מתכוונים לרכוש דירה בת"א? אם תתמקחו - זה הסכום שתורידו מהמחיר

אתר יד2 בחן במספר מקומות את המחיר שניתן להוריד עם מתמקחים - ואת המקומות המבוקשים ביותר בחיפוש דירות
 |  (4)
נדל"ן, צילום: Bizportal
שוק הנדל"ן חוזר אומנם לבעור בתקופה האחרונה, אך בכל זאת ניתן, בעקשנות יתרה - להתמקח ולהוריד במחיר - נתוני מדד יד2 לשנת 2014 מלמדים על יחסי הכוחות בין המוכרים לקונים על ידי מידת ההתפשרות במחירי סגירת עסקאות נדל"ן.

על פי הנתונים שפורסמו ניתן ללמוד מהו הפער האמיתי בין המחיר המבוקש במודעה למחיר שנסגר בפועל בין הצדדים אחרי מיקוח. באתר ערכו הצלבה בין המחירים המבוקשים, כפי שהם מתפרסמים במודעות שמעלים גולשים המנסים למכור את דירתם, לבין מחירי הסגירה כפי שדווחו למס שבח לגבי אותם נכסים ספציפיים. הסקירה כוללת דירות מיד שנייה בלבד, ולמעשה מדרגת את הערים בישראל על פי הפער הממוצע בין המחיר המבוקש למחיר הסגירה בכל אחת מהן.

כך למשל בתל אביב הרוכשים מצליחים להתמקח מול המוכרים ולהביא להורדת מחיר הדירה באופן המשמעותי ביותר לעומת ערים אחרות כשהפער הגדול ביותר שנרשם בין המחיר המבוקש למחיר הסגירה עומד על 168 אלף שקל. יש לציין כי המחיר הריאלי של דירות בתל אביב הוא הגבוה ביותר בישראל, ומכאן ההסבר לפער הנומינלי הגבוה.

בקריית ביאליק - הפער הגדול ביותר מהמחיר המבוקש
באחוזים, מדובר בפער של 7.2% בממוצע. קריית ביאליק מציגה את הפער הגדול עם 7.7% פחות מהמחיר המבוקש, ואחריה חיפה עם פער של 7.3%. אשקלון היא העיר בה הכי פחות מתפשרים על המחיר, שם מוכרי הדירות מוותרים רק על 3.8% ממחיר הדירה המבוקש.

"המחירים המבוקשים קרובים ב-2%-7% למחירי הסגירה והביקושים ברוב הערים בארץ נותרו קשיחים גם ב-2013 במילים אחרות, לאור מצוקת הדיור, השוק הוא עדיין שוק של מוכרים והם לא נאלצים לחתוך במחירי הדירות ולעשות פשרות כואבות מדי" מסביר יבין גיל מור מנכ"ל אתר יד2. "כאשר רוכשי ומוכרי הדירות נכנסים ליד2 הם יכולים לקבל מידע מדויק לגבי המחירים של הנכסים באזור המבוקש ולבצע מחקר עצמאי בטרם פרסום המודעה או רכישת הדירה. אנחנו מאמינים בצרכנות נבונה, והשילוב של המחירים המפורסמים במודעות יחד עם המידע על עסקאות אמת שבוצעו באותו אזור ומפורסמים במדד הנדל"ן של יד2, מאפשר לצרכן לקבל את כל המידע שהוא צריך לפני שהוא את הרכישה הגדולה בחייו".

לדברי שמאי המקרקעין, עו"ד חיים מסילתי "בשוק בריא ההפרש בין הפרסום בלוחות יד שנייה ולבין העסקה בפועל אמור להיות קטן לפיכך הפרש של 3%-4% כפי שקורה למשל באשקלון נכון יותר. ככל הנראה הדבר נובע משכך שיש היצע גדול יחסית של דירות באשקלון. בתל אביב הנתונים אינם מפתיעים. יש היצע נמוך של נכסים למגורים ובעלי הדירות כבר למדו שניתן להציע מחירים גבוהים יחסית עם נכונות נסתרת לפשרה - הם פשוט מנסים. לפעמים זה עובד, בעיקר מאזורים מאוד מבוקשים, אך במקרים מסוימים הם "נאלצים" להוריד 7% ולפעמים אפילו 10% מהמחיר אותו נקבו במודעות".

בנוסף ערך אתר יד2 בדיקה כמה זמן בממוצע נדרש כדי למכור דירה מיד שנייה בפילוח לפי ערים. מהנתונים עולה, כי בגבעתיים הדירות נחטפות כמו לחמניות חמות - דירה בגבעתיים נמכרת בתוך 3 וחצי חודשים בממוצע מיום פרסומה ועד ליום בו בוצעה המכירה בפועל – הזמן הקצר ביותר מבין כל הערים בארץ. לעומת זאת מכירת דירה בתל אביב נמשכת כ- 5 חודשים בממוצע, פרק הזמן הארוך ביותר.

עוד עולה מהנתונים שפורסמו, כי בכל יום מתבצעים באתר יד2 90 אלף חיפושים במדור נדל"ן ובסך הכל בשנה האחרונה פורסמו כ- 250 אלף נכסים למכירה ו- 350 אלף נכסים להשכרה.

העיר המבוקשת ביותר היא תל אביב עם 1,857,714 חיפושים בשנת 2014. לעומת השנה אשתקד, מדובר בירידה של כ- 41% בחיפושים אחר דירה בתל אביב. אחריה ממוקמת פתח תקווה עם 1,308,382 חיפושים מספר הגבוה בכ- 12% לעומת מספר החיפושים בשנה שעברה. צור הדסה היא העיר שרשמה את שיעור העלייה הגבוה ביותר במספר החיפושים בשנת 2014 לעומת השנה אשתקד עם עלייה של כ- 42%.

ברשימת הערים המבוקשות ביותר ניתן למצוא את חיפה עם 7.6% מסך כל החיפושים ואת ירושלים עם 5.7%. את הרשימה סוגרת העיר נתניה עם 3% מסך כל החיפושים באתר.


תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  צניחה בחיפושים בת"א - אינה קשורה למע"מ 0% או למחיר מטרה
  חוקר 30/12/2014 10:00
  הגב לתגובה זו
  1 1
  שהם תוכניות שלא יפעלו בעיר עקב המחיר למטר רבוע שידוע לכולם שהוא חורג מהמקסימום שקבעו שר האוצר ושר השיכון. לא רק זה, הורדות הריבית מאז תחילת השנה (גם ריבית פריים, גם ריבית משתנה כל 5 , גם ריבית קבועה) היו אמורות להביא לזינוק בחיפושים. לכן צניחה של 41% במספר החיפושים בתל אביב ביחס לשנה שעברה היא מעניינת. אולי הבועה לא התפוצצה אך נראה שקצב הניפוח נחלש.
  סגור
 • 3.
  יש רק 90,000 עסקאות יד שניה בשנה. אבל פורסמו 250,000 ? (ל"ת)
  תהיה 30/12/2014 09:57
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  במצב כיום, המוכרים הפנימו שמחירי הסגירה הם 15-20% פחות (ל"ת)
  מתווך 30/12/2014 09:52
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  חייבים להתמקח.. אנשים חיים בסרט
  אנונימי 30/12/2014 09:22
  הגב לתגובה זו
  5 0
  מרביצים מחיר ומקווים שיבוא פראייר וישלם.
  סגור