השמאי הממשלתי מספק נתונים: היכן תקבלו תשואה הגבוהה מ-8%?

השמאי הממשלתי פרסם נתונים אודות שיעורי התשואה בנכסים מניבים עבור המחצית הראשונה של 2014
 |  (1)
בנייני משרדים אירופה, צילום: Getty images Israel
יציבות בשוק הנדל"ן המניב – מסקירה של השמאי הממשלתי הראשי, עבור המחצית הראשונה של 2014 עולה כי תשואת השכירות מנכסים מניבים נותרה זהה לזו של המחצית השנייה של 2013.

שיעור התשואה הוא היחס שבין ההכנסה השנתית אשר נצמחת מהשכרת נכס לבין שוויו, המבוטא באחוזים. בתקופה הנסקרת אותרו, נדגמו ונותחו נתונים של כ-40 נכסים מניבים – משרדים, מסחר, מבני תעשיה ולוגיסטיקה וכו'. התשואה הממוצעת בנכסי משרדים עמדה על 8.2%, בנכסים מסחריים על 7.8% ובנכסי תעשייה ולוגיסטיקה על 8.3%.

מהסקירה עולות המסקנות הכלליות הבאות: 1. לא נצפתה ירידה משמעותית בשיעורי התשואה למרות העדר אלטרנטיבות להשקעה. 2. בשיעור התשואה למשרדים נשמרה היציבות ביחס לחציון הקודם. היציבות נצפתה למרות העלייה הצפויה בהיצע של שטחי משרדים (בעיקר באזור המרכז).

בשוק הנכסים המסחריים – נצפתה ירידה מינורית בשיעורי התשואה המעידה על המשך יציבות הענף. השמאי הממשלתי מציין כי בנכסים מסחריים גדולים ניתן לזהות שונות בשיעורי התשואה באותו הנכס, כאשר לשוכרים בטוחים יותר מיוחס שיעור נמוך יותר ולהיפך. בנוסף, ניכר פער בשיעור התשואה בשטחי מסחר בקניונים לבין שיעורי תשואה בחנויות קטנות ברחובות מרכזיים, שבהן שיעורי תשואה נמוכים יותר.

בשוק התעשייה והלוגיסטיקה נצפתה יציבות בשיעורי התשואה המשקפת את היציבות ברמת המחירים ושיעורי התפוסה הגבוהים.

השמאי הממשלתי מצא קשר מובהק בין רמת הקרבה של הנכס למרכז הארץ או למרכז הישוב לבין שיעור התשואה ממנו. בנכסים שמיקומם מרכזי נצפה שיעור תשואה נמוך ואילו בנכסים פריפריאליים נצפה שיעור תשואה גבוה. הקשר נובע ככל הנראה ממרכיב סיכון גבוה יותר בפריפריה.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  ממש מסקנות גאוניות. חחחחחחחח (ל"ת)
  ישראלי 21/12/2014 10:53
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור