעומת התקופה המקבילה אשתקד (כ-44%), ואף ביחס לשנים קודמות. כלכלני לאומי אומרים בסקירתם השבועית כי נתונים אלו מעידים על תנודתיות בהיקף המכירות אשר הינה, בין היתר, תוצאה של אי הוודאות הנוגעת למדיניות הממשלתית בנושא הדיור ושיקולי משקיעים התרים אחרי חלופות להשקעות פיננסיות. "במקביל, התגברות הביקושים לדיור הובילה לירידה במספר חודשי ההיצע (מספר החודשים שידרשו בכדי למכור את המלאי הקיים של דירות חדשות ביזמה פרטית בקצב המכירות הנוכחי) אשר עומד כיום על 8.1 - הנתון הנמוך ביותר מאז ינואר 2011, ובתוך הטווח בו ישנם לחצים לעליות מחירים".
"במבט קדימה, נראה שהפעילות בחודשים הקרובים תוסיף להתאפיין ברמה גבוהה של אי וודאות עד לגיבוש המדיניות הממשלתית בנושא. לכן, אנו מעריכים כי תימשך מגמת הגידול בביקושים בשוק הדיור במהלך החודשים הקרובים (בין היתר, גם כפיצוי על הירידה בפעילות שחלה בחלק משנת 2014 ועל רקע רמת השפל של הריבית), דבר שצפוי להוביל לעלייה נוספת במחירי הדירות החדשות בתקופה הקרובה".
כלכלני לאומי מתייחסים גם לנתוני התחלות הבנייה שפורסמו אתמול: ברבעון הראשון של השנה הסתכמו התחלות הבנייה בכ-11.6 אלפי יחידות דיור (נתונים מנוכי עונתיות). רמה זו משקפת קצב שנתי של 46.5 אלפי יחידות דיור – גבוה מהממוצע הרב-שנתי, וגבוה בכ-9.5% בהשוואה לרביע הרביעי של שנת 2014, בו הסתכמו התחלות הבנייה בכ-42.5 אלפי יחידות דיור, במונחים שנתיים. מדובר בהיקף התחלות הבנייה הגבוה ביותר מאז הרבעון הראשון אשתקד. מבחינה של נתוני המגמה (ממוצע נע, מנוכה עונתיות) עולה כי ההתחלות נמצאות במגמת עלייה בשני הרביעים האחרונים, לאחר שלושה רביעים רצופים של ירידות.
היקף התחלות הבנייה ביזמה פרטית (המהווה כ-80% מכלל הפעילות) היה גבוה בכ-11.4% ברביע הראשון של השנה בהשוואה לרביע הקודם, ומשקף רמת שיא מאז הרביע הרביעי של שנת 2012. עלייה זו בהיקף הבנייה, חלה במקביל לעלייה בביקוש לדירות חדשות מאז חודש ספטמבר 2014, אשר הגיע לרמות שיא בחודשיים האחרונים.
"ייתכן שהביקושים הגבוהים תומכים בציפיות לעלייה במחירי הדיור, ועל כן מסייעים ביצירתם של פרויקטים חדשים בעלי היתכנות כלכלית, דבר שתורם להתעוררות מסוימת בקצב פעילות הבנייה. התפתחות זו, באה לידי ביטוי בשיפור הניכר במדדי הפעילות והציפיות של החברות הפועלות בענף הבינוי בחודשים האחרונים, כפי שעולה מסקר מגמות בעסקים של הלמ"ס".
בלאומי מוסיפים כי מבחינה כמותית, היקף התחלות הבנייה לא הגיע לרמתו הנדרשת לצורך מיתון עליית המחירים. "יתרה מזאת, בשנת 2014 שוק הדיור התאפיין ברמת אי וודאות גבוהה, שנוצרה בעיקר בשל ההמתנה לצאתן לפועל של רפורמות ממשלתיות שונות (בעיקר בצד ההיצע), אשר תרמה להיקף התחלות בנייה נמוך מהרצוי (כ-44 אלף יחידות דיור) ולהיווצרותו של "וואקום" בהיצע הדירות, אותו יש למלא חזרה".
לסיכום, בלאומי אומרים כי ברבעון הראשון של השנה חל אמנם גידול בהיקף התחלות הבנייה, אולם עדיין היקף בנייה זה משקף היצע דירות נמוך ביחס להיצע הרצוי (לפחות 45-50 אלף יחידות דיור בשנה), דבר אשר עשוי לפגוע במידת ההצלחה למתן את קצב עליית המחירים בטווח הקצר. במבט קדימה, אנו מעריכים שבשנת 2015 יחול גידול בהיקף התחלות הבנייה (בין היתר, כ"תיקון" להיקף הנמוך ב-2014), אשר צפוי לעמוד על כ-45 אלף דירות בשנה זו.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  מבקר המדינה: היקף הבניה אחראי ל 37% מתוך זינוק המחירים
  דו"ח מבקר המדינה 10/06/2015 17:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בפתיחת הדו"ח ציטט המבקר מחקר של בנק ישראל שזו המסקנה שלו.
  סגור
 • 2.
  כל האינטרסנטים מנסים לשדר "עסקים כרגיל"
  עמי 10/06/2015 16:37
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ויש להם סיבה טובה לדאגה. תבדקו נתוני עסקאות שנסגרו והיכן. כשבאים וזורקים שהיו עליות יום אחרי יום מבלי לתת נתונים מדוייקים זה לא רציני.
  סגור
 • 1.
  כמו לפני הסאב פריים... כולם מתעלמים מהנורות האדומות...
  אזרח 10/06/2015 15:56
  הגב לתגובה זו
  7 2
  אין אחד מתוך המערכת שישים תמרור עצור בפני הקטסטרפה הכלכלית שמתקרבת...
  סגור
 • כבר חמש שנים אומרים את זה .... 40 אחוז מהמדינה ה צריכים (ל"ת)
  יואל 10/06/2015 16:53
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • סקירה מטעם הבנק שתורם לניפוח הבועה (ל"ת)
  מה הפלא 10/06/2015 16:32
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור