טל אלדרוטי: "גם בתל אביב יהיו דירות שיימכרו לפי חוק מע"מ 0%"

"המועד הקובע לחישוב המחיר הוא 31 במארס 2014". כך השמאי הממשלתי ייקבע את המחירים"
 |  (3)
טל אלדרוטי, צילום: דוברות משרד המשפטים
חוק מע"מ 0% אושר בשבוע שעבר בוועדת הכספים, אולם הרוחות עדיין סוערות בכנסת לקראת אישורו הסופי, זאת לאחר שישראל ביתנו פוצצה היום (ב') את הדיון בחוק, וייתכן ואף נגיע לבחירות בזמן הקרוב. במידה והחוק יעבור, טל אלדרוטי, השמאי הממשלתי הראשי, הסביר בכנס לשכת השמאים באילת, כיצד ייושם החוק.

"הכל כבר מוכן, בשלב א' לקחנו 700 גושים במדינה, במרקמים עירוניים רלבנטיים ובשלב ב' נוסיף עוד 450 גושים שיבדקו", כך אמר אלדרוטי בראשית הדברים. "עבודת השמאי הממשלתי נערכת מזה מספר חודשים ונחשבת ל" צבאי" חשאי שייקבע היכן יזכו הזוגות הצעירים והזכאים להטבה. יחד עם 65 שמאים הוקם חמ"ל שדגם עסקאות אחרונות בגושים שצפויה בהם בנייה רוויה של דירות חדשות"

לדבריו, הייתה התלבטות בין עבודה איכותית לעבודה כמותית. "הצעתי למפות את כל הגושים במדינה והדבר היה לוקח 3-4 שנים, אך הצורך היה להעמיד את המפה תוך מספר חודשים. ישראל 27-28 אלף גושים, 9,000 גושים במרקמים עירוניים, אך אנחנו בחרנו את הגושים הרלבנטיים שהם היו עסקאות לאחרונה של דירות חדשות או שהיו שיווקים בשנים 2011-2013".

הבדיקה פעלה באופן שדגם עסקאות אמת שדווחו לרשות המיסים בגושים "ערים", כלומר בשאיפה לגושים שבוצעו בהם 10 עסקאות לפחות, בדירות חדשות או צעירות (בבניין שגילו עד 5 שנים).

"הביקושים יהיו מתחת לקו שייקבע"
לדברי אלדרואטי, קיימים גושים רלבנטיים למע"מ אפס גם בתל אביב באזורים כמו מתחם פלורנטין, כפר שלם, שכונת עזרא. "ברור כי קביעת מחיר סף שכזה תסיט את הביקושים אל מתחת לקו שנקבע ולא נראה עסקאות באותו גוש מעל אותו קו".

עוד אמר אלדרואטי כי מדובר בתוכנית משולבת לתוכנית מחיר מטרה ואלו יחד ייצרו כ- 20 אלף דירות חדשות בהנחה של 15%-20% ממחיר השוק ומהלך שכזה יביא לירידות מחירים כלליות. גם בשוק יד 2".


אלדרוטי טוען כי המועד הקובע עבור החוק הוא ה-31 במארס 2014, כלומר רשימת המחירים מתעלמת מהתמורות שחלו במחירים בחצי השנה האחרונה. עדכון המחירים יהיה כל שנה. "הערך של 1.6 מיליון שקל הוא סטטיסטי ולא רלבנטי עבורנו. ברור לכולנו שנראה את כולם מתכנסים למחיר של 1.59 מיליון שקל, ולכן אנו צפויים לראות עליית מחירים בדירות שמתחת לרף, למעשה מגדילים את כמות הדירות שיעלו קרוב לקו של 1.6 מיליון שקל".

"דירת 4 חדרים חדשה בדימונה עולה כ-900 אלף שקל. ראש עירייה בדימונה שהרף שלה הוא 1.2 מיליון שקל יאמר פתאום שהרף עולה ל-1.3 מיליון שקל, לכן החליטו לעשות קו אחר רלוונטי לכל עיר. מסתבר שבכל עיר יש שונות מאוד גדולה, לכן החליטו שיהיה מחיר אזורי בכל עיר, לפי גושים שמוסדרים ומסומנים, על שכונה אפשר להתווכח".

אלדרוטי טוען כי הרעיון הוא שלמשתמש הקצה יהיה קל ונגיש לגלות אם הוא זכאי להטבה. "ניתן יהיה להזין נתונים למחשב ולקבל בפתק את מחיר הדירה שיעמוד ברף של מע"מ 0%. ניתן יהיה להגיש השגה על המחיר האזורי שייקבע עד 30 יום ממועד ההחלטה לוועדת השגות. המגיש יצטרך להוכיח שהערך שנקבע על ידי המכונה אינו נכון יחסית לגוש".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  חןק מעמ גם תופס בתל אביב את נווה שאנן
  חיים 18/11/2014 09:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני קניתי דירה בפרויקט חדש בנווה שאנן של חברת לבנת הזהב במחיר של 1150000 קומה 1 . נווה שאנן ממליץ לכל אחד גם כהשקעה עוברת בימים הלו מתיחת פנים כגון המכללה הרבה תמאות ובניה חדשה .תוכנית ח 5000 תתפוס במהלך ה 7 שנים .פעם פלורנטין היית מקום גרוע ואז התוכנית נכנסה לתקוף והמחירים היון בפלורנטין עומד על כ 30 -35 אלף למר .זה הזמן של זוגות צעירים להסתכל קדימה לעתיד והשכונה נווה שאנן זה השכונה שעכשיו מסומנת במפה.תבדקו
  סגור
 • 2.
  כל הכבוד לכם עלו והצליחו.
  רן 17/11/2014 13:14
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אל תשברו מול מדברי מפוזיציה למיניהם שמנסים לרפות את ידיכם. הפעילות שלכם מבורכת ותוביל להורדת מחירי הדיור בישראל. יישר כוחכם.
  סגור
 • 1.
  צודק המרואיין גם בתל אביב וביפו
  יורם דירות"א 17/11/2014 13:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ניתן לרכוש דירה של 60 מר ב1600000 ממש למגורים למשפחה צעירה זה בטוח שלא יקרה אבל הבן יקנה דירה עבור האבא להשקעה מניבה זה מה שיקרה בפועל לתוכנית המטומטמת של לפיד
  סגור