מעיפים את התחנה המרכזית הישנה: האם זה יהיה המרכז החדש של ת"א?

עיריית ת"א שוקדת על הכנתה של תוכנית בניין ערים מפורטת שתאפשר זכויות בנייה של עד 1,280%
 |  (2)
דרום תל אביב, צילום: אבי שאולי
האם סוף כל סוף יצליחו להתניע את פנוי התחנה המרכזית הישנה בתל אביב? היום החל השלב המקדמי (שלב לימוד וקבלת מידע) בהליך המכרז למכירת 5 חלקות מקרקעין בשטח כולל של כ-40 דונם במתחם.

הקרקעות, אשר יוצעו במסגרת המכרז, בהליך של פירוק שיתוף במקרקעין, מצויות במתחם הרחובות מנחם בגין, שביל עכו הגליל, הגדוד העברי והר ציון. כיום משמש המתחם לחניונים, לדוכני פירות וירקות, רוכלות ולעסקים קטנים. לפי תכנית המתאר החדשה של תל אביב, (ת"א/5000), אשר הופקדה לצורך התנגדויות מיועד המתחם לשמש מרכז תעסוקה ובו שטחי מסחר ומשרדים. כמו כן יכלול המתחם שטחים המיועדים למגורים. על פי תכנית המתאר החדשה, מוצעות זכויות בניה של עד 1,280% (כחצי מיליון מ"ר) בהתאם לתנאים שייקבעו לכך בהוראות תכנית המתאר.

על מנת לקדם את התוכנית ואת המכרז, שוקדים בימים אלה בעיריית תל אביב-יפו על הכנתה של תכנית בנין ערים מפורטת למתחם כולו ולשטחים נוספים בסביבתו. התכנית, אותה מוביל אדריכל דני קייזר, לשעבר מהנדס העיר תל אביב-יפו, תוצג בפני הועדה המקומית לתכנון ולבניה עד לתחילת שנת 2015.

במקביל לכך שוקדת עיריית תל אביב- יפו על הקצאת שטחים בסביבת המתחם ("אזור הרציפים הישנים") בנפרד מאלו העומדים למכרז, אשר ישמשו למוסדות תרבות ובשלב הראשון צפויה לקום באזור המכללה לאומנות "מנשר". עוד צפויה להקים את ביתה במקום להקת המחול "בת שבע".

הבעלות במתחם נמצאת בידי כ-30 אנשים פרטיים וקבוצות, בהם, בין היתר, עיריית ת"א, חברת משולם לוינשטיין, חברת דן, חברת באור השקעות, יורשי משה שפיר, עו"ד נחמיה צוריאל ואחיו עזרא ליפמן ובעלים פרטיים רבים נוספים.

לאחר שבמשך שנים הבעלים לא הצליחו להגיע להסכמות בדבר פיתוח המתחם, מינתה נשיאת בתי משפט השלום מחוז מרכז, השופטת דפנה בלטמן-קרדאי בשנת 2011 את עו"ד מוטי גלוסקה ככונס נכסים לצורך פרוק השיתוף בדרך של מכירת המתחם למרבה במחיר. בשנים האחרונות קידם עו"ד גלוסקה את הליכי המכרז והכנת המסמכים הקשורים לכך, תוך הזמנת חוות דעת שמאיות; וחוות דעת משפטיות הנוגעות לזכויות הבעלים במתחם; פינוי החניונים מפולשים והפעלתם; עריכת סקר מחזיקים בשיתוף עיריית תל אביב- יפו.

על פי מסמכי המכרז ניתן יהיה לרכוש את המתחם כולו או חלקים ממנו מתוך מגמה שהזכויות ירוכזו ככל שניתן בידי מספר מצומצם של יזמים אשר יפעלו לפיתוחו של המתחם. המגמה היא למכור את המתחם בכללותו ולא להותיר חלקות שלא ימכרו. אחרי קבלת ההצעות יוזמנו המציעים להתמחרות ביניהם.

ההצעה, או ההצעות, הגבוהות ביותר יוכרזו כזוכות. המועד לפרסום המכרז יהיה 1 במארס 2015, והמועד להגשת הצעות יהיה עד ליום 30 באפריל 2015. דבר המכרז מפורסם כבר כעת כדי לאפשר למציעים פוטנציאליים לבדוק את המתחמים השונים ולהתכונן למכרז הקרוב מבעוד מועד. בית המשפט הורה כי במקביל לפרסום המכרז, תונח בפניו חוות דעת שמאית עדכנית שתעריך את שווי המתחם.

מתכנן התוכנית ומהנדס העיר ת"א לשעבר, אדריכל דני קייזר, מסר: "כל מתחם התחנה הישנה הוא מן חור שחור בתוך העיר, אך כשמסתכלים על הסביבה מבינים שאין סיבה שכך זה ימשיך להיות. העיר מלאה במקומות שהיו מוזנחים והיום הם מקומות מבוקשים מאוד. אני מאמין שכך זה יהיה גם כאן, כאשר המתחם המדובר הוא במרחק של חמש-שש דקות הליכה משדרות רוטשילד".

לדברי קייזר, "המטרה שלנו היא להפוך את השטח לחלק מהמרקם העירוני האיכותי והטוב. בהתאם לתוכנית המתאר של תל-אביב שהופקדה, האיזור מיועד להפוך למרכז עסקים מטרופולוני ראשי, הרכבת הקלה צפויה לעבור בלב השטח ותהפוך את המקום לנגיש. במסגרת התוכנית, על מתחם הרציפים הישנים של התחנה יוקם המתחם החדש של להקות המחול ובנוסף חלק מהבניה במתחם תופנה למגורים".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  איך יפנו משם את העובדים הזרים? (ל"ת)
  דודו 24/11/2014 10:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  הזבל ינדוד למקום אחר, ואז? (ל"ת)
  @ 23/11/2014 18:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור