אושרה מחיר מטרה: הממשלה מבטיחה 20 אלף יח"ד בהנחה ב-2015

השיווק יחל בימים הקרובים. בוטלו המכסות למשפרי דיור והתקבלה הצעה משופרת תוך מתן עדיפות לחסרי דירה
 |  (5)
אורי אריאל, צילום: ששון תירם
הממשלה אישרה היום את תכנית 'מחיר מטרה' של משרד הבינוי - התכנית צפויה לצאת לדרך בימים הקרובים והממשלה הנחתה את משרד הבינוי ואת רשות מקרקעי ישראל לשווק עד לסוף 2015 מכרזים בהיקף של כ-20,500 דירות בהנחה של 20% ממחיר השוק הנוכחי.

נקבע כי מכירת הדירות במחיר מטרה תעשה בהגרלה בין הזכאים, כאשר תינתן עדיפות לחסרי דירה אך משפרי דיור יוכלו להתמודד על כלל הדירות, בניגוד להצעת האוצר לפיה יקבעו מכסות מראש לכל אחת משתי הקבוצות.

לפי ההסכמות בין משרד הבינוי, משרד האוצר, ראש הממשלה בנימין נתניהו ומנכ"ל משרדו הראל לוקר, רשות מקרקעי ישראל והמועצה הלאומית לכלכלה, התקבלה עמדת שר הבינוי אורי אריאל וראש המועצה הלאומית לכלכלה יוג'ין קנדל כי בהגרלה יקבלו חסרי הדירה עדיפות ביחס של 3 ל-1 לעומת משפרי הדיור (שלושה קולות בהגרלה לחסרי דירה לעומת קול אחד למשפר דיור זכאי) מה שיאפשר גמישות ואת שיווקן המוצלח של כלל הדירות המוזלות, גם במקומות בהן הדירות מתאימות יותר לאחד מפלחי הזכאים.

הממשלה קבעה כי במכרז בשיטת מחיר מטרה המציעים יתחייבו למכור כ-80% מהדירות במחיר מקסימלי של כ-20% הנחה מהמחיר הממוצע במתחם, לפי קביעת השמאי הממשלתי, בהתאם למחיר ב-1 באוקטובר 2014. במידה ולפי בדיקה כלכלית ערכי הקרקע הצפויים במכרז זה יהיו שליליים, רשאים רשות מקרקעי ישראל או משרד הבינוי לקבוע שיעור מופחת במכרז זה של דירות מוזלות, אשר לא יפחת מ-60% מהדירות.

המציעים במכרז מחיר מטרה יתחרו על מחיר הגבוה ביותר על הקרקע המוצעת, כאשר הם מחויבים למחיר המוזל ולמפרט שקבע משרד הבינוי המשקף את הסטנדרט האיכותי המקובל כיום בשוק.

במקרה בו מציע אחד לפחות הציע מחיר קרקע חיובי, תזכה ההצעה עם מחיר הקרקע הגבוה ביותר, והזוכה ימכור את הדירות במחיר הנמוך לפחות ב-20% ממחיר השוק, כפי שנקבע מראש.

ערך קרקע גבוה מ-60 אלף שקל
לפי הצעתו של קנדל, מציע אשר יציע מחיר קרקע אפס במכרז מחיר מטרה, יצרף להצעתו גם הצעה לשיעור הדירות שימכור במחיר מוזל, אשר לא יעלה על שיעור דירות מחיר מטרה שנקבעו במכרז ואשר לא יפחת מ-50% מהדירות. במקרה בו לא התקבלה במכרז הצעה עם מחיר קרקע חיובי (הגבוה מאפס), תזכה ההצעה עם קרקע במחיר אפס ושיעור הדירות המוזלות הגבוה ביותר.

כדי להגדיל ולהרחיב את פריסת שיווק דירות במכרזי מחיר מטרה, קבעה הממשלה כי המכרזים יתבצעו במקומות בהם ערך הקרקע ליחידת עולה על כ-60 אלף שקל ליחידת דיור, במקום 80 אלף שקל ליחידת דיור, לפי ההצעה המקורית, מה שיכניס ערים נוספות מהפריפריה למסגרת התכנית. בנוסף, נקבע בהחלטת הממשלה כי במכרז מחיר מטרה ייכללו יחידות דיור שמחירן עומד על עד 19,000 שקל למ"ר.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  קרטל שליטמחירגבוה=מניע פיצוץטבע=בועהמעל50%=דור עני!!!!! (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשל=חזירות 21/12/2014 14:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  תוכנית עדיפה על התוכנית ההזויה של מע"מ 0
  אלי 21/12/2014 13:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נתניהו משך כל הזמן לתוכנית הזו אבל לפיד העדיף את ה"תוכנית" שלו.
  סגור
 • 3.
  משום מה זה מזכיר לי טלויזיות צבעוניות ב - 1981 (ל"ת)
  יורם ארידור מס' 2 21/12/2014 13:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  רק פרט אחד לא הזכרתם בכתבה וחבל..
  טיפשות של אינטרסנט 21/12/2014 12:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל הדירות ישווקו במודיעין, אריאל ובמרכז הצפוף ועם הביקוש הגבוה, ועוד יישובים עם אינטרס מובהק לאנשי אורי אריאל וחבורתו..כל הדירות במרכז וביישובים בעייתיים ושיש עליהם מחלוקת. למה לא לשווק דירות בפיר פרייה ובישובים המוחלשים. מדובר באינטרסים מפלגתיים וסקטוריאליים מובהקים. יש לך בדיוק עוד 12 שבועות בשלטון ואז תתעופף ואחרים יותר טובים שרואים את טובת המדינה יחליפו אותך ויבעטו בך החוצה. אתה פשוט בושה למדינה שאין אפילו פרויקט אחד בצפון ו/או בדרום המרוחקים. בושה ועוד פעם בושה..
  סגור
 • 1.
  למה לא 200 אלף דירות ,ככה לא מחסלים בועת נדלן . (ל"ת)
  בא 21/12/2014 12:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור