ביילסקי: "יש לי בעיר תוכנית לבניית של 1,400 דירות, נחשו כמה זמן זה תקוע!"

סגן עורך Bizportal מנהל כעת את פאנל ראשי ערים בכנס השמאים. ראש עיריית רחובות: "כל פקידה יכולה לתקוע תוכניות, אותנו לא סופרים"
 |  (9)
נדל"ן, צילום: Getty images Israel
פאנל ראשי ערים מתקיים היום בהנחיית לירן סהר, סגן עורך וכתב הנדל"ן של אתר Bizportal, זאת כחלק מוועידת השמאים שמתקיימת השבוע באילת.

ארנון גלעדי, משנה לראש עיריית בת"א: נשאל בפאנל על כך שת"א הופכת להיות עיר לעשירים בלבד. "ת"א היא אבן שואבת, ואנחנו שמחים על כך. ממצב של הגירה שלילית הפכנו את המצב להגירה חיובית לעיר. ועיריית ת"א הייתה העיר הראשונה שהקימה ועדה לדיור בר השגה, כי זיהינו שמתחילה להיות בעיה - וזה היה ב-2009, כלומר הרבה לפני כל המחאה החברתית. אנחנו פועלים להגדיל את היצע הדירות - גם במרכז העיר וכמובן גם בצפון ובדרום. אנחנו רוצים להפוך את ת"א לעיר שאפשר לגור בה מבחינת גובה שכר הדירה. אבל אני חייב להגיד - מנהל מקרקעי ישראל מסתכל דרך החור בגרוש ומנסה בעיקר בת"א למקסם את הרווח".

בעניין התחדשות עירונית, אמר גלעדי כי "אנחנו מקדמים פרוייקטים כי התחדשות עירונית זה צו השעה. תמ"א 38 זה טוב ויפה אבל זה לא הסיפור הגדול. אז יהיו עוד כמה דירות. צריך לזכור שתמ"א 38 בכלל נועדה בשביל לחזק מבנים - ולא בשביל נדלניסטים".

לגבי מחירי הדירות, אמר גלעדי כי "לצערי אני לא צופה שינוי לטובה בשנים הקרובות. בממשלה כל אחד שם מנסה לתפוס כותרות. עד שלא יהיה ראש ממשלה שייקח את הנושא בידיים שלו לחוף מבטחים - כלום לא יזוז".

זאב ביילסקי, ראש עיריית רעננה: "פעם אמרתי לציפי לבני שכל מי שרוצה להיות ראש ממשלה צריך להיות ראש עיר. הזיגזג הזה של הממשלה, כל השלופים האלה, 7 שנים לוקח להעביר תוכנית בוועדות וזה כשהכל הולך מהר. יש לי תוכנית ל-1,400 יח"ד, היא תקועה כבר 14 שנה בוועדות ובבתי המשפט. ברגע שערך הקרקע כ"כ גבוה ואין היצע דירות - התוצאה ברורה. חייבים להגדיל את ההיצע ובשביל זה - המנהל זה מפתח אחד והוא רוצה לעשות כסף, והמפתח השני זה הוועדות. בפועל - המנהל רוצה לעשות כסף ומצד שני מוותרים על כסף במע"מ 0%, בפועל לא בונים שום דירה במצב הזה". בעניין התחדשות עירונית, אמר ביילסקי כי "יש לנו תוכנית ש-8 שנים היא כבר מתקדמת וזה לבניית 450 דירות במקום שכונה של דירות ישנות. אפשר לעשות הכל, רק צריך לדחוף את זה בוועדות. יש לנו ועדה להתחדשות עירונית שמתכנסת כל שבוע, ואנחנו מקדמים תוכניות בכל הכוח".

בעניין מחירי הדירות, אמר ביילסקי כי "תראו, אני הייתי בצעירותי שליח של הסוכנות בדרום אפריקה ושם היהודים לא רוצו לעלות לארץ, הן רצו לאוסטרליה, ניו זילנד וכו'. אז אמרתי - אולי אני אגיד להם שיש רק 2,000 מקומות וזהו. וזה עבד. בקיצור, צריך לחשוב מחוץ לקופסה ובעיקר לפשט את הדברים. הייתי מבטל את הוועדה לבניין ערים, כל מי שרוצה לבנות שיעביר מכתב ואם זה יתקבל אז שייבנה לפי התנאים - ואם חרג מהתנאים אז הורסים את הבניין והוא הולך לכלא. העסק כרגע הוא עקום לגמרי ועד שלא נשנה את הדברים - לא יקרה כלום".רחמים מלול, ראש עיריית רחובות: "אצלי תוכנית ל-2,600 יח"ד מתגלגלת בוועדות כבר 30 שנה! תוכנית אחרת ל-8,000 יח"ד תקועה שנים בגלל בסיס תל נוף והרי הצבא היא פרה קדושה. בחלק גדול מהמקרים אלה פקידים שתוקעים את כל ההתקדמות, נציגים של הממשלה, של משרד הביטחון ועוד ועוד, מכל מיני סיבות שונות ומשונות. ראשי ערים לא שווים כלום, עם 84% ניצחתי את הבחירות אבל תבוא פקידה, אולי מתכננת המחוז אולי אחת שסתם סיימה לימודים - והיא תחליט מה יהיה שם - לא אני. בפועל המצב הוא שאין לי שקל של הכנסות לעיר, בגלל שהקבלנים לא מוכרים כי הזוגות הצעירים מחכים למע"מ 0%." בעניין מחירי הדירות אמר מלול בביטחה - "מחירי הדירות רק יעלו".

בעניין תמ"א 38 אמר מלול כי "היזמים רוצים לבנות דירות גן ולסגור בכך את קומות העמודים, הם לא מתחשבים בסוגיות החניה ועוד ועוד. אז אנחנו לא מאשרים. אני לא בונה על כל נושא התמ"א 38. בכלל, בכנסת מחוקקים חוקים ואנחנו צריכים לממן אותם. מורידים את היטל ההשבחה ואנחנו צריכים להסתדר. בכל אופן, אנחנו ברחובות מחייבים 20% מהדירות שנבנות - עד 3 חדרים וזה בשביל הזוגות הצעירים."

ישראל גל, ראש עיריית קריית אונו: "אין רצון להוריד את מחירי הדירות במדינת ישראל, ומנהל מקרקעי ישראל זו רק הזרוע המבצעת. אותנו ראשי הערים, כמו שכבר נאמר פה - לא סופרים אותנו בכל נושא הדיור. צריך לשנות פה את התפיסה, אולי להטיל מס על קבלנים שיושבים על הקרקע ולא מקדמים בנייה. צריך מדיניות ברורה לשיווק קרקעות בכמויות גדולות לכמה חברות גדולות ויידרשו מהם לבנות תוך 3 שנים. המנהל מה הוא עושה? מוציא קרקעות קטנות, חותכים את הקרקע וכך מעלים את המחירים".

בעניין מחירי הדירות - "קרקעות ישראל הן כבר מזמן לא של עם ישראל, זה יהיה נס לדעתי אם נצליח לשמור על רמת המחירים בפי שהיא היום."

חנוך זייברט, ראש עיריית בני ברק: "הציבור החרדי הוא הציבור שיש לו את הבעיה הכי קשה מבחינת דיור. המדיניות הממשלתית היא לבנות לציבור החרדי מכל מיני סיבות לא טובות - מנסים לזרוק אותנו לכל מיני מקומות. בבני ברק יש תוכניות לבניית יח"ד, אבל אני רואה איך זה הולך להיתקע בוועדות. העיריות יודעות איך לפתח את השטח, והוכחנו את זה לא פעם - המנהל צריך לתת לראשי הערים את הכוח להניע את התוכניות".

בעניין מחירי הדירות, אמר זייברט כי שום דבר לא יקרה כי אני לא רואה שלמישהו יש באמת אינטרס להוריד את מחירי הדירות - כולם מרוויחים במצב הקיים."
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  בני ברק עשו בית ספר לעסקים בקטע של מתחם הBBC (ל"ת)
  שחר 19/11/2014 22:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  ראש עיר שחצן ובזבזן
  רחובותי 19/11/2014 14:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סיפר לכולם שהוא בונה היכל תרבות בעלות 35 מיליון שקל, בסיום מתברר שעלות הבנייה מעל 85 מיליון שח + 40 מיליון לשיפוץ הרחובות בסמוך בשל בעיות תשתית במקום. הקים שכונות שלמות ללא תשתיות ונתן הקלות ללא גבול בשכונות חדשות שעדיף שאותה פקידה תעצור את ההשתוללות. לא היה בניין ברחובות בהיותו מחזיק תיק הנדסה שלא נתן הקלות לאחר תיכנון וביצוע .... עוד עוד עוד אגרות בנייה, עוד כסף לתברי"ם ....
  סגור
 • 6.
  ברחובות לא קונים בגלל שהבינו שמדובר בעיר פשיעה ועוני רב (ל"ת)
  אזרח 19/11/2014 11:54
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 5.
  אם זה היה בשטחים היו מאשרים את הדירות תוך 5 דקות (ל"ת)
  יוני 18/11/2014 22:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  בילסקי אומר טוען מבשל מקדם אבל ארנונה הוא מעלה ומעלה (ל"ת)
  חיים 18/11/2014 20:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  מנהיג אותנו אדם רופס וחסר חוט שידרה שמחפש רק שקט (ל"ת)
  מצער שבעת הזו 18/11/2014 19:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • ראשי הערים צריכים עוד ועוד דירות בשביל הכנסה נוספת
  ראשי הערים 18/11/2014 20:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכל בולשיט הם צריכים הכנסה נוספת בארנונה אם מורידים אלף שח ארנונה לדירה בחודש כמה זה בערך 30 ויותר שח ליום אז האזרח לא מקבל שירות עירוני ב30 שח ליום מרוקנים זבל פעמיים בשבוע ניקוי רחוב פעם בשבוע חניה ליד הבית קנס מדחן אז מה הם הם רוצים פריימריס שעולה הון על חשבוננו זהו
  סגור
 • 2.
  בילסקי ביבי הוא תומך בירוקרטיה ולא מענין אותו שהכל יתקע (ל"ת)
  ביבי תומך בירוקרטיה 18/11/2014 19:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  המחירים- המחירים- המחירים, המחירים.... (ל"ת)
  דדדדד 18/11/2014 18:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור