"המונים התייאשו והבינו שלא יגיעו לדירה - דבר לא ישתנה עד 2020"

כך נאמר בכנס דלויט. דמרי: במקום להתעסק בבניית הארץ המדינה עסוקה בלקחת מכם כסף"
 |  (13)
נדל"ן, צילום: Getty images Israel
"במקום להתעסק בבניית הארץ המדינה עסוקה בלקחת מכם כסף", כך אמר היום יגאל דמרי , הבעלים של י.ח דמרי, בכנס תום שנת המס של דלויט.

לדבריו, "כל זוג צעיר ששמע בקול שר האוצר ושר השיכון בסוף 2013 לאחר שהם יצאו בהצהרות שהמחירים ירדו ב-2014 הפסיד 30-100 אלף שקל המדינה אובדת עצות. אני מברך על הסכמי הגג שהמדינה עושה אבל צריך להבין שגם אם יעשו הסכמי גג למאתיים אלף יחידות, נדרשים לכך מיליארדי שקלים של תשתיות, אנחנו מדברים על תהליך של עשר שנים. אנחנו עושים הכל כדי להביא את השוק לאיזון מבחינת היצע וביקוש אבל לדעתי בטווח של 4-5 שנים הקרובות אין סיכוי שזה יקרה. אולי תהיה ירידה מקומית פה ושם אבל בסך הכל תהיה יציבות במחירי הנדל"ן עם הפנים למעלה".

דמרי הוסיף כי "לתכנית מחיר מטרה יש משמעות רק במקום שיש ערך למחיר הקרקע, מה שאומר שתכנית מחיר מטרה לא תהיה בבאר שבע או בקרית גת או באשדוד, אלא רק במרכז הארץ. זה פוגע בפריפריה כי אם דירה בקרית גת עולה בסביבות 900 אלף שקל ובראש העין אותה דירה היתה עולה 1.2 מיליון ועכשיו במסגרת תכנית מחיר מטרה היא תעלה מיליון שקל, אז למה שמישהו יקנה בקרית גת ולא בראש העין? המדינה מרחיקה את הציבור מהפריפריה, ואף אחד לא חושב על זה".

"לא קרה שום דבר בשביל שהמחירים יירדו"
לדברי דרור נגל, מנכ"ל אזורים : "לא קרה שום דבר בשביל שהמחירים ירדו. כל מה שקרה בתקופה האחרונה רק מחזק את עליית המחירים. אין יותר למה לחכות ולדחות קנייה, אנשים צריכים לגור איפה שהוא. היכולת של שר השיכון להוביל הליכים שישפיעו על היזמים ועל ציבור הקונים היא שולית. לראשי ערים יש יכולת להשפיע והתהליכים הם ארוכים. עד שלא תקום רשות אחת שיכולה לקבל החלטות מלמעלה ועד למטה ולהניע תהליך שלם, זה לא יקרה. הסיכון של יזם בישראל הוא עצום ואנחנו רואים מה קורה לחלקם, זה לא סתם".

"ח דורון גבור, שותף וראש מגזר הנדל"ן ב- Deloitte: "אם מסתכלים על פרסומות בטלוויזיה אז צריך להפסיק לקנות דירות כי צריך לחכות למחיר מטרה אבל התהליכים בישראל מאוד איטיים. גם אם מחר ישוחררו לשוק קרקעות רבות במודל של מחיר מטרה זה לוקח שנים. לפרויקטים לוקח שנתיים להוציא היתר. השנתיים האלה עולות כסף ומשפיעות על המחיר. מישהו צריך לממן את הסיכון של מה יקרה בסוף עם הקרקע. כל שקל שיורד במחיר הקרקע יכול להוזיל את המחיר הסופי ומפחית את הסיכון המשמעותי של היזמים. זוג צעיר מסתכל על מה הוא צריך לעשות עכשיו בשביל לקנות אז בוודאי שזה משפיע על ההכנסה הפנויה גם לצרכים אחרים. יש הרבה אנשים שהתייאשו והבינו שכבר לא יגיעו לדירה אז הם לא חוסכים והם קונים עוד חולצה, ויש אנשים שנכנסים לבונקר וחוסכים שקל לשקל".

לדבר פרופ' אבי שמחון, לשעבר יו"ר הוועדה המייעצת לשר האוצר : "ההשפעה של תכנית מטרה תהיה שולית לפחות עד 2020. הממשלה ישנה בעמידה כבר הרבה מאוד זמן. הדירה הראשונה במחיר מטרה תהיה מוכנה לא לפני 2018. זו תכנית שטובה בעיקר עבור משרדי הפרסום שמריצים את הקמפיינים שלה. יש שלושה דברים שמשפיעם על מחירי הדירות בימים כתיקונים – , ריבית וריבית. בשנים 2000-2007 מחירי הדירות ירדו כי הריבית היתה גבוהה. מאז הריבית ירדה והמחירים עולים. רק לפני כמה שנים הריבית ששילמו נוטלי המשכנתאות היתה 7-8 אחוז והיום היא 2-3 אחוז".

"ב-2015 לא יקרה משהו במחירי הנדל"ן"
שמחון ממשיך: "אני לא חושב שב-2015 הולך לקרות משהו במחירי הנדל"ן, ובגלל שאנחנו הולכים להישאר בסביבת ריבית נמוכה עוד הרבה זמן לא רואה שיהיה שינוי. יש לנו מפלצת בירוקרטית גדולה שאף אחד לא מצליח ואולי לא רוצה לטפל בה, אתם זוכרים את נתניהו עם רפורמת הפרגולות שלו, הדברים האלה באמת חשובים לו אבל עברו השנים ועד היום לא קרה כלום. זה יישאר ככה אלא אם כן יבוא האדם שיצליח לנער את המערכת ולהוציא בתקופה קצרה 200-250 אלף דירות, וזה אפשרי כמו שעשה שרון בשנות התשעים".

לדברי חנן מור, מנכ"ל קבוצת חנן מור : "לפי איך שזה נראה כרגע, לא נראה שתהיה יכולת בשנים הקרובות לטפל במחירי הנדל"ן וגם לא נראה לי שיש רצון. הגיע הזמן לשים את האמת בפנים, המגזר הציבורי צריך להפוך את עורו ולהשתנות. הוא סלע הבעיה של ישראל. שחררו אותנו מהעול הזה. כללי העבודה הם קטסטרופה. למשרד הבינוי אין את האחריות לנדל"ן בישראל כי יש את משרד הפנים ויש את הוועדות. צריך להיות גורם אחד שמטפל בזה. אין לנו קבלני משנה ואין לנו ספקים, לוח הזמנים לבנייה ארוך, וקבלנים פושטים רגל כל שני וחמישי כי המערכת לא מטופלת עשרות שנים. 99 אחוז ממי שיקח אחריות על נדל"ן בישראל יכשל מבלי שישנו את איך שהמערכת עובדת. מטרתנו כמדינה לאפשר פתרונות גם לקנות וגם לשכור".

"מה זה עוד חצי שנה לעומת נצח?"
לפי מור, בישראל עולה היום לבנות דירה 700-900 אלף שקל בין השאר בגלל המיסוי של המדינה וזה לא כלכלי לאף גוף לבנות דירה להשכרה. "הדיור משפיע על כל חלקה טובה, כשאנשים מסיימים צבא והולכים לאוניברסיטה הם חושבים מה ילמדו כדי להשתכר טוב ולקנות דירה וזה מדכא את כל היזמים, אין רוח יזמית כי אנשים חוששים לקחת סיכון".

ד"ר סתוונית שמואלי, מנהלת מחוז מרכז משרד הבינוי והשיכון : "אין ספק שהזעזוע הפוליטי גורם לאי וודאות ולשינויים. אבל מה זה עוד חצי שנה לעומת הנצח? יש עוד תכניות חוץ ממע"מ אפס, כמו למשל מחיר מטרה שזו תכנית שאנחנו ננתק אותה ממע"מ אפס והיא עומדת בפני עצמה ופונה לפלח שוק הרבה יותר גדול מאשר תכנית מע"מ אפס. בנוסף, יש עבודה מאומצת בנושאים נוספים, יש הסכמים שכבר נסגרו בשטח עם רשויות מקומיות כמו ראש העין, מודיעין, קרית ביאליק וראשון לציון. הרעיון הוא שזה ישפיע גם על הישובים הסמוכים וייאלץ אותם להוריד מחירים".
תגובות לכתבה(13):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  בסקר דלויט מ 2009 כ 80% מהקבלנים צפו ירידות מחירים!!!
  דן 04/12/2014 13:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  רבים מתוכם צפו ירידה של 10%-20% תוך שנה, חלקם צפו ירידה של למעלה מ 20% !! בפועל אנחנו יודעים בדיעבד ש 2009 היתה השנה עם עליות המחירים הכי חדות בהיסטוריה של המדינה. אז אל תקחו את הערכות הקבלנים ברצינות. חפשו סקר דלויט מס' 3
  סגור
 • 9.
  קבלנים מסין . (ל"ת)
  בא 03/12/2014 16:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • לא יביאו. המדינה רוצה קבלנים מקומיים ומיסים גבוהים.
  עמיקם 04/12/2014 13:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כואב הלב על הדור הצעיר, אבל המדינה נטשה אותו. המדינה היום היא גוף מושחת, ומטרתו להעשיר קבוצות מקורבות. מי שיכול שיעזוב לארה"ב או קנדה.
  סגור
 • 8.
  קבלן מצוי לא אמר אמת מגיל 8 ,כחלון יסדר לכם תחרות בריאה
  בא 03/12/2014 14:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מחול,אין כמו היתייעלות ,לכו תתייעלו , זה מה שאתם אומרים לעובדים לפני פיטורים .אז זה בטח נכון .
  סגור
 • 7.
  קבלן מצוי לא אמר אמת מגיל 8 ,כחלון יסדר לכם תחרות בריאה
  בא 03/12/2014 14:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מחול,אין כמו היתייעלות ,לכו תתייעלו , זה מה שאתם אומרים לעובדים לפני פיטורים .אז זה בטח נכון .
  סגור
 • 6.
  סתם יוצרים דמורליזציה!
  חני 03/12/2014 14:46
  הגב לתגובה זו
  0 1
  הכל שטויות. אנים שאין להם הרבה כסף שיקנו דירות בערים הקטנות, שיקנו דירות קטנות. תהיה להם דירה ובזה יתחילו. לא צריך להתחיל בדירה 5 חדרים במרכז תל-אביב. יש עוד שטח לגור בארץ חוץ ממרכז תל-אביב שהעתונות כל הזמן "מפמפנת" עליו. צריך לעבוד יותר שעות, לבזבז פחות במסעדות, בתי מלון ולחסוך ואז לקנות דירות. אין דבר כזה שאי אפשר. צריך לוותר על בילויים בהווה. זוהי כל התורה על רגל אחת. זה לא נעים-נכון אבל להיות עני זה לא כיף גדול, וזה המצב של רובנו. וניתן לשנות עם התנהלות כלכלית נאותה.
  סגור
 • זה מה שביבי אומר ,אבל העם לא מסכים . (ל"ת)
  בא 03/12/2014 15:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  שקר=היצע מוסתר=ניצולעם פראייר=מניעפיצוץבועהבכח=דור עני (ל"ת)
  קרטל=שליט מחיר גבוה 03/12/2014 14:40
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 4.
  קרטל שליט מחירגבוה=מניע פיצוץבועה טבעמעל50%=דור עני!!!! (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשל=חזירות 03/12/2014 14:36
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 3.
  איפה שלי יחימוביץ? (ל"ת)
  נאבדה ילדה 03/12/2014 13:53
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 2.
  רק פרס יכול לעזור אם יחזור לפוליטיקה (ל"ת)
  משיח בא 03/12/2014 13:52
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 1.
  לא בטוח. אם יבחרו לפיד יש סיכוי (ל"ת)
  יש עתיד 03/12/2014 13:52
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • לפיד איכזב בגלל חוסר ניסיון ,רידיק ,או ביבי סיבב אותו ע
  בא 03/12/2014 15:01
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ל האצבע הקטנה וגם פקידי האוצר סיבבו אותו ,במקום להביא קבלנים מחול הלך על תוכנית שביבי יכול לטרפד , לצערי ניגמר לו הקרדיט .
  סגור